17.05.19

Ako sa cítia zahraniční fanúšikovia v Košiciach?

Foto: Veronika Janušková

Košice sú už týždeň domovom zahraničných fanúšikov vďaka majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji. V uliciach vidno návštevníkov „z celého sveta“ oblečených v dresoch národných tímov. Zaujímalo nás, ako sa tu cítia, aké dojmy v nich zanecháva mesto a Košičania, čo pozoruhodné tu zatiaľ zažili.  

Pred Steel Arénou sme stretli partiu mladých Angličanov, ktorí na šampionát prišli z Nottinghamu. Skupina asi 30 ľudí. S hľadaním ubytovania problém nemali, pretože si ho rezervovali osem mesiacov pred začiatkom majstrovstiev. 

„Sme ubytovaní v hoteli neďaleko Košíc, platíme 690 eur na desať nocí pre dvoch ľudí,“ hovorí Hayley Roberts. Ceny alkoholu a jedla sú pre nich lacné. „Najmä pivo, ktoré je veľmi dobré. U nás stojí približne 3 až 5 libier, tu sa dá zohnať aj za euro,“ dopĺňajú viacerí zo skupiny Angličanov. „Taktiež aj tvrdý alkohol je v niektorých podnikoch až nebezpečne lacný,“ smejú sa. 

reklamná správa

Nový zubár znamená novú príležitosť.

Mať zuby na mieru.

Zistite viac
 

Angličania navštívili zoo

S dorozumievaním sa v anglickom jazyku nemali problém. „Očakávala som, že bude problém s komunikáciou, ale musím povedať, že väčšina ľudí, ktorých sme doteraz stretli, má naozaj dobrú angličtinu,“ hovorí nadšene Hayley. „Stretli sme veľa Slovákov na ceste autobusom z hotela a strašne dobre sme sa nasmiali. Máte tu naozaj milých ľudí,“ dodáva Haylin kamarát. 

Skupine sa mesto páči a počas svojho pobytu už stihli navštíviť aj zoo. „Počasie ale mohlo byť lepšie, kvôli tomuto sme tu neprišli. Je také isté ako v Británii, veď sme tu zažili len jeden slnečný deň,“ vraví Hayley. Angličania síce prišli fandiť svojmu tímu, no ich tipy na víťazov šampionátu boli USA a Rusko. „Dopriali by sme to však vám, bolo by to pre vás skvelé, keby ste vyhrali doma,“ uzatvára dobroprajne Hayley. Podľa ich slov žiadne nepríjemné skúsenosti tu zatiaľ nemali.

Nemci boli aj v Bratislave

Nemec Tim Dietz z Hamburgu prišiel na šampionát so svojím otcom. „Viem ale, že z Nemecka je tu približne 300 ľudí,“ hovorí Tim. Tiež ocenil lacné jedlo a nápoje. „Počas zápasu u nás stojí pivo aj 5 či 6 eur.“ 

Na Slovensku strávili najprv tri dni v Bratislave, do Košíc prišli na štyri noci. „Mali sme ale problém nájsť voľnú izbu dva mesiace pred šampionátom. Noc v hoteli v Košiciach nás vyšla nakoniec na 95 eur,“ prezradil Tim. Na iné aktivity okrem hokeja zatiaľ v Košiciach nemal čas. „Bol som sa prejsť v historickom centre, ale viete... dnes som bol na dvoch zápasoch, cez víkend som stihol tri, na spoznávanie okolia nie je veľmi čas,“ smeje sa. 

Nemecku sa tento rok na majstrovstvách darí, no Tim má vlastných favoritov. „Najväčšie šance má tento rok podľa mňa Švédsko a Rusko. Držím palce aj Slovákom, no uvidíme, ako to dopadne dnes večer (v stredu - pozn. red.), bude to horúce,“ podpichoval Nemec. O niekoľko hodín neskôr sme s Nemeckom prehrali 2:3. 

Tim prišiel fandiť so svojím otcom. Foto: Veronika Janušková
Tim prišiel fandiť so svojím otcom. Foto: Veronika Janušková

Fíni z Maďarska  

Na Hlavnej sme stretli menšiu skupinu fanúšikov z Fínska, konkrétne z mesta Riihimäki. Rozhadzovali široké úsmevy. „Sumy sú tu až prekvapivo nízke. Pivo u nás stojí 5 eur a viac, tu ho zoženieme aj za euro,“ hovorí Sami Suomelo. „Väčšinou sa stravujeme vo fast foodoch. Lokálne jedlo sme ešte zatiaľ neochutnali, ale musíme to zmeniť.“ 

S cenami sa im pošťastilo aj pri hľadaní ubytovania. Siete rozhodili tri mesiace pred šampionátom. Našli si dom v maďarskom meste Füzér, ktoré je od Košíc vzdialené 25 km. „Bývame v ňom desiati za 900 eur na osem nocí. Z domu máme nádherný výhľad na hrad na kopci a zároveň je to taká lacné, až to nechápem,“ chytá sa za hlavu Fín. Jedinú výhradu majú k jazykovej úrovni. „Ľudia majú problém s angličtinou, niekedy je ťažké dohovoriť sa, ale to je najmenej,“ povedal Samiho kamarát. 

Fíni využili ubytovaciu platformu Airbnb, vďaka ktorej si našli lacné ubytovanie. Foto: Veronika Janušková
Fíni využili ubytovaciu platformu Airbnb, vďaka ktorej si našli lacné ubytovanie. Foto: Veronika Janušková

Okradnutí Dáni 

V sychravý utorkový večer sme pred Dargovom stretli skupinu dánskych fanúšikov, ktorí na svetový šampionát v Košiciach nebudú spomínať práve najlepšie. Ubytovali sa netradične v kempovom komplexe v Barci, kde hneď v prvý večer zažili nepríjemný zážitok. 

„Počas noci v kempe ukradli piatim ľudom pasy a peniaze. Pasy majú našťastie späť, no peniaze sú fuč,“ opisuje Lykke Madsen z Copenhagenu. Taktiež mali problém aj s dorozumením sa. „Málo ľudí tu hovorí po anglicky, problém bol aj pri komunikácii s políciou,“ hovorí Lykke. 

Sťažovali sa aj na katastrofálnu situáciu s taxi službami v meste. Kritickí boli aj k turistickému vyžitiu. „Chceli sme sa ísť cez víkend pozrieť na katakomby (Dolná brána  - pozn. red.), ale zistili sme, že sa pre turistov otvárajú až od 15. mája. Keď viete, že vám tu prídu tisíce návštevníkov zo zahraničia, prečo máte zatvorené pamiatky?“ pýta sa nechápavo Lykkein kamarát. 

Taktiež sa im nepáčilo, že si do hľadiska v aréne nemohli zobrať zakúpené pitie. „Museli sme stáť s polovicou piva na chodbe a tam si ho vypiť, dovnútra nás jednoducho nepustili. Toto sa u nás nerobí, nie sme na to zvyknutí,“ pokračuje v sťažovaní sa Lykke, ktorá nás pokarhala aj za to, že sme vypískali Kanadu počas ich hymny. Do Košíc prišli minulý piatok, domov sa vracajú zajtra. „V Košiciach nás môže byť vyše stovka, v skupinkách po 8 až 10 ľudí,“ dodáva Lykke Madsen.

reklamná správa

VVS reaguje na obvinenia z netransparentného výberu dodávateľov

Za 16 rokov vo VVS pri obstarávaní nebolo zistené žiadne protisúťažné konanie.

Zistite viac
 


Fíni si do prenajatého podniku chceli doniesť vlastnú saunu 


Fínsky hokejový fanklub SisuKlubi si rok pred šampionátom rezervoval časť jedného z košických podnikov, ktorý si vybrali podľa hodnotení zákazníkov na internete. 

„Oslovili nás a počas roka tu prišli trikrát, aby ochutnali naše pivo, slovenský alkohol a prezreli si priestory,“ uviedol Erik Egner, majiteľ prevádzky. Bezodplatne si prenajali celé horné poschodie aj s terasou. K dispozícii majú tri bary, kde sa na nachádza dokopy 40 pivných výčapov. Zastúpenie majú najmä slovenské remeselné pivá. „Mali požiadavku, aby sme im zabezpečili aj ich obľúbený drink v plechovkách, čo sa nám aj podarilo. Ide o gin s grapefruitom.“ 

Do Košíc si so sebou zobrali aj fínskeho komentátora, päťnásobného víťaza Stanley cup-u Esu ”Tiki” Tikkanena, ale aj finalistu fínskej Superstar. „Majú tu aj maskota, ktorý chodí stále oblečený v zlatom kostýme a zabáva ich počas zápasov. Mali si dokonca priniesť vlastnú saunu, ale nezrealizovalo sa to. Povedali sme im, že počas mája je tu teplo, no tento rok to úplne nevyšlo,“ smeje sa Egner. 

Podľa slov majiteľa je klub veľmi profesionálny, organizovaný a na úrovni. Podniky v mestách, kde sa organizujú MS v hokeji, si začali prenajímať od roku 2015. Do Košíc prišli v dvoch turnusoch. „Prvý s 500 ľuďmi odišiel v pondelok. Druhý turnus s asi 600 Fínmi prišiel včera a ostávajú do konca šampionátu. Bývajú prevažne v Maďarsku, odkiaľ ich vozia vlastné autobusy.“ Do ich zóny v Dobrých časoch sa môže dostať každý. Vstup, ktorý vyberá klub, stojí 10 eur. 

Čítajte aj: 

reklamná správa

Kacejová
Zdieľať článok:

Absolventka masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Začínala ako redaktorka TV Levoča. Počas vysokej školy pôsobila v internátnom Študentskom rozhlase Košice a absolvovala stáž v The Slovak Spectator. V mediálnom dome KOŠICE:DNES zakotvila v redakcii spravodajstva. Venuje sa najmä občianskym problémom a kultúre. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím