Zabojujte proti meteosenzitivite
Meteosenzitívnych ľudí podľa prieskumov stále pribúda, dokonca aj v mladom veku. Môže za to rýchlejší spôsob života, ale tiež čoraz viac znečistené životné prostredie. Táto citlivosť môže byť veľmi nepríjemná, dokáže človeka úplne odstaviť. Intenzita vplyvov počasia na organizmus sa však dá postupne zmierniť.
Nezávisle od veku sa precitlivenosť na zmeny počasia prejavuje u niektorých ľudí viac, u iných zas menej. Poveternostné podmienky pôsobia na psychické aj fyzické zdravie. Obvyklými príznakmi sú depresie, bolesti hlavy a migrény, nevoľnosť, závraty a bolesti kĺbov či starých rán. Ľudia s týmto problémom majú individuálne príznaky, ktoré im napovedia, aké bude počasie aj pár dní pred jeho zmenou.
[ad][/ad]Zmena životosprávy
Meteosenzitivita vo svojej podstate nie je choroba, preto sa nedá vyliečiť. Ak s týmto problémom prídete za lekárom, urobí vám niekoľko vyšetrení a bez nejakého nálezu vám poradí, aby ste zmenili svoju životosprávu.
Na to, aby ste vyskúšali, či to funguje, nemusíte chodiť za odborníkmi. Stačí uplatniť niekoľko základných rád. Funguje to podobne ako s diétami. Výsledky určite neuvidíte zo dňa na deň, svoju životosprávu musíte zlepšovať postupne. Medzi prvé kroky patrí zmena stravy. Mali by ste obmedziť tuky a cukry. Konzumujte viac bielkovín, minerálov a vitamínov.
Otužujte sa a športujte
S meteosenzitivitou sa môžete popasovať aj otužovaním. Napriek tomu, že sa blížia chladné dni, urobíte dobre, ak svoj byt nebudete príliš prehrievať. Bez hrubého oblečenia sa pokojne vyberte na kratšie prechádzky na čerstvom vzduchu. Pravidelne si dávajte sprchu, pri ktorej budete striedať prúd teplej a studenej vody.
Či už vonku alebo doma, venujte sa športu. Pohyb je pre vaše telo dôležitý, pretože ho robí odolnejším. Ak nie ste práve športový typ, doprajte si aspoň rýchlu chôdzu alebo menšiu turistiku. Pokiaľ je to možné, do práce sa vyberajte pešo, prípadne na bicykli. Zabudnite na výťah a oprášte schody. Fyzickú námahu však musíte striedať s odpočinkom dôležitým pre regeneráciu celého tela.
[ad2][/ad2]Relax a harmónia
Keďže meteosenzitivita vplýva aj na psychiku, prejavuje sa pomerne silnejšie, ak je človek v strese. Je dôležité vyprázdniť si hlavu a nenechať si zlým počasím pokaziť náladu. Popri všetkých svojich povinnostiach si nájdite čas na relax. Zájdite na wellness, nevynechajte masáže a sauny. Tie sú dobrým tipom aj na spomínané otužovanie. Vyskúšať môžete aj akupunktúru.
Harmónia je dôležitá vo vašom celkovom prístupe k životu a k ľuďom. Je známe, že pozitívny postoj a dobré vzťahy s blízkymi, ale aj na pracovisku, zlepšujú psychické aj fyzické zdravie.
Niektorí ju považujú za šarlátanstvo, ide však o seriózny údaj. Biopredpoveď je ľudový názov pre medicínsko-meteorologickú predpoveď, ktorá označuje číslom rizikový stupeň vplyvu počasia na organizmus. Čím je jeho hodnota vyššia, tým sa cítime horšie. V predpovediach počasia sa však uvádza biopredpoveď pre určitú časť územia, nie pre jednotlivcov. Preto si mnohí môžu myslieť, že ide o klamlivý údaj. Rovnaké počasie však môže rôzne pôsobiť na ľudí s odlišnými prejavmi na zmenu počasia.
[ad3][/ad3]