Aj v Košiciach si môžete kúpiť dokonale nedokonalé ovocie a zeleninu
Pokrútené či prerastené mrkvy, v jednom balíku menšie i väčšie zemiaky, vo vrecúšku maličké jabĺčka. Ovociu ani zelenine nič nechýba, iba tvar má neštandardný.
Obchodné centrum Tesco extra na Trolejbusovej ulici je jednou z 13 prevádzok na Slovensku, kde začali predávať produkty s označením Perfectly Imperfect. Zákazníkom ponúka kvalitné ovocie a zeleninu, ktoré sú napohľad nedokonalé a pravdepodobne by putovali do smetného koša.
Neštandard je lacnejší
„Od dodávateľov v rámci tohto projektu prijímame aj také produkty, ktoré nespĺňajú naše požiadavky na tvar či veľkosť, ale kvalitou sú úplne porovnateľné so štandardnými. Zároveň budeme schopní od dodávateľov odobrať viac tovaru. Na druhej strane takýto tovar ponúkneme našim zákazníkom za mimoriadne ceny, ktoré sú oproti iným výrobkom nižšie o 20 percent,“ uvádza Zuzana Lošáková, manažérka odd. komunikácie.
Zákazníci o akcii nevedia
Mnoho ľudí je presvedčených, že najchutnejšie a najzdravšie ovocie a zelenina sú tie, ktoré sú napohľad dokonalé. Myslia si to aj niektorí zákazníci, ktorých sme sa na tieto produkty opýtali. „Viete, fakt som si nevšimla, že sa tu predáva niečo také, avšak ja mám rada na raňajky peknú, súmernú mrkvičku. Veď ste videli, že som si vyberala podľa veľkosti. Asi by som takýto produkt nekúpila. Prečo? Hlavne preto, že je to pre mňa veľké balenie,“ povedala pani Helena.
Na pohľad rovnaké
Aj my sme sa prešli po predajni a chceli sme sa na vlastné oči presvedčiť, ako vôbec tento neštandardný tovar vyzerá. Prezreli sme balíky jabĺk, ktoré boli o niečo menšie ako tie klasické, na druhej strane mrkva mala pomerne veľké rozmery. Vrecúška so zemiakmi napohľad nelákali, pretože sa v nich objavovali aj veľmi poškodené plody. Na druhej strane sme však v klasickej štandardnej mrkve našli zopár pokrútených kúskov.
Nezrozumiteľný názov
„Predaj ovocia a zeleniny radu Perfectly Imperfect je spoločným projektom spoločnosti Tesco v rámci strednej Európy (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko) a aj názov je spoločný pre všetky tieto krajiny. Momentálne sú v predaji mrkva, zemiaky, jablká a červená repa. Ak si naša ponuka nájde obľubu u zákazníkov, tak ju rozšírime, pričom budeme prihliadať najmä na sezónnosť,“ vysvetľuje Z. Lošáková.
Toto slovné spojenie by sa dalo voľne preložiť ako „Dokonale nedokonalé“. „Je to skúšobný projekt, ktorý spúšťame v strednej Európe. V prvom rade tak chceme pomôcť znížiť plytvanie potravinami. Od 25. januára preto v rámci tohto pilotného projektu prijmeme od našich dodávateľov aj produkty, ktoré by za normálnych okolností nespĺňali naše požiadavky na veľkosť či tvar, avšak spĺňajú kritéria kvality a ponúkneme ich našim zákazníkom. Chceme im tak ukázať, že aj tie kúsky ovocia a zeleniny, ktoré nie sú na pohľad dokonalé, chutia rovnako dobre ako ich ideálne náprotivky,“ vysvetľuje Z. Lošáková.
Štandardný tvar | Neštandardný tvar | |
Jablká (2 kg) | 2,18 eura | 1,49 eura |
Mrkva (1 kg) | 0,59 eura | 0,49 eura |
Zemiaky (2 kg) | 1,19 eura | 0,99 eura |
—
Ako túto aktivitu reťazca vnímajú pestovatelia
Oslovili sme telefonicky pestovateľa zeleniny. Chceli sme vedieť, koľko percent produkcie by sa dalo bežne zaradiť do tvarovo neštandardnej kategórie a aký je jeho názor na túto aktivitu.
„Uviesť presnejšie, koľko percent ovocia či zeleniny by spadalo do kategórie tvarovo neštandardného ovocia či zeleniny, je veľmi ťažké. Vplýva na to množstvo aspektov a tým najhlavnejším je počasie. Jeden rok to môže byť desať percent a na ďalší pokojne aj päťdesiat percent. Pre väčšinu pestovateľov je množstvo týchto plodov bezpredmetné a ani sa to nijako neeviduje. Každý, kto sa tejto činnosti venuje, sa snaží pozbierať všetko a tie plody, ktoré vzhľadom na svoj tvar nemôžu ísť do predaja, využije buď na iné spracovanie alebo ich dá na skŕmenie,“ vysvetľuje pestovateľ zeleniny z okresu Košice-okolie.
Pestovatelia sledujú túto aktivitu, ktorá je už vo svete bežná. „Osobne si však myslím, že s týmito produktami sa bude manipulovať. Keďže rozdiel v cene medzi tvarovo štandardnou a neštandardnou zeleninou má byť len desať či dvadsať percent, budú sa jednotlivé produkty iba preklasifikovávať a opäť na to doplatíme my.“
—
ANKETA: Zaujala vás zelenina, ktorá sa predáva s označením Perfectly Imperfect?
Foto: Veronika Janušková