Ženský a mužský princíp v športe
O tom, že ženy a šport sú kapitola sama o sebe, sa dozviete od mnohých trénerov, ktorí mali so ženským kolektívom alebo jednotlivou športovkyňou čo do činenia. V čom teda tkvie rozdiel medzi mužmi a ženami? V čom ženy pristupujú k športu inak?
ŽENY A ŠTÝL ŽIVOTA
Je všeobecne známe, že ženy majú menej svalov, viac tuku a tiež nižšiu hodnotu bazálneho metabolizmu. Svaly im nerastú tak rýchlo ako mužom. Skôr sa im však tvaruje postava a je vidieť, že „niečo robia“. Bez povšimnutia by iste nemal zostať fakt, že pre ženy je všeobecne oveľa dôležitejšie vyzerať dobre než pre mužov. Odjakživa sa to od nich vlastne požaduje a krajšie ženy to majú v spoločnosti všeobecne jednoduchšie.
Ale práve väčšina žien pracuje v kancelárii pri počítači, čo im neumožňuje vydať toľko energie a o to je pre nich ťažšie držať sa vo forme. Mnohé diéty navyše celej situácii nepomáhajú, pretože počas nich mizne svalo- vá hmota, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu a sme práve pri známom „jojo efekte“.
AJ TELO SA BOJÍ
Ženské telo sa bojí o každú dávku energie. Bráni sa tým, že začne všetko schovávať na „horšie časy“. Po takej diéte znovu naštartovať metabolizmus môže trvať aj mesiace až rok!
Viac svalov znamená rýchlejšie spaľovanie. A to je ten správny recept. Vedie k nemu aeróbna aj správna dávka anaerobnej aktivity a posilňovania. Nehovoriac o dobrej nálade, ktorú cvičenie spôsobuje.
Navyše bolo dokázané, že pravidelne cvičiace ženy majú menšiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka, pretože mávajú dlhší menštruačný cyklus. To má za následok nižšiu hladinu stimulácie prsného tkaniva a menšiu pravdepodobnosť rakoviny.
NA ČO SA ZAMERAŤ
Tak teda, aké druhy športu sú vhodné pre ženy? Majú nejaké obmedzenie? Otázku sme položili MUDr. Miroslavovi Klímovi, telovýchovnému lekárovi z I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
„Po 45 rokoch práce v oblasti úrazovej chirurgie a telovýchovného lekárstva mám určitý vlastný pohľad na ženský šport. Osobne preferujem športy vhodné pre ženy: umelecká, resp. moderná gymnastika, krasokorčuľovanie, volejbal vo všetkých verziách a aquabely. Sú to športy, pri ktorých vynikne ženská krása, ladnosť, krása pohybu a plná ženskosť. V poslednom čase však prenikli na športovú scénu aj ženský hokej, futbal, silové športy, box, vzpieranie, zápasenie, skoky na lyžiach, maratón. Pritvrdila hádzaná i basketbal.“
NÁVŠTEVA ŠPORTOVÉHO LEKÁRA POMÔŽE
Mali by ženy pred tým, ako začnú športovať, preventívne navštíviť športového lekára? Dr. Klíma hovorí, že určite. „Myslím si, že športový lekár môže usmerniť ženu vo všetkých vekových kategó- riách, aký šport by si mohla vybrať, aký by bol vhodný vzhľadom na jej telesnú konštitúciu, vek, povolanie, resp. pracovnú zaneprázdnenosť.“
Takéhoto vyšetrenia sa určite netreba báť. Absolvujete základné lekárske vyšetrenie, odbery na vyšetrenie krvi, vnútorného prostredia, krvné a hormonálne testy, röntgen hrudníka, vyšetrenia moču, EKG, prípadne aj záťažové testy.
DÔLEŽITÉ ZÁSADY
Keď už žena začne športovať, častokrát sa sťažuje na svalovku. Aký je najlepší spôsob jej predchádzať, prípadne, ako si pomôcť po hodinovom tréningu? „Sledovať pulz, tlak počas športovej aktivity, dodržať odporúčané stupne telesného zaťaženia v nadväznosti na rehabilitáciu, či už v domácom prostredí alebo v rehabilitačných centrách. Dôležitý je pitný režim, diéta a celková psychická pohoda,“ hovorí dr. Klíma a na záver dodáva, že pri športe hrá dôležitú rolu aj stravovanie. „Diéta, pitný a stravovací režim sa dá upraviť v spolupráci s telovýchovným lekárom, resp. dietológom.“
Ženy vs. muži
- dosahujú vrchol svojej výkonnosti skôr vďaka skoršiemu ukončeniu rastu;
- majú vyššie riziko preťaženia a poranenia;
- majú vyšší podiel tukovej zložky aj neaktívnej hmoty;
- majú nižšie ťažisko, a preto lepšiu rovnováhu;
- častejšie mávajú nohy do X; majú nižšie vytrvalostné dispozície;
- majú nižšie silové a rýchlostné dispozície;
- majú vyššie riziko zlomeniny vo vyššom veku;
- majú väčšie riziko zápalu močových ciest kvôli kratšej močovej trubici.
Výkonnosť žien je veľmi úzko spätá s menštruačným cyklom. S jeho príchodom kolíše stav hormónov v tele. A práve tento fakt zvyčajne u žien spôsobuje aj ľahké kolísanie výkonnosti.
:JANA VARGOVÁ