Aj detské ihriská môžu byť pre deti nebezpečné
Detské ihriská môžu byť pre deti nebezpečné. V Novom Smokovci pred niekoľkými dňami pri hojdaní na dievčatko spadla konštrukcia, skončilo v nemocnici s vážnymi zraneniami. Správa mestskej zelene v Košiciach hracie prvky pravidelne monitoruje a v prípade potreby nedostatky rieši.
Deti sa môžu hrať na ihrisku, kde je nesprávne namontovaná šmýkačka alebo technicky nedostatočne vypracovaná hojdačka.
[ad][/ad]Končí platnosť na kritéria ihrísk
Detské ihriská by sa mali kontrolovať každý štvťrok a veľká kontrola by mala byť raz ročne. „Kontrola je najdôležitejšia, lebo ju robí osoba, ktorá ovláda požiadavky na bezpečnostno-technické riešenia. Zníži sa takto riziko ujmy na zdraví a predĺži životnosť zariadenia,“ uviedla Daniela Hudecová, inšpektorka TÜV SÜD. Skratka tejto nemeckej spoločnosti v preklade znamená technické kontrolné združenie a poskytuje služby v oblastiach certifikácie, inšpekcie a vzdelávania.
Momentálne musia výrobcovia spĺňať prísne kritéria na výrobu hracích prvkov na detské ihriská. Onedlho sa ale situácia môže zmeniť, pretože vládne nariadenie z roku 2010, ktoré určovalo podmienky pre výrobcov, bude platné už len do apríla budúceho roku. Hudecová upozorňuje, čo sa môže stať, ak dovtedy parlament neschváli nový zákon. „Ihriská nebudú prechádzať kontrolami, ani výrobcovia nebudú mať povinnosť dať si svoje výrobky certifikovať. Budú ich vykonávať na báze dobrovoľnosti.“
Podľa Hudecovej by mal nový zákon (ministerstvo hospodárstva ho ešte len pripravuje, s avizovanou platnosťou od roku 2020) riešiť nielen bezpečnosť na nových ihriskách, ale aj na starých, ktoré ešte sú v prevádzke.
Problémom môže byť aj nesprávna montáž
Inšpektori pri kontrole nachádzajú viacero nedostatkov, ktoré môžu deťom ublížiť. „Pri certifikácii zisťujeme, že zariadenia majú veľakrát konštrukčné nedostatky, napríklad nízke zábrany proti pádu, nevyhovujúce uhly rámp alebo strmých hracích a prístupových prvkov, nedostatočné zabezpečenie proti pádu, otvory, v ktorých môžu deti uviaznuť alebo si zakliesniť prsty,“ priblížila základné nedostatky Hudecová.
Ak chýba alebo je nevyhovujúca zábrana, tam, kde má byť, je ohrozený život dieťaťa pri páde. Aj správne navrhnuté šmýkačky či hojdačky môžu spôsobovať problém. Najčastejšie z dôvodu nesprávnej inštalácie, prípadne, ak nie je dostatočná povrchová úprava zariadenia, je zle opracované drevo s ostrými hranami, trčia ostré skrutky alebo je nevyhovujúci povrch tlmiaci náraz či pád okolo zariadení.
Riešia vandalizmus a nesprávne používanie
V Košiciach má verejné detské ihriská v správe mesto prostredníctvom Správy mestskej zelene (SMsZ). Týka sa to viac ako dvesto hracích zariadení pre deti. „Ihriská pravidelne kontroluje autorizovaný bezpečnostný technik SMsZ a v spolupráci so Správou budov sa postupne odstraňujú jednotlivé poškodenia po vandalizme či nesprávnom používaní herných prvkov. Kontrolu vykonávame v zmysle noriem Európskej únie pravidelne raz do mesiaca postupne na všetkých nami spravovaných ihriskách,“ informoval Jozef Marko, hovorca magistrátu.
Detské ihriská alebo herné zariadenia musia spĺňať európske normy. Týkajú sa všeobecných bezpečnostných požiadaviek na detské ihriská a na jednotlivé zariadenia, ako aj návod na inštaláciu, kontrolu, údržbu a prevádzku týchto zariadení. Taktiež musia mať splnené požiadavky na povrch ihriska, ktorý musí byť spôsobilý stlmiť náraz.
Kontrolu pieskovísk majú na starosti hygienici
Riziko ohrozenia zdravia či rôzne infekcie môžu deti získať, ak ide o neudržiavané a nezabezpečené pieskovisko. Rodičia by si najprv mali všímať jeho znečistenie a skontrolovať, či sa v nich napríklad nenachádzajú zvieracie exkrementy alebo sklo.
Dieťa sa môže nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom je mrľa detská, ale môžu dostať aj infekciu pásomnicou detskou, hlístou detskou a škrkavkou detskou. V prípade, že je pieskovisko neudržiavané, treba informovať zriaďovateľa alebo prevádzkovateľa. Podnet je možné dať aj regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Rodičia by si mali všímať, či pri hraní sa v pieskovisku si nevkladajú ruky do úst a nemali by dávať dieťaťu počas hrania v piesku žiadne jedlo.
[ad2][/ad2]Hrozba pokuty
Prevádzkovateľ musí pravidelne pieskovisko čistiť, prekopávať a polievať vodou od 1. marca do 30. novembra. Ak takéto povinnosti neplní, môže dostať pokutu od 150 do 20-tisíc eur. Ak sa porušenie opakuje, môže sa zvýšiť až na dvojnásobok.
Najčastejšie bývajú pieskoviská znečistené mechanickými nečistotami v podobe úlomkov skla, dreva, injekčných striekačiek a exkrementov voľne žijúcich zvierat. Prítomnosť škodlivých parazitov vlani zistili hygienici v Košiciach v siedmich pieskoviskách. Keďže nespĺňali normy, vydali do odstránenia nedostatkov zákaz ich používania.
Na štandard už niektoré školské zariadenia zareagovali tým, že na noc ich prikrývajú plachtou a sú ohradené, aby k ním nemali prístup zvieratá. Prevádzkovatelia pieskovísk musia mať potrebnú dokumentáciu o udržiavaní ihrísk a pieskovísk a v prípade potreby ju predložiť hygienikom.
Anketa so starostami
Spĺňajú detské ihriská vo vašich mestských častiach bezpečnostné normy?
Foto anketa: Veronika Janušková
[ad3][/ad3]