18.09.20

Ako sa Ľubľana zmenila na Európske hlavné zelené mesto

foto: wiki

Košice sa uchádzajú o titul Európske hlavné zelené mesto (EHZM) pre rok 2023. Vlastnou cestou k jeho zisku prešlo aj hlavné mesto Slovinska Ľubľana, ktorou sa chce metropola východu inšpirovať. „Ak ľuďom niečo zoberiete, musíte im ponúknuť na výmenu vhodnú alternatívu,“ tvrdí ľubľanský primátor Zoran Janković. Kľúčom k úspechu je podľa jeho slov spolupráca a intenzívna komunikácia s obyvateľmi.

Materiál vznikol v spolupráci s MEMO 98 a Transitions v rámci programu na podporu žurnalistiky zameranej na riešenia (Solution Journalism).

Ľubľana prešla za posledných 15 rokov výraznou premenou. Koncom 90. rokov minulého storočia bolo centrum podriadené automobilovej premávke s nerozvážnym parkovaním. Chodci boli v pohybe obmedzení a mesto sa borilo s nedostatkom modernej infraštruktúry. Celková situácia drasticky ničila príťažlivosť starého mesta, obyvatelia sa sťahovali z centra do okolitých satelitných štvrtí a spoločenský život sa sústreďoval do nákupných centier. 

Medzi rokmi 1995 a 2005 sa z mesta odsťahovalo približne 25-tisíc ľudí na perifériu a následne dochádzali za prácou do mesta autami. V rokoch 2006 až 2007 nastal v centre prudký nárast motorovej dopravy, autá prechádzali aj samotným srdcom Ľubľany - známym Trojitým mostom a námestím Prešeren.

reklamná správa
 

Kľúčový dokument s víziou

Mestská rada v Ľubľane v spolupráci s mestskými podnikmi sa rozhodla pustiť do ambicióznej verejnej investície vo výške viac ako 20 miliónov eur, aby neúnosnú situáciu napravila. V krátkom časovom období koordinovala niekoľko tímov miestnych odborníkov, ktorí pracovali na sérii konkrétnych a realizovateľných zásahov v meste. V roku 2007 samospráva vytvorila dokument „Ľubľana 2025“, v ktorom predložila dlhodobú víziu s cieľom stať sa udržateľným a príjemným miestom pre život.

Doteraz zrealizovali vyše 2200 projektov, ktorými zlepšili kvalitu života občanov vo viacerých oblastiach. Ďalších 150 projektov v súčasnosti realizujú v súlade s trvalo udržateľnou víziou. Posledný podobný komplexný plán bol prijatý v roku 1986. 

Mesto priviedol k zmenám charizmatický primátor Zoran Janković. Foto: Ljubljana.si
Mesto priviedol k zmenám charizmatický primátor Zoran Janković. Foto: Ljubljana.si

Inšpiratívna Viedeň a Barcelona

Na začiatku prvého funkčného obdobia videl primátor Zoran Janković Ľubľanu ako kombináciu viedenskej usporiadanosti a barcelonského spôsobu života. 

„Počas tých rokov sme s bývalým viedenským starostom Michaelom Häuplom nadviazali priateľstvo. Je dôležité, aby si naše mestá navzájom vymieňali skúsenosti a osvedčené postupy. Dnes môžem povedať, že som hrdý na to, že Ľubľana je jedinečná – čistá, zelená, priateľská, usporiadaná a obzvlášť bezpečná,“ hovorí Z. Janković.

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím