Aby vianočné hody dopadli podľa vašich predstáv
Väčšina slovenských domácností sa na Vianoce pripravuje ako na sviatky hojnosti. I keď mnohí z nás doprajú žalúdku po celý rok, v čase sviatkov pokoja a mieru zvyčajne chutným lákadlám neodoláme a ešte si pridáme. Ale pozor! Buďte obozretní už pri nákupoch surovín, z ktorých sa chystáte pripraviť vianočné hody.
Trh je presýtený, a je ťažké si vybrať z obrovského množstva ponúkaného tovaru v predajniach. Poradíme vám, ako na to.
Mäso a mäsové výrobky
Za posledných 10 rokov sa výrazne zlepšila kultúrnosť predaja mäsa a výrobkov, ktoré sa dostali z hákov za presklené vitríny. „Čo nás ale v priebehu nových trhových podmienok najviac postihlo je neuveriteľná škála rôzneho stupňa kvality ponúkaného sortimentu s rovnakým názvom. Spotrebiteľ musí pri kúpe potravín byť veľmi opatrný,“ upozorňuje Peter Turek, vedúci Katedry hygieny a technológie potravín a Ústavu hygieny a technológie mäsa na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Zároveň dodáva, že pre väčšinu ľudí je podstatná cena, a tá sa prejavuje hlavne v kvalite. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi tradičným údeným a „akciovým“? Obrovský! Na výrobu 1 kg tradičnej údenej krkovičky sa použije asi 1,3 kg surového mäsa a soľ. Ničím sa takéto mäso nenapicháva. Pri tomto výrobku zaplatíte za 1 kg mäsa 7 €. Na výrobu „akciovej“ krkovičky sa používa 0,2 – 0,4 kg surového mäsa, emulgátory, stabilizátory, farbivá a slaný roztok. Obsah mäsa je 15 – 40 %. Pri takomto produkte zaplatíte za 1 kg mäsa 8,75 až 17,5 €. V praxi teda nič neušetríte, skôr prerobíte!
Kyslá kapusta
Základom štedrovečernej večere je kapustnica. Kyslá kapusta nie je zaradená medzi nebezpečné potraviny. Niekto má svoju kyslú kapustu, iní sa spoliehajú na komerčný produkt. Opäť však treba dávať pozor a čítať zloženie. V kyslej kapuste by okrem kapusty, korenia a soli nemali byť žiadne konzervanty ani éčka.
Huby
„Pri hubách musíme byť opatrní, pretože niektoré sa jedia len raz – a naposledy. Najlepšie je získať ich z komerčne ponúkaných húb v obchodnej sieti, kde máme garanciu bezpečnosti, ale rozdielnu kvalitu,“ varuje profesor Turek a dodáva, že vlastnoručne nazbierané huby jedzme iba ak máme stopercentnú istotu, alebo sú od skúseného hubára.
Ryby
Ďalšou typickou potravinou pre Vianoce sú ryby. „Pôvodne to boli naše sladkovodné ryby zastúpené vianočným kaprom, prípadne mrazeným rybacím filé. V súčasnosti je ponuka rýb od sladkovodných po morské v rôznych úpravách široká. Od kapra, cez pstruha, pražmu, lososa… Pri rybách by sme sa mali zamerať predovšetkým na čerstvosť a správne chladiarenské, prípadne mraziarenské, skladovanie.“ Pri výbere čerstvých rýb sa riaďte radšej pravidlom, že ryba a hosť tretí deň smrdia (ryba vraj od hlavy). Doprajte si vždy iba čerstvú, sladkovodnú rybu (najlepšie od lokálneho producenta). Ak kupujete rybu mrazenú, hľadajte označenie seafrosen. Znamená to, že ryba bola spracovaná a zmrazená do finálneho produktu hneď po ulovení priamo na lodi. Označenie landfrozen znamená, že po ulovení boli ryby na lodi uložené na ľad a až na pevnine sa opracovali a zmrazili. Najhoršou alternatívou je doublefrosen. Neopracované ryby boli zmrazené na lodi a potom ich na pevnine rozmrazili, opracovali a opäť zmrazili. Takéto ryby sú väčšinou glazované, čiže nastriekané vodou (niekedy až 50 % hmotnosti).
Zemiakový šalát
Dôležitou súčasťou štedrovečerného stola je zemiakový šalát, pri ktorom profesor Turek upozorňuje na majonézu. „Majonéza je citlivou potravinou, ktorá sa vo väčšej miere konzumuje počas sviatkov. Používa sa predovšetkým na prípravu lahôdkových šalátov. Osobne by som dal prednosť komerčne vyrábaným produktom, kde je garantovaná zdravotná bezpečnosť. Kvalita je však rozdielna,“ upozorňuje profesor Turek. Kupovaná majonéza v chladničke vydrží aj niekoľko mesiacov. To je iba dôkaz toho, koľko konzervantov obsahuje. Veď žĺtok spojený s olejom dlho vydržať nemôže. Vyskúšajte si však majonézu bez vajec. Budete potrebovať 1 dl mlieka, 2 dl slnečnicového oleja, soľ, ocot, čierne korenie a lyžičku horčice. Do vysokej nádoby nalejte mlieko a za stáleho šľahania mixérom pomaly prilievajte olej. Šľahajte, kým nie je majonéza tuhá. Na záver ochuťte podľa vlastného gusta.
Med
K tradíciám Vianoc patrí aj med. Profesor Turek uprednostňuje med od overených slovenských včelárov. „U neznámych medov môže byť nebezpečenstvom prítomnosť liečiv, karamelu, sacharózy, ťažkých kovov a podobne.“
—
ANKETA: Čo jedia na štedrú večeru ľudia z KOŠICE:DNES?
Alexandra MIHÓK-KVIETKOVÁ
marketingová riaditeľka
Keďže v mojej a manželovej rodine boli odlišné vianočné zvyky, spravodlivo ich kombinujeme. V ponuke je kapustnička aj hubová polievka. Hlavný chod je, samozrejme, ryba. Dezertom sú „bobaľky“ s orechmi, ktoré sú gastronomickým vrcholom večera pre naše deti.
Roman ROKYTKA
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE: DNES
Držíme sa rusínskych tradícií. Začíname cesnakom, medom a soľou s vianočným chlebom. Pokračujeme hubovo-kapustovou polievkou, ktorá sa pripravuje tak, že hríby aj kapusta sa pomelú v mlynčeku. Jeme ju so zemiakmi. Ďalším chodom sú varené pirohy a na koniec pečený kapor.
Annamária SÝKOROVÁ
šéfredaktorka televízie KOŠICE: DNES
Podávame bielu kapustnicu. Recept na ňu sa dedí. Pomaly varím kyslú kapustu, tri druhy klobás, údené mäsko, sušené huby a slivky. Potom ju scedím a zahustím bešamelom. Do polievky si naložíme, na čo máme chuť. Túto slávnostnú polievku zvykneme jesť aj so zemiakovou kašou.
Foto: shutterstock