Zbavte sa bolesti chrbta aj vďaka týmto radám
K zdravému životu patrí aj pravidelný pohyb. Šport, či akákoľvek pohybová aktivita nás udržiava v dobrej fyzickej kondícii a prospieva aj našej mysli. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že v zdravom tele je zdravý duch. Pri športe sa do nášho tela uvoľňujú endorfíny, hormóny šťastia.
Pravidelná pohybová aktivita má teda pozitívne účinky pre náš život. Žijeme vo veľmi uponáhľanej dobe, keď sme každý deň vystavení určitej fyzickej či psychickej záťaži. Veľa ľudí trávi dlhé hodiny prácou pri počítači. Nájsť si čas na pravidelnú pohybovú činnosť býva pre nás problém.
Chôdza – najjednoduchšia cesta k zdraviu
Najprirodzenejší pohyb pre človeka je chôdza. Prvým krokom k udržaniu dobrej fyzickej kondície môže byť pre vás práve tento druh pohybu. „Ľudia nemusia chodiť do fitnes centra, aby sa hýbali. Môžu chodiť po ulici dobre naladení a už aj to je pohyb,“ hovorí fitnes tréner Matúš Bednár.
Ak sa teda potrebujete presúvať medzi miestami s kratšími vzdialenosťami, vynechajte dopravné prostriedky a stavte na vlastné nohy. Celkové zaradenie prechádzok na čerstvom vzduchu do vášho dňa bude pozitívne pôsobiť aj na vašu myseľ. Tá je tiež dennodenne vystavovaná veľkému tlaku.
Dlhodobé sedenie
Ľudia so sedavým typom zamestnania by mali pohyb vyhľadávať čo najviac. Dlhým sedením totiž zaťažujeme naše telo a trpí najmä chrbtica. „Naše svaly tvoria špirálovitý dynamický systém. Pri sedení sa narúša vertikálna rovina tela a odstráni sa spomínaná dynamika. Z anatomického hľadiska by som to vysvetlil tak, že svaly ochabujú už len tým, že prichádzame o možnosť pohybu na nohách. Dochádza teda ku skracovaniu svalov na miestach, kde by skrátené byť nemali,“ vysvetľuje Matúš.
„Samozrejme, sedeniu sa dá iba ťažko vyhnúť. Veľa ľudí sedí najmä pri práci. Ale aj sed môže byť správny, pokiaľ je aktívny. Keď si sadneme, máme tendenciu sa uvoľniť a naše telo prechádza do polohy, v ktorej by vôbec nemalo byť. Chrbtica nie je vzpriamená a niektoré segmenty tela sa tým uzatvárajú a skracujú. Najmä dýchanie nie je také, aké by malo byť,“ dodáva tréner.
Ohrozenia chrbtice
Pri dlhodobom sedavom spôsobe života trpí najmä naša chrbtica, ktorá má esovité zakrivenie. Rozlišujeme pritom tzv. lordózu a kyfózu, ako prirodzené prehnutie chrbtice. Lordóza je prirodzené prehnutie chrbtice dopredu, kyfóza naopak dozadu. Na chrbtici teda nájdeme štyri zakrivenia: krčná lordóza, hrudná kyfóza, drieková lordóza a kyfoticky zahnutá kostrč.
„U ľudí s nedostatkom pohybu, a najmä so sedavým typom zamestnania, dochádza ku problémom, ktoré treba riešiť. Hovoríme o nadmernej lordóze, teda hyperlordóze a nadmernej kyfóze, hyperkyfóze. Tie zapríčiňujú veľké bolesti chrbta,“ vysvetľuje Matúš Bednár.
„Pri hrudnej kyfóze, ktorá je najpodstatnejšia, dochádza k nadmernému zakriveniu chrbta a ochabeniu chrbtového svalstva, čo spôsobuje, že sa viac hrbíme. Tým, že sa zväčší jedno zakrivenie chrbtice, musí sa zväčšiť aj segment nad ňou alebo segment pod ňou, aby sa to vyrovnalo. Čiže napríklad začneme podvedome viac predsúvať krk k počítaču. To môže mať za následok veľké bolesti v celom chrbte, a preto by sme s chrbticou mali v rámci pohybu pracovať čo najviac,“ dodáva športový tréner.
Správny spôsob sedenia
Aby bolo naše sedenie správne, je potrebné dodržiavať nasledujúce zásady:
- Dolné končatiny by mali byť na šírku bedier.
- Chodidlá by sa mali kolmo a celé dotýkať podlahy. Špičky by mali byť umiestnené niekde pred našimi kolenami.
- Mali by sme sedieť vzpriamení a dôležité je sedieť na sedacích kostiach. Tie nám určujú, či máme panvu v správnom uhle, či nedochádza k podsunutiu alebo podsadeniu, čo môže viesť k deformácii polohy chrbtice.
- Veľmi nevhodné je aj sedenie s prekríženými nohami, kedy dochádza ku skracovaniu vnútorného stehenného svalu, ktorý nám tiež môže spôsobiť problém.
Alexandra Hvizdošová
Foto: Shutterstock