Zahmlieva sa vám pri čítaní pred očami? Je čas navštíviť očného lekára.
Poznáte ten pocit, keď si konečne nájdete chvíľku pre seba, sadnete si, otvoríte noviny či knihu pripravení stráviť príjemný čas pri niečom zaujímavom? Začnete čítať a vtedy to príde. Písmenká sa roztancujú na papieri, poskakujú si hore-dole, čo bolo rovné, je zrazu krivé, obraz je úplne deformovaný, v tom najhoršom prípade začnete vidieť akoby cez hmlu a vy sa neprehryziete ani cez prvú vetu, hoci to skúšate niekoľkokrát.
Ochorenie sklovca a sietnice
V odborných kruhoch sa v týchto prípadoch hovorí o ochorení sklovca a sietnice, a pre človeka, ktorý pociťuje spomínané ťažkosti je dôležité, aby navštívil očného lekára včas, podstúpil operáciu a predišiel tak najhoršej možnej alternatíve, ktorou je úplná strata videnia. „Ochorenie postihuje najčastejšie ľudí, ktorí trpia cukrovkou, prekonajú ťažký zápal oka, prípadne im z nejakého dôvodu zakrváca dutina oka a sklovca. Vyskytuje sa tiež u nedonosených detičiek,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Lucia Krnáčová z nemocnice Košice-Šaca, kde operáciu „Pars Plana virektómia – PPV“ vykonávajú od apríla tohto roka, keď oddelenie doplnilo náročné prístrojové vybavenie potrebné pri operáciách zadného pozadia oka.
„Ďalšou skupinou ochorení, ktoré si vyžadujú chirurgickú, teda operatívnu, liečbu sú ochorenia makuly – žltej škvrny oka, ktorá je miestom najostrejšieho videnia, diery makuly, epiretinálne membrány v makule,“ dopĺňa primár očného oddelenia v nemocnici v Šaci MUDr. Bohuslav Austinský.

Ako prebieha vyšetrenie a samotná operácia?
Pacient so spomínanými ťažkosťami ako prvý krok navštívi svojho očného lekára, ktorý mu vyšetrí očné pozadie a keď vidí zmeny, pošle ho na vyšetrenie k odborníkovi, ktorý urobí vyšetrenie očným tomografom. Ide o prierez sietnice až na histologickej úrovni – je to akési oskenovanie miesta najostrejšieho videnia. U nás v nemocnici doktorka Krnáčová pacienta vyšetrí a podľa výsledku operatér rozhodne o následnom postupe. „Pri tejto operácii ide o odstránenie degenerovaného sklovca – ide o priehľadný hydrogél, ktorý obsahuje 98% vody a vypĺňa dutinu oka medzi zadnou plochou šošovky a sietnicou – a sú ošetrené postihnuté miesta sietnice laserom, pomrazením alebo diatermokoaguláciou. Sklovec môže byť nahradený náhradami ako sú expanzný plyn, silikónový olej či ringerov roztok,“ vysvetľuje Lucia Krnáčová. Operácia sietnice je jednodňovým zákrokom, ktorý sa robí v lokálnej anestézii, ktorej výhodou je nielen menšia záťaž pre organizmus, ale aj možnosť komunikácie lekára s pacientom počas operácie. „Operatér vstupuje do oka cez tri mikro vstupy (porty) a pracuje s jemnými operačnými nástrojmi. Veľkosť vstupov si obvykle nevyžaduje stehy, preto je hojenie rýchlejšie. V určitých prípadoch sa dá sietnica operovať aj takzvaným vonkajším prístupom. Vtedy sa na bielko oka našíva penová plomba, ktorá spôsobí v oku znovupriloženie sietnice. Navodeným pomrazením sa sietnica ďalej zafixuje,“ uzatvára MUDr. Lucia Krnáčová.

Keď lokálna anestézia nestačí
Sú však prípady, keď sa pacient musí uviesť do celkovej anestézie. Medzi takéto patria závažné stavy. „Veľmi závažným stavom v oftalmológii je odlúpenie sietnice. Ide o stav, pri ktorom dochádza k oddeleniu zmyslovej vrstvy sietnice od pigmentového epitelu sietnice. Odlúpenie sietnice môže byť primárne, pri ktorom hrá dôležitú úlohu trhlina sietnice, ktorá vzniká ako dôsledok ťahu sklovca na oslabené miesto sietnice. Cez túto trhlinu sa potom pod sietnicu dostáva tekutina a postupne dochádza k odlúpeniu sietnice. Pri sekundárnom odlúpení sietnice je príčinou zápalová reakcia alebo ťah síl, ktoré pôsobia zvnútra oka na sietnicu – odlúpenie sietnice serózne a trakčné,“ hovorí primár oddelenia v Nemocnici v Šaci a dodáva, že „ jediným spôsobom liečby je urgentná operácia, pretože od včasnej operácie závisí anatomický, ale hlavne funkčný výsledok. Pri dlhšom trvaní odlúpenia totiž dochádza k odumretiu zmyslových buniek sietnice. Odlúpenie sietnice je možné operovať tzv. vonkajším prístupom, keď sa trhlina uzatvára primrazením a na povrch očného bielka na našíva silikónová plomba alebo silikónový serklážny prúžok. Pri komplikovanom odlúpení sietnice sa vykonáva pars plana vitrektómia. Pri včasnom zistení trhliny sietnice, hlavne pri jej uložení v hornej časti, je možné uzatvoriť trhlinu sietnice laserkoaguláciou, eventuálne instiláciou expanzného plynu do dutiny sklovca.“

Liečba a zotavenie v domácom prostredí
Napriek tomu, že všetky uvedené operačné výkony sú mimoriadne náročné na prístrojové, materiálové vybavenie a, samozrejme, veľmi dôležitú úlohu zohráva chirurgická erudícia a skúsenosti operačného tímu, oko sa po zákroku zvyčajne zahojí za 1 mesiac. Pacient po operácii zostáva 1 deň na pozorovaní a potom si doma kvapká do oka kvapky podľa pokynov lekára, pričom musí dodržiavať režim pokoja na lôžku. Do úvahy nepripadá ani fyzická záťaž.
Vidím lepšie, a to je podstatné
A aký výsledok prináša operácia zadného pozadia? „Operácia je dôležitá kvôli stabilizácii stavu videnia. Jednoducho povedané, aby sa stav videnia nezhoršil a pacient sa neprepracoval až k slepote. Niekedy ale pacient sám pocíti zmenu vo videní k lepšiemu,“ uzatvorila MUDr. Lucia Krnáčová.
Foto: nemocnica saca
Odporúčané články

Záchranná zdravotná služba ZaMED vyzýva na opatrnosť pri letných festivaloch, ktoré každoročne prilákajú tisícky ľudí. Záchranári často zasahujú pri kolapsoch z tepla, úrazoch či intoxikáciách. „Najčastejšou príčinou ich zásahov sú ľudia pod vplyvom návykových látok,“ hovorí záchranár a vedúci Tréningového centra ZaMED Patrik Brna.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa týka žien aj mužov a podľa aktuálnych údajov je ním infikovaných viac ako 80 % sexuálne aktívnej populácie.