Zázračné jesenné životabudiče
V jesennom období je náš imunitný systém oslabený. Zmeny teplôt a sychravé dni môžu nabúrať naše zdravie, nie raz sa to prejaví chrípkou či nachladnutím. Skúste vymeniť chémiu v tabletkách za liečivú pomoc bez predpisu.
Možno v jeseni tiež chodíte z lekárne do lekárne a pripravujete si muníciu na boj s bacilmi. Niekedy pomôžu bylinky viac ako tabletky, kvapky či sirupy. Navyše, menej zaťažia rodinný rozpočet.
Dôležitým krokom k získaniu imunity je revízia stravovania. Jedzte menej kyselinotvorných potravín, ako je mäso, káva, sladkosti. Do jedálnička pridajte napríklad pohánku, sóju, zeleninu, ale aj ovocie z nášho zemepisného pásma. Platí, že v chladných mesiacoch by sme mali preferovať teplé jedlá, polievky a teplé nápoje.
[ad][/ad]Vývar ako liek
Základnou stavebnou jednotkou protilátok, ktoré sú potrebné v boji s infekciou, sú bielkoviny. Ich nedostatok sa prejavuje najmä na svaloch. Či veríte alebo nie, ak ochabnú dýchacie svaly, nemáte silu odkašliavať, a tým si môžete spôsobiť zápal pľúc. Pre starších ľudí to môže byť smrteľné ochorenie.
Pri prechladnutí človek stráca chuť do jedla, preto v tomto čase je potrebné sa sústrediť na pitný režim. Ak organizmus trpí horúčkou, nie je vhodné podávať ťažké jedlá. Vyskúšajte radšej mäsové a zeleninové vývary či zeleninu upravenú na pare.
Čaje áno, džúsy nie
V usmoklenom jesennom počasí nič nepadne lepšie ako dobrá šálka teplého čaju. Aj preto sa hovorí, že v tomto ročnom období štartuje tzv. čajová sezóna. Chuťovo skvelý a navyše zdraviu prospešný je napríklad zázvorový čaj (zázvor má totiž protizápalové a dezinfekčné účinky a pomáha pri ochoreniach tráviaceho traktu, bolestiach hlavy, ochoreniach svalového aparátu, kĺbov či pri nevoľnostiach z cestovania) alebo čaj z čiernej bazy.
V jeseni veľmi nekonzumujte tropické ovocie a ovocné džúsy. Často sa nimi snažíme doplniť príjem vitamínov, problém je však v tom, že majú pre telo ochladzujúci účinok. Vhodné sú jedine citróny. Ale pozor, ak beriete antibiotiká, s niektorými sa vôbec neznášajú!
[ad2][/ad2]Jablká a hrušky
Vhodnejšie na konzumáciu sú jablká a hrušky, ktoré rastú u nás, k tomu pridať koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, paštrnák, zeler) a guľatú zeleninu (cibuľu, kapustu, kel, cviklu či tekvicu). Na doplnenie vitamínu C je najvhodnejšia kyslá kapusta, chren, petržlenová vňať, pór či pažítka.
Podmienkou úspešného zdolania choroby je dostatok odpočinku a spánku.
Zázvorová imunitná bomba
Potrebujeme: 1 zázvor, 1 citrón alebo limetku, 5 lyžíc medu
Zázvor a citrón nakrájame na drobné kúsky, premiešame a vložíme do menšej fľaše s viečkom. Zmes zalejeme medom. Celú hmotu spolu dobre premiešame a vložíme do chladničky. Denná dávka – dve lyžice.
Na boľavé hrdlo
Potrebujeme: 600 ml vody, 2 klinčeky, 2 guľôčky nového korenia, kúsok celej škorice, šťava z celého citróna, med
Všetko, okrem medu a citróna (pridáme až po odstavení), pomaly 10 minút varíme. Pijeme čo najteplejšie.
Protichrípkový šalát
Potrebujeme: 500 g kyslej kapusty, 2 mrkvy, 1 väčšie jablko, 1 cibuľu, 1 lyžicu strúhaného chrenu, 1 kyslú smotanu
Všetko nastrúhame, zalejeme smotanou a dobre premiešame.
(JV,ML)
[ad3][/ad3]