Antireklama: Žobráci otravujú návštevníkov na Hlavnej
V historickom centre vznikol problém, ktorý sa v posledných týždňoch zhoršuje. Zákazníkov letných záhrad reštaurácií, kaviarní či pivární otravujú, ba dokonca sa snažia aj okradnúť, žobráci.
Ako nás informoval jeden z majiteľov podniku na Hlavnej, ide najmä o mladistvých neprispôsobivých občanov, ktorých správanie je čoraz trúfalejšie.
[ad][/ad]Podnet strážcom poriadku
„Niekoľkokrát denne sa stretávame so situáciou, že sa snažia doslova okradnúť zákazníkov, ktorí konzumujú jedlo na letných terasách. Najprv žobrú peniaze a keď im niekto odmietne ,pomôcť‘, zoberú mu priamo z taniera jedlo alebo siahajú na čokoľvek, čo je položené na stole – či už na kabelku, mobil, pohár, alebo hoci aj popolník,“ hovorí rozhorčený podnikateľ.
V noci podľa neho zrejme rovnaké skupiny mladistvých zasa vyvracajú smetné nádoby, ničia a kradnú okrasné dreviny, dokonca rozbili výklad. Za viacerých kolegov z časti Hlavnej od Dómu sv. Alžbety až po Štátnu vedeckú knižnicu poslal spomínaný podnikateľ podanie na mestskú políciu. Žiada v ňom, aby mestskí strážcovia poriadku častejšie hliadkovali pri prevádzkach s letným sedením.
„Máme radi naše mesto, ale my, občania, nemáme kompetencie na to, aby sme si sami urobili poriadok. Situácia sa však v poslednej dobe neúnosne zhoršuje, treba to rázne ukončiť,“ zdôvodňuje svoju žiadosť.
Nielen košický problém
Mestskí policajti to však pri riešení spomínaného problému nemajú jednoduché. „Ide v podstate o celoeurópsky problém. Neprispôsobivé osoby z miest, kde vzbudzujú verejné pohoršenie, vykážeme, ale po krátkom čase sa vrátia a takto sa to opakuje. V lete sa situácia komplikuje, pretože maloletí a mladiství z nevyhovujúceho výchovného prostredia sa z nudy spájajú do partií, túlajú sa a popritom páchajú protiprávnu činnosť. Pokuty na nich nezaberajú, maloletým ich ani nemôžeme podľa zákona uložiť,“ reaguje hovorca Mestskej polície Košice Branislav Barna. Ako uviedol, je nemožné od takýchto ľudí pokutu vymôcť, keďže nemajú žiadny majetok. Vymáhanie je možné len prostredníctvom exekútora, ktorému by mesto muselo v prípade neúspechu uhradiť trovy.
Svedectvo je nevyhnutné
Problémom je podľa hovorcu mestských policajtov neochota ľudí po privolaní policajnej hliadky svedčiť voči neprispôsobivým osobám. „Hlavne pri priestupkoch týkajúcich sa verejného pohoršenia a pri priestupkoch proti občianskemu spolunažívaniu je svedecká výpoveď občanov nevyhnutná. Aj ak sa podarí priestupok preukázať, nastáva už vyššie spomínaný problém s ukladaním a vymáhaním sankcií. Preto zasahujúce policajné hliadky takéto osoby podľa zákona väčšinou iba napomenú a vykážu ich z miesta, kde narúšajú verejný poriadok,“ opisuje situáciu B. Barna.
[ad2][/ad2]Siahali špinavými rukami priamo do taniera
Skúsenosti s drzými mladými žobrákmi majú viacerí majitelia podnikov na Hlavnej, ale aj návštevníci centra mesta. Nad opovážlivosťou najmä detí krútia hlavou aj zahraniční turisti.
Aj podnikateľka Eva Škovranová, ktorá má na Hlavnej parfumériu, zažila takúto situáciu. „Obedovala som na jednej terase, keď prišiel chlapec s tým, aby som mu dala peniaze. To som odmietla, tak mi hrabol rukou do taniera, zobral niekoľko hranolčekov a ušiel. Už som to potom, pochopiteľne, nedojedla,“ opisuje svoju skúsenosť.
Mladý manželský pár, ktorý sedel pri vedľajšom stole, tiež atakovali mladí žobráci. Najprv pýtali peniaze, keď im ich zákazníci odmietli dať, tak jeden z nich dvakrát zobral mužovi z taniera jedlo rukou s úškrnom a hovoril, že sú hladní. „To je síce smutné, ale nedáva im to právo kradnúť jedlo a vôbec nie siahať rukou niekomu do taniera. Vedľa nás sedela skupina zahraničných turistov, ktorí len krútili hlavami a pohoršene diskutovali o tom, čo videli. Je nemysliteľné, aby sa človek nemohol pokojne najesť na terase,“ hovorí E. Škovranová.
Personál viacerých podnikov potvrdil, že mestskí policajti na Hlavnej síce hliadkujú, ale pokiaľ tam takéto skupinky detí a mladistvých len chodia alebo postávajú, nevšímajú si ich. „Na druhej strane, tí žobráci si dávajú pozor. Chodia v skupinách a keď sa blížia uniformy, stiahnu sa,“ povedala nám jedna zo servírok, ktorá by napriek všetkému privítala častejšie hliadkovanie strážcov poriadku.
Ak neprispôsobiví občania niekoho svojím správaním obťažujú a hliadka nie je nablízku, podľa mestských policajtov treba okamžite bezplatne zavolať, či už na číslo mestskej (159), alebo štátnej polície (158). Po oznámení vyšle operačné stredisko v čo najkratšom možnom čase hliadku na miesto udalosti. „Občanov vyzývame, aby zotrvali na mieste incidentu do príchodu polície a poskytli hliadke svedeckú výpoveď. Iba pri úzkej spolupráci občanov a polície sa podarí spomínaný problém eliminovať,“ tvrdí ich hovorca Branislav Barna.
Čo mi nedá spať: Druhá strana mince
Leto a horúčavy priam lákajú ľudí, aby si pri prechádzke Hlavnou ulicou s priateľmi posedeli, podebatovali a často aj čosi zahryzli na niektorej z letných terás. Len by ste si nemali sadať k úplne krajnému stolu. Môže sa vám totiž stať, že vám priamo do taniera hrabne očividne dlho neumývaná ruka. A máte po jedle a aj po nálade.
Vzbudzuje to vo vás pohoršenie? Jasné, že áno. Rovnako ako v zahraničných turistoch, ktorí sedia vedľa vás, alebo u okoloidúcich krútiacich hlavami nad opovážlivosťou počerných chlapcov, ktorí okamžite pelášia do bezpečia. Kde sú strážcovia poriadku v modrých uniformách? Prečo to dopustia?
Nuž, každá minca má dve strany. Na jednej je zákon, ktorý mestským policajtom dáva právomoci – buď vykázať niekoho, kto vzbudí pohoršenie, z verejného priestranstva, alebo mu aj uložiť pokutu. Na druhej je zasa realita. Niekoľko minút po odchode hliadky je partia späť. Uložia chlapcovi, ktorý očividne patrí k sociálne neprispôsobivým obyvateľom, pokutu? Ak nemá aspoň 14 rokov, nemôžu. Ale zodpovední zaňho sú rodičia, hoci sa o neho nestarajú. Tak nech zaplatia oni. Ale z čoho? Nič nemajú, nič im nezoberú.
Nedá mi spať jedna vec. Akože nič nemajú? Majú rodinné prídavky a sociálne dávky. Hádam by pri hrozbe, že o ne môžu prísť, naučili svoje deti nekradnúť… Alebo by som chcel priveľa?