Zelený zákal v skutočnosti zákalom nie je
Tento týždeň je Svetový týždeň glaukómu, ktorého cieľom je upozorniť na ochorenie, jeho priebeh, ale najmä prevenciu. Začal sa v nedeľu 8. marca a končí v sobotu 14. marca.
Oslovili sme preto MUDr. Luciu Kvapilovú, očnú lekárku, aby nám povedala niečo o tejto chorobe. V ordináciách bežne dochádza k situácii, kedy sa pacienti úzkostne dožadujú informácie (keď sa raz za 3 či 4 roky vyskytnú na očnom vyšetrení), či im nehrozí zákal.
Ale teraz ktorý? Zelený, sivý? Ktorý je vlastne ktorý? Ktorý je viac, ktorý menej nebezpečný…? A existuje aj iný zákal? Ako to už býva v medicíne zvykom, zákalov je viacero druhov.
RÔZNE TYPY
„Keďže tieto diagnózy sú vážne, popíšem iba niektoré z nich. Často pacient uvádza, že vidí pred očami lietať mušky či preletovať čierne body, pohybujúce sa vlákna či ozaj bizarné útvary – zvlášť viditeľné pri pohľade na svetlú plochu. S najväčšou pravdepodobnosťou to znamená prítomnosť sklovcového zákalu.“
Zákal rohovky je známy už od stredoveku. Jazvy rohovky vznikali často ako následok infekčných ochorení, napríklad osýpok. V dnešnej dobe však ich výskyt súvisí so systémovými ochoreniami (napr. reumatoidná artritída, viróza ako herpes alebo genetickými ochoreniami). Často vznikajú aj po úrazoch (poleptanie vápnom) či pri liečbe niektorými liekmi (proti srdcovej arytmii).
„Sivý zákal (názov katarakta pochádza z gréckeho kataraktes, kedy Gréci prirovnávali tento zákal k vodopádu – kata: dole, arassein: padat; v latinčine sa katarakta nazývala portcullis – padajúca brána). Viac si ale povieme podrobnejšie v niektorom z najbližších článkov, nakoľko je jeho výskyt najfrekventovanejší a so zvyšovaním priemernej dĺžky života bude stále vyšší,“ dodáva MUDr. Kvapilová.
Z HISTÓRIE GLAUKÓMU
Podstata glaukómu nebola dlho známa. Názov zelený zákal pochádza opäť z gréčtiny „glaukos“, t. j. nazelenalý, modravý, farby mora. Opisuje de facto farbu zreničky v pokročilom stave po opakovaných glaukómových záchvatoch. Revolúciu v ponímaní tohto ochorenia prinieslo objavenie oftalmoskopu – zázračnej vecičky v ruke oftalmológa, prenikajúcej cez rozšírenú šošovku a umožňujúcej vizualizovať celé očné pozadie.
„Vedeli ste, že zelený zákal alebo glaukóm v skutočnosti zákalom nie je,“ pokračuje pani doktorka. „V zmysle glaukómu je v centre záujmu zrakový nerv. Na základe zdokonaľovania vedy a techniky sa definície glaukómu a klasifikácie upravovali. Takže – čo za zelený zákal považuje súčasná oftalmológia? Je to chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré zvyčajne (ak nejde o glaukómový záchvat) nebolí, avšak prejavuje sa postupným odumieraním zrakového nervu. Práve v tom je jeho prefíkanosť, preto sa tomuto ochoreniu venuje toľko osvety.“
RIZIKOVÉ FAKTORY
Najvýznamnejším rizikovým faktorom je zvýšený vnútroočný tlak (IOT nad 21 mmHg), vek (nad 40 rokov), rodinný výskyt glaukómu (až šesťkrát vyššia pravdepodobnosť), afroamerická rasa, silná krátkozrakosť (ale aj zhoršená ďalekozrakosť), cukrovka (trikrát vyššie riziko), migréna, hypotenzia (nízky tlak krvi), liečba hypertenzie (zvýšený krvný tlak – k zmene v prekrvení terča zrakového nervu môže dôjsť často v noci ako následok prudkého poklesu tlaku krvi).
DIAGNOSTIKA
„K diagnostike glaukómu slúžia práve nie veľmi atraktívne aktivity s názvom ‘preventívna prehliadka’, kde vyšetrujeme nielen očný tlak, ale aj hrúbku rohovky, očné pozadie či periférne videnie,“ pripomína dr. Kvapilová.
„K detailnejšiemu zhodnoteniu stavu zrakového nervu v sporných prípadoch (ak je napr. terč zrakového nervu väčší) pomáhajú prístroje, ktoré zrakový nerv odfotografujú a rozanalyzujú bez toho, aby to pacienta obmedzovalo.“
LIEČBA GLAUKÓMU
Glaukóm je možné liečiť kvapkami, laserovou chirurgiou alebo mikrochirurgickou operáciou. Očné kvapky na zníženie vnútroočného tlaku boli použité prvýkrát v roku 1876. Boli to však kvapky, ktoré zužovali zreničku a neboli obľúbené.
Až od roku 1976 sú na trhu oftalmologiká, ktoré tento nežiaduci účinok nemajú. Prvé lieky boli zo skupiny beta-blokátorov, ktoré okrem zníženia tlaku pacientovi trocha spomalili aj srdcovú frekvenciu, prípadne pacienta rozkašlali. Trendom je minimalizovať obsah konzervantov v kvapkách a aplikovať ich raz denne.
Foto: archív nemocnica