Aj psy môžu byť darcami krvi a záchrancami života
Krv je rovnako vzácnou tekutinou nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Ľudia ju ale bez väčších problémov dostanú takmer v každej nemocnici. Majitelia štvornohých psích miláčikov či veterinárske kliniky si ju v prípade potreby musia zadovážiť sami. Práve preto sa rozhodla Košičanka Zuzana Špišáková založiť Košickú databázu psích darcov krvi.
Podľa slov Špišákovej k tomuto kroku ju priviedla jej sučka, ktorej diagnostikovali nádor na slezine. Zvieratko čakal náročný operačný zákrok, pri ktorom bola potrebná najvzácnejšia tekutina. „Ocitla som sa v situácii, kedy som sama musela hľadať pre ňu darcu. Bolo to veľmi náročné a po osobnej skúsenosti som sa rozhodla vytvoriť komplexnú databázu psích darcov krvi, aby v budúcnosti ľudia, ktorí budú potrebovať pomôcť, nestrácali časť hľadaním,“ povedala.
Nemusia sa báť
Ako uviedla zakladateľka, viesť databázu môže ktokoľvek. Na jej vytvorenie a spracovanie nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, iba počítač a ochotu pomáhať iným. Teda byť na telefóne prakticky nonstop. „V súčasnosti je na sociálnej sieti vytvorená skupina Košickí psí darcovia krvi. Chceme to dostať do povedomia ľudí, a preto pripravujeme aj informačné letáky, ktoré by sme chceli zaviesť v jednotlivých veterinárnych ambulanciách v meste,“ vysvetlila.
Zároveň skonštatovala, že momentálne má skupina 280 členov. Avšak v samotnej databáze je zaregistrovaných len 36 psov. „Na veľké mesto je to žalostne málo. Občas mám pocit, že u majiteľov ešte stále prevláda nedôvera či obava z toho, že odobratie krvi psíkovi ublíži. Môžem ich však ubezpečiť, že samotný proces darovania nie je nič hrozné. Pes to zvládne bez ťažkostí a bude v rovnakej kondícii ako predtým,“ dodala Špišáková.
Priateľský a sebavedomý
Ako uviedla veterinárka Veronika Adamová, existuje až osem hlavných krvných skupín. Avšak pre klinickú prax skupiny pri prvej transfúzii nie sú až také podstatné. Pretože pes po prvýkrát môže prijať krv od akéhokoľvek darcu takmer bez rizika. Ak by sa u psieho pacienta vykonávali opakované transfúzie, musí sa spraviť krížová skúška jeho krvi a krvi darcu, aby sa predišlo komplikáciám. Vhodným darcom je každý psík, ktorý má minimálne 18 mesiacov a maximálne osem rokov, je priateľský, manipulovateľný a sebavedomý v cudzích priestoroch a medzi neznámymi ľuďmi. Musí byť klinicky zdravý a vakcinovaný. Teda nemá žiadne prebiehajúce ochorenia a neužíva lieky. Mal by mať nad 25 kilogramov, aby sa mu pri odbere odobralo potrebné množstvo krvi. „Darcovi, ktorý spĺňa požadovanú hmotnosť, vieme bezpečne odobrať 15 percent z celkového objemu krvi. Teda ak pes váži 25 kilogramov, odoberie sa mu približne 330 až 370 mililitrov. Preto nemá zmysel robiť odber pri psíkoch, ktorí vážia menej,“ povedala.
Trvá to pätnásť minút
Veterinárka vysvetlila, že krv pomôže pri mnohých ochoreniach. Napríklad pri náročných operáciách, parazitných ochoreniach, pri ktorých dochádza k ničeniu červených krviniek, teda k babezióze, sa odoberá do humánnych transfúznych vakov a je to veľmi podobné ako pri ľuďoch. Potom ju uskladnia v chladničke, avšak nie dlhšie ako tridsať dní. „My v ambulancii preferujeme a používame predné nohy, ale je možnosť odoberať aj z krku, z krčnej žily. Napichne sa cieva a pes počas odberu môže pokojne sedieť na zemi alebo ležať na stole. Trvá to približne 10 až 15 minút. Zatiaľ sa nám nikto po odbere nesťažoval ani neomdlel, takže usudzujeme, že to znášajú statočnejšie ako ľudia,“ vysvetlila s úsmevom.
[ad][/ad]Zároveň uviedla, že v Košiciach nemajú problém s transfúziami krvi. Spolupracujú so skupinou Košickí psí darcovia krvi, ktorú založila Zuzana Špišáková. „Vždy je ochotná a pripravená pomôcť. Zatiaľ sme sa nedostali do situácie, aby sa darca nenašiel. Táto práca má zmysel. Keď vidíte pacienta, ktorý pred týždňom bezvládne ležal na stole a teraz behá, je to na nezaplatenie,“ dodala Adamová.
Vhodný darca:
- Vek psa minimálne 18 mesiacov, maximálne 8 rokov
- Váha nad 25 kilogramov
- Klinicky zdravý, neužíva lieky, vakcinovaný
- Priateľský, manipulovateľný a sebavedomý
Darca zachránil život sučke Zuzke
Strach a bezmocnosť prežívali majitelia dvojročnej sučky Zuzky, ktorej pri nečakanej operácii zistili hematóm na pečeni. Ten jej spôsobil vnútorné krvácanie. Život jej zachránila krv od psieho darcu.
Zuzka je krížencom Borderskej kólie. Vždy zdravý, veselý a hravý psík nejavil žiadne príznaky choroby. Až pri zhoršení zdravotného stavu a pri operácii sa zistilo, že má hematóm na pečeni. Spôsobil je vnútorné krvácanie a majitelia spoločne s veterinárom začali bojovať o záchranu jej života.
Štvornohý záchranca
Majitelia Tkáčikoví sa o možnosti darovania krvi psíkom dozvedeli až od veterinárky, ktorá ich Zuzku operovala. „Všetko prebehlo tak rýchlo. Prežívali sme strach a báli sme sa, že neprežije. Trvalo to približne 45 minút. Veterinárka sa skontaktovala s pani Špišákovou, ktorá v Košiciach zriadila Databázu psích darcov. Pár minút nato prišla so psom na kliniku a jeho krv zachránila našej sučke život. Sme veľmi vďační psíkovi aj majiteľke, ktorá bola ochotná pomôcť,“ vysvetlili šťastní Tkáčikoví.
Anketa: Vedia Košičania o možnosti, že ich pes môže darovať krv?