Ako ďalej, Slovensko? Zajtra rozhodujeme o smerovaní našej krajiny
Zajtra ráno o 7.00 h otvoria v našom meste členovia okrskových komisií 199 volebných miestností. Viac ako 190-tisíc Košičanov, ktorí sú zapísaní vo voličských zoznamoch, budú môcť rozhodnúť o smerovaní našej krajiny na najbližšie štyri roky.
Slováci si aj v týchto parlamentných voľbách volia 150 poslancov Národnej rady. Volebné miestnosti budú otvorené do 22. hodiny. Vo výnimočných prípadoch, o ktorých rozhodne štátna volebná komisia, môžu byť konkrétne volebné miestnosti otvorené dlhšie, alebo sa v nich môže začať voliť skôr. Po ich zavretí sa začne spočítavanie hlasov. Štatistický úrad bude priebežne zverejňovať výsledky tak, ako ich budú posielať okrskové komisie. Oficiálne výsledky sa dozvieme pravdepodobne v nedeľu poobede, kedy ich na tlačovej konferencii zverejní Štátna volebná komisia.
Štatistický úrad SR uvádza, že počet všetkých oprávnených voličov na Slovensku je 4 445 000. V týchto parlamentných voľbách má právo voliť približne 213-tisíc prvovoličov. Ide o skupinu mladých vo veku 18 až 21 rokov.
[ad][/ad]Najvyššia účasť
Pre výsledky volieb je dôležitá účasť a počet platných hlasov. Najvyššia účasť na voľbách bola v roku 1990. Prvé slobodné voľby do Slovenskej národnej rady po Novembri 1989 boli 8. – 9. 6. a zúčastnilo sa ich 95,39 % oprávnených voličov. V roku 1992 sa konali posledné voľby do Slovenskej národnej rady. Boli 5. – 6. 6. a voliť prišlo 84,20 % voličov.
Po vyjadrení nedôvery Vladimírovi Mečiarovi v marci 1994 sa konali predčasné voľby. Boli prvé po vzniku samostatného Slovenska a konali sa 30. 9. – 1. 10. 1994. Zapojilo sa do nich 75,65 % voličov.
Voľby v roku 1998 boli 25. – 26. 9. Účasť bola druhá najvyššia po Novembri ´89. K urnám prišlo 84,24 % voličov. Pokles o takmer 15 % v účasti zaznamenali voľby v roku 2002, ktoré sa konali 20. – 21. 9. Prišlo 70,06 % oprávnených voličov.
Najnižšia účasť
Najnižšia účasť na tomto type volieb v ponovembrovej histórii Slovenska bola 17. 6. 2006. Počet voličov sa tesne prehupol nad polovicu, keď voliť prišlo iba 54,67 % voličov. Boli to opäť predčasné voľby po tom, čo KDH ohlásilo odchod z vládnej koalície. Ani rok 2010 sa do histórie slovenských tabuliek markantnejšie nezapísal. Dňom volieb bol 12. jún a voliť prišlo 58,83 % voličov. Parlament opäť vydržal iba dva roky. Vláda Ivety Radičovej nezískala dôveru, a preto sa 10. marca 2012 konali opäť predčasné voľby. K urnám prišlo 59,11 % voličov.
Nateraz posledné voľby boli 5. marca 2016. Účasť bola podobná ako štyri roky predtým. Voliť prišlo 59,82 % oprávnených voličov.
[ad2][/ad2]Náklady v miliónoch
Parlamentné voľby nie sú lacné. Aj preto by každý volič mal využiť svoje slobodné právo.
Tohtoročné parlamentné voľby budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. Objem vyše šiestich miliónov eur zahŕňa činnosť komisií počas prípravy a konania volieb vrátane výdavkov na vyplatenie odmien, stravného a občerstvenia predsedom, zapisovateľom a členom okrskových volebných komisií. Tieto prostriedky boli vyplatené obciam.
Odmena za výkon funkcie člena okrskovej volebnej komisie je 50,06 eura. Predseda okrskovej komisie dostane 65,08 eura a zapisovateľ 62,58 eura.
Z celkovej sumy ide na voľby z rozpočtu ministerstva vnútra viac ako 10,5 milióna eur, z rozpočtu Štatistického úradu (ŠÚ) SR necelé dva milióny eur.
Okrem činnosti komisií sa prostriedky použili napríklad na tlač hlasovacích lístkov, informačných materiálov či volebných tlačív. Z prostriedkov ŠÚ sa má zabezpečiť spracovanie výsledkov volieb.
Volebná kampaň začala dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb a skončí sa 48 hodín pred dňom konania volieb, teda 27. februára 2020 o 7.00 hodine. V čase 14 dní pred dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Štátna volebná komisia hovorí, že zákaz zverejňovania internetového obsahu týkajúceho sa propagácie kandidátov a politických strán po skončení volebnej kampane sa vzťahuje na všetky druhy informácií a služieb, za ktoré sa obvykle platí úhrada. Statusy na sociálnej sieti, pokiaľ sa za ne neplatí úhrada, sú dovolené. V čase volebného moratória je zakázané zverejňovať napríklad reklamné banery, newslettre, sponzorované príspevky na sociálnych sieťach a ďalšie. Tak isto sa nesmú vylepovať nové plagáty či prelepovať strhnuté. Pri porušení volebného moratória hrozia pokuty vo výške niekoľko desiatok až stotisíc eur.
Chystáte sa počas volebného dňa na chatu či niekde na dovolenku. Ak neopustíte hranice Slovenska, s hlasovacím preukazom môžete voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku. Ešte dnes si ho môžete vybaviť osobne na miestnom úrade v čase úradných hodín. Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi: meno a priezvisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu). Obec na základe žiadosti voličovi bezodkladne vydá hlasovací preukaz a zo zoznamu voličov ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní hlasovacieho preukazu.
Ako správne voliť
- Na účasť vo voľbách potrebujete občiansky preukaz. Ak chcete voliť v inom okrsku, musíte mať platný hlasovací preukaz.
- Po príchode do volebnej miestnosti sa preukážete okrskovej volebnej komisii občianskym preukazom. Ak máte hlasovací preukaz, predložte aj ten.
- Následne vás komisia zaznačí v zozname voličov, vydá hlasovacie lístky a prázdnu obálku, na ktorej je odtlačok úradnej pečiatky obce.
- Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdíte v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
- Potom už idete do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.
- Za zástenou si vyberiete jeden hlasovací lístok tej politickej strany, ktorej ste sa rozhodli odovzdať svoj hlas. Tento hlasovací lístok môžete bez ďalšej úpravy vložiť do obálky, alebo môžete na lístku zakrúžkovať poradové číslo maximálne štyroch kandidátov, ktorým dávate prednosť.
- Ak sa pomýlite, môžete požiadať komisiu o nové hlasovacie lístky.
- Nesprávne upravené a nepoužité lístky vhoďte do škatule na to určenej.
- Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.
- Pokuta za vynesenie volebných lístkov je 33 eur.
[ad3][/ad3]