Zápal ďasien nebolí, neliečený však vedie k strate zubov
Zahryzli ste do jablka a zostala na ňom červená škvrna? Mali by ste zbystriť pozornosť. Každá kvapka krvi z ďasien pri jedle znamená, že sa v ústach niečo deje. Ak vám ďasná krvácajú dlhší čas, pravdepodobne hrozí paradentóza. Mnohí nad kvapkami mávnu rukou. Začínajúci, ale ani stredne pokročilý zápal nebolí
Ak máte ďasná červené, krvácajú pri čistení zubov alebo sú opuchnuté či zmenili farbu, je to prejav zápalu. Čo všetko možno o takomto zápale neviete a hlavne aj to, ako si pomôcť, ak ste niečo zanedbali, sme sa dozvedeli od MUDr. Ivana Festenburga zo Stomatologickej kliniky Hollywood Smile.
[ad][/ad]Ako pacient zistí, že by mal navštíviť zubára kvôli zápalu? Ako sa zápal prejavuje?
Najmiernejšia forma ochorenia je gingivitída, kedy sú ďasná začervenané, opuchnuté, citlivé na dotyk a ľahko krvácajú. Problémom je, že pacient v tomto štádiu nepociťuje diskomfort, prípadne len mierne príznaky, a preto zápal ďasien niekedy ani dlhé roky nevníma ako seriózne ochorenie. Avšak ochorenie ďasien v poslednom štádiu vedie až k strate zubov. Z toho dôvodu by toto ochorenie malo byť včas liečené, dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa.
Čo spôsobuje zápal ďasien?
Zápal ďasien spôsobujú baktérie v zubnom povlaku – lepkavý a bezfarebný film, ktorý sa neustále tvorí na povrchu zubov a ďasien. Neliečené formy zápalu v ústnej dutine sú mnohokrát príčinou zvýšeného výskytu srdcového infarktu a mozgových príhod. Preto treba mať na pamäti, že orálne zdravie je zrkadlom celkového zdravotného stavu pacienta, mal by teda dbať nato, aby predišiel týmto zápalom.
Aká je súvislosť medzi zápalom ďasien a paradentózou – zápachom z úst – citlivosťou zubov – zubným kameňom?
Neliečená forma zápalu ďasien, gingivitída, sa môže rozšíriť do periodontitídy, čo sú vážne infekcie. Ich neliečenie vedie až k strate zubov. Postupom času sa zubný plak hromadí a začne zasahovať do hlbších partií pod úroveň ďasien, kde jeho mineralizáciou vzniká zubný kameň. Toxíny produkované baktériami povlaku dráždia ďasná a podnietia chronickú zápalovú reakciu, pri ktorej sa časom podporné mäkké tkanivá a kosť postupne oslabia až zničia. Okraje ďasna, ktoré pôvodne pevne priliehali k obvodu zuba, sa uvoľnia a vytvoria zápalové vačky – priestor medzi zubom a ďasnom. Vačky sa postupom ochorenia ešte viac prehlbujú, ďasná i kosť sú ešte viac poškodzované. Aj keď má tento proces často len mierne príznaky, v konečnom dôsledku je poškodený závesný aparát zuba, a to má za následok stratu zubov. Ťažšie formy zápalu sú sprevádzané tvorbou hnisu a nepríjemným zápachom z úst, ktorý je zapríčinený rozkladom stravy, už spomínaným zápalom ďasien a rozkladom baktérií.
Vie si človek pomôcť sám?
Dôležitý je hlavne dôraz na prevenciu. Zápalu ďasien predchádza domáca starostlivosť o chrup, spolupráca pacienta s lekárom a jeho pokynmi, pravidelné preventívne prehliadky či návšteva profesionálnej dentálnej hygieny aspoň dvakrát ročne. Čo sa týka rozvinutého zápalu ďasien, účinná je terapia zo strany lekára.
Aká je prvá pomoc pri zápale?
Prvá pomoc domácej starostlivosti pacienta o zapálené ďasná sú výplachy vlažným harmančekovým alebo šalviovým odvarom, výplachy roztokom chlorhexidínu (je to chemické antiseptikum) v rôznych koncentráciách, užívanie vitamínu B a C a v neposlednom rade je podstatná návšteva stomatológa s vyšetrením a odstránením príčiny zápalu prostredníctvom špeciálneho ultrazvukového prístroja, prípadne zhodnotenie podania antibiotík v prípade ťažšej formy zápalu.
Aká je prevencia proti zápalu ďasien?
Prevencia spočíva v dôkladnej domácej starostlivosti o chrup použitím vhodnej zubnej kefky a pasty, dentálnej nite na odstránenie zvyškov potraviny z medzizubných priestorov, správnej techniky čistenia zubov a doplnením použitia ústnej vody, ktorá udržiava zdravé ďasná, chráni zuby pred zubným kazom a znižuje tvorbu zubného povlaku. Pravda je taká, že klasické mechanické čistenie nenahradí ani tá najlepšia a najdrahšia ústna voda, ktorá pacienta možno zbaví nepríjemného zápachu, ale príčiny zápalu ho nezbaví. Ani tá najlepšia domáca starostlivosť nenahradí profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú by mal pacient absolvovať aspoň dvakrát ročne. Je dokázané, že pacienti, ktorí absolvujú dentálnu hygienu, sú menej náchylní na ochorenie parodontitídy v porovnaní s pacientmi s nepravidelnou starostlivosťou o ústnu dutinu.
foto: shutterstock
[ad3][/ad3]