Ani meter snehu už tento rok nespustí vleky na Kojšovke, Hrešnej či Červenom brehu
Kým v minulosti sa v okolí Košíc lyžovalo na Jahodnej, Kojšovskej holi, Červenom brehu, v Kavečanoch či Dargove, ďaleko neboli ani Plejsy a začala sa výstavba strediska v Košických Hámroch, dnes si aj napriek výdatnému víkendovému sneženiu zalyžujete v podobnom rozsahu ako pred rokmi iba na Jahodnej.
V lyžiarskom stredisku Jahodná, kde prvé zmienky o lyžovaní siahajú až do roku 1918, je v každodennej prevádzke hlavný a detský svah, cez víkendy spúšťajú aj novú zjazdovku.
Kavečany
Sesterské stredisko v Kavečanoch, ktoré rovnako ako Jahodnú prevádzkuje spoločnosť SWAM, od tejto lyžiarskej sezóny funguje v obmedzenom režime. Momentálne má v prevádzke iba 300-metrovú detskú zjazdovku. „Kavečany sme tento rok profilovali ako stredisko pre začínajúcich lyžiarov, rodiny s deťmi a na sánkovanie. Preto sme sa sústredili na detské svahy,“ uviedol majiteľ spoločnosti SWAM Ján Švec. Dôvody sú ekonomické i kapacitné. Spustenie najnáročnejšieho svahu na Hrešnú zatiaľ neplánujú aj napriek dobrým snehovým podmienkam a zvýšenému záujmu lyžiarov. „Naše druhé stredisko (Jahodná, pozn. red.) záujem Lyžiarov pokrýva, nie je problém ani s čakaním. Keď bolo najviac ľudí, čakalo sa maximálne dve a pol minúty. V Tatrách sa čaká 20 minút, takže nevidím zatiaľ dôvod, aby sme to riešili inak,“ povedal Švec. Vedúci lyžiarskych stredísk Jahodná a Kavečany Ján Petróci dodal, že budúci víkend plánujú spustiť v Kavečanoch jeden lyžiarsky vlek pri zjazdovke Kresáková.
Kojšovská hoľa
Ani výdatné sneženie nezmenilo rozhodnutie prevádzkovateľa Skiparku Erika na Kojšovskej holi, ktorý už pred začiatkom sezóny ohlásil uzatvorenie strediska. Dôvodom je príprava na modernizáciu.
„Rozhodnutie uzavrieť stredisko sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Potrebujete kvalifikovaných ľudí na to, aby ste mohli obsluhovať vleky, lanovky, ratraky, zasnežovanie,“ vysvetlil Andrej Šimko, konateľ spoločnosti NOAD, ktorá je majiteľom strediska.
Stredisko nechcú prevádzkovať, kým nebude pripravené podľa ich predstáv, to znamená v duchu 21. storočia. „Nemôžeme hrať na to, že možno budú studené zimy. Pokiaľ nebude umelé zasnežovanie, tak jednoducho stredisko nebude v prevádzke,“ povedal Šimko. Potvrdil, že proces posudzovania vplyvov nového projektu na životné prostredie ešte nie je ukončený. V prevádzke je však čajovňa a v pondelok prešli pre skialpinistov aj turistov turistickú zjazdovku ratrakom. Tešiť sa môžu aspoň bežkári, upravený je dvoj aj trojkilometrový bežkársky okruh. O tie sa stará lyžiarsky klub Metropol, ktorý tam plánuje 12. februára usporiadať verejné bežkárske preteky. „Z vlastnej skúsenosti viem, že momentálne sa na lyžiach, bežkách alebo pásoch dostanete bez problémov z Bankova až hore na Kojšovku,“ povedal Šimko.
Červený breh
Nezalyžujete si už ani na najbližšom svahu k centru mesta – Červenom brehu. Ten prestali prevádzkovať už pred niekoľkými rokmi. „Posledné roky neboli klimatické podmienky také, aby sa dalo zasnežovať. A tiež vedieme ešte súdny spor o pozemky s pôvodným vlastníkom, ktorému sa to v rámci reštitúcie vrátilo. Vyháňajú nás odtiaľ, a preto nemáme možnosť investovať,“ zdôvodnila manželka majiteľa Zlata Boldová zo spoločnosti Bolda. Aj napriek tomu, že počasie konečne po rokoch stredisku praje, na spustenie momentálne nemajú personálne kapacity a pokazený je aj ratrak.
Navyše, snežné delá požičali inému lyžiarskemu stredisku. Vlek je však stále prevádzkyschopný a využíva ho syn Zlaty Boldovej, ktorý tam v lete usporadúva preteky horských bicyklov.
Dargov, Plejsy, Hámre
Svah pri obci Dargov bol v minulosti obľúbený hlavne pre rodiny s deťmi. Podľa informácií z obecného úradu ale areál ešte za bývalej starostky rozkradli, a tak je v súčasnosti neprevádzkovateľný.
Keďže most cez Ružín je uzavretý, zhoršila sa aj dopravná dostupnosť strediska Krompachy-Plejsy. To má však svoje slávne časy už tiež za sebou. Odstavená je tam sedačková lanovka aj vleky v hornej časti areálu.
Realizácie sa nedočkal ani plán na výstavbu lyžiarskeho strediska Hámre, ktoré malo vyrásť pri Opátke. Projekt podnikateľa Mateja Pampúrika, nestora lyžiarskeho boomu deväťdesiatych rokov pri Košiciach, ktorý vlastnil a rozširoval Jahodnú aj Plejsy a prevádzkoval Kavečany, však stroskotal už po uskutočnení výrubu.
Justína Bosáková – na materskej dovolenke
Zvykneme sa chodiť lyžovať najčastejšie v okolí Košíc – napríklad na Jahodnú, ak niekam ďalej, tak ešte do Popradu.
Viktor Vozár – študent
Rodina sa chodí lyžovať každý rok. Najčastejšie asi do Litmanovej alebo do Vysokých Tatier.
Karol Šeliga – štátny radca
V okolí Košíc chodievam do Kavečian, na Jahodnú, aj na Zlatú Idku, keď ešte fungovala. Osvedčené mám Plejsy, Tatry, ale aj iné strediská.
Tomáš Lukáč – študent
Lyžujem pravidelne. Najčastejšie si chodím zalyžovať do Tatier alebo na Chopok. Jahodná a Kavečany sú podľa mňa skôr pre začiatočníkov.
Tomáš Tomčík – študent
Na lyžiach som ešte nestál. Preferujem skôr korčuľovanie a sánkovanie.
(MV)
Foto: Veronika Janušková, Ivan Fleischer