Aké peniaze sa točia vo futbale?
V našej najvyššej futbalovej súťaži sa po 45 rokoch tešili z majstrovského titulu v Trnave. Po tom, ako Spartak získal vo Fortuna lige vytúženú trofej, rozčerila futbalové hladiny správa o možnej korupcii v našom futbale. Ak by sa potvrdila, Trnava by dokonca mohla prísť o titul.
Na prvý pohľad sa informácie Košíc vôbec netýkajú. Veď ani nemáme svojho zástupcu v našej najvyššej futbalovej súťaži. Spomína sa však meno Daniela Bartka a ten bol počas rezešovskej éry od 1. januára v roku 1997 generálnym riaditeľom 1. FC Košice.
[ad][/ad]Bartkovo meno sa tentoraz pretriasa v súvislosti s jeho stretnutím s brankárom Ružomberka Matúšom Macíkom na čerpacej stanici pred duelom Fortuna ligy s Trnavou. „Za 5 000 eur mal hráč zabezpečiť, že domáci v tomto zápase nevyhrajú. Peniaze mu mali byť odovzdané na čerpacej stanici. ‚Známa firma‘ (Bartko – pozn. red.) sa s ním dohodla na stretnutí, na ktorom mu oznámila všetky detaily. Keďže však hráč tento pokus o uplácanie oznámil, spustilo sa veľké vyšetrovanie najskôr v klube, potom v SFZ a nakoniec na polícii,“ uviedol portál topky.sk.
Inkriminovaný zápas v Ružomberku sa skončil remízou 0:0. Trnava dve kolá na to zdolala Dunajskú Stredu 2:0 a získala titul. Pre webové vydanie denníka SME niekdajší dlhoročný šéf futbalového Senca Daniel Bartko potvrdil, že sa vyšetrovanie týka jeho a že sa stretol s hráčom na pumpe. Celú situáciu označil za hlúposť a rieši ju s právnikmi. Na adresu Macíka podotkol, že mohol byť pod vplyvom drog.
„Volali mi zo zahraničia skauti, aby som hľadal nejakých futbalistov, obrancu, útočníka, brankára. A z tohto to vyplynulo. Ešte som mu povedal, že na tikete mám jednotku a dúfam, že vyhráte nad Trnavou,“ uviedol Bartko.
Začaté trestné stíhanie
Polícia mala sledovať podozrenia z korupcie od decembra 2017. Vyšetrovateľ podal na základe získaných informácií návrh na začatie trestného stíhania. „V rámci operatívneho preverovania boli vykonané úkony s poukázaním najmä na fakt, že sa jedná o trestnú činnosť v špecifickej oblasti, a to v prostredí úzkeho a špecifického typu osôb, ktoré sa navzájom poznajú a nanajvýš dobre poznajú prostredie, v ktorom k samotnej korupčnej činnosti dochádza, a preto bolo potrebné na zadokumentovanie tejto trestnej činnosti veľmi citlivo vyhľadať, osloviť a získať spolupracujúce osoby, prostredníctvom ktorých by bolo možné nadobudnúť bližšie informácie o celom priebehu trestnej činnosti, to znamená k záujmovým osobám a ich prepojeniam, formám, miestam, kde k tejto trestnej činnosti dochádza. Z toho dôvodu bola prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti vytypovaná spolupracujúca osoba s PZ pohybujúca sa v záujmovom prostredí,“ píše sa údajne v spise, ktorý získal portál topky.sk.
Polícia aktuálne prípad nekomentuje, zaoberá sa ním NAKA. Trnavský Spartak sa voči podozreniam ohradil, považuje ich za vykonštruované a chce žalovať ľudí, čo ich šíria.
[ad2][/ad2]Podozrenia z roku 1997
Aj pred dvoma desaťročiami bol v hre o majstrovský titul trnavský Spartak. Pred posledným kolom mal všetko vo svojich rukách, stačilo mu vyhrať v Rimavskej Sobote. Remíza by znamenala špeciálny zápas navyše medzi Trnavou a Košicami, lebo by mali rovnaký počet bodov.
Lenže Spartak senzačne a podozrivo prehral v R. Sobote 1:2 a titul spadol do klína 1. FC Košice. Bolo to 11. júna 1997. Pritom Trnava po polčase v R. Sobote viedla 1:0 po premenenej penalte Šimona. V 57. minúte domáci Sýkora vyrovnal. Už v nadstavenom čase Trnava v defenzíve zaváhala, Hrabal nastrelil dotierajúceho Vrábela a lopta skončila šokujúco v bránke Spartaka. Fanúšikovia červeno-čiernych vtedy plakali a zúrili, v Košiciach striekalo šampanské.
Navyše Daniel Bartko ako generálny riaditeľ 1. FC nebol so svojím tímom v Košiciach (hral práve derby s Lokomotívou), ale prišiel na sporný zápas do R. Soboty.
[ad3][/ad3]Najstarší hráč
Daniel Bartko sa v Košiciach zvláštne zviditeľnil aj v roku 1999. V zápase 8. kola našej najvyššej súťaže 1. FC Košice – Senec nastúpil v drese Senca, kde bol spolumajiteľom klubu. Na ihrisko vybehol v závere zápasu na tri minúty. Bartko mal vtedy 43 rokov, 7 mesiacov a 13 dní. Stal sa tak najstarším hráčom, ktorý nastúpil v našej najvyššej súťaži. Dres si obliekol na základe stávky s Alexandrom Rezešom, vtedy majiteľom 1. FC. Údajne išlo v korunách o šesťmiestnu sumu.
Slovenskom v minulosti otriasla korupčná futbalová kauza spojená s klubom DAC 1904 Dunajská Streda. Špecializovaný trestný súd v Pezinku v roku 2015 uznal bývalých futbalistov vinných z toho, že prijali úplatky a ovplyvnili výsledky celkom šiestich futbalových zápasov. Štyri z nich sa týkajú FK DAC 1904 Dunajská Streda a odohrali sa v roku 2013. Zvyšné dva súvisia s účinkovaním Ivana Hodúra v FK Nitra v roku 2011.
Hodúra odsúdil na tri roky podmienečne, Michala Diana a Marka Božoňa na dvojročný podmienečný trest. Trojica sa priznala, že v súvislosti s viacerými futbalovými zápasmi prijali úplatok a následne ovplyvňovali ich priebeh za účelom úspešného tipovania a výhry zo stávkovej činnosti.
Celosvetový zákaz aktívnej futbalovej činnosti udelila disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu športovcom na svojom zasadnutí v decembri 2013. Najvyšší trest dostala dvojica hráčov v úlohe organizátorov korupčného správania sa – Ivan Žiga a Marián Dirnbach. Obaja majú zastavenú činnosť na 25 rokov. Tomáš Huber, Michal Dian a Marek Božoň dostali stop na 18 rokov. Bývalému slovenskému reprezentantovi Ivanovi Hodúrovi zastavila disciplinárka činnosť na 14 rokov.
Anketa:
Je dnes slovenský futbal čistejší ako pred dvoma desaťročiami?
foto: veja, archív kd