Zvýšený výskyt kliešťov. Takto sa bezpečne zbavíte nasatého parazitu
Minulý rok sme na Slovensku zaevidovali najvyšší výskyt kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov. Prečítajte si základné informácie o parazitoch živiacich sa krvou, o príčine ich vyššieho výskytu a postup, ako bezpečne vybrať nasatého kliešťa.
Toto by ste mali o kliešťoch vedieť
Kliešť obyčajný dokáže napáchať mnohé nepríjemnosti. Toto sú základné informácie, ktoré by ste o kliešťoch mali určite vedieť:
- kliešte nie sú hmyz, ide o parazity živiace sa krvou zvieracieho alebo ľudského hostiteľa,
- človek môže byť hostiteľom pre všetky vývinové štádiá kliešťov,
- všetky štádia dokážu preniesť na svojho hostiteľa kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu,
- na človeku vyhľadávajú miesta, kde je najjemnejšia koža,
- v prvom momente po zaklieštení človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom slín, ktoré vylúči.
Rekordný výskyt kliešťov
Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa prebúdza v marci. V roku 2022 zaznamenalo Slovensko najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Kliešte nemajú rady suché a horúce prostredie, najčastejšie číhajú v tráve. „Počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960,” upozorňuje MUDr. Jana Kerlik, PhD., z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Dôvod vyššieho počtu kliešťov
Zvýšený počet kliešťov na našom území súvisí pravdepodobne s klimatickými zmenami. Kliešte nemajú rady sucho a horúco, preto sa posúvajú smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok. V roku 2022 pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku dva kraje: 33 % prípadov – Banskobystrický kraj, 32 % prípadov – Žilinský kraj.
ÚVZ radí, ako správne vybrať kliešťa
- Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži.
- Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia.
- Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou.
- Kliešťa po odstránení nikdy nemliaždite prstami.
- Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte.
- Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, vyhľadajte zdravotnícku pomoc.
Zdroj: ÚVZ SR/NM