Atletickí priaznivci sú vo vare, o dva dni štart MMM
Desať bežcov s časmi pod dve hodiny desať minút dáva tušiť, že traťový maratónsky rekord Keňana Lawrencea Kimaiya 2:07:01 hod. z roku 2012 by mohol byť prekonaný.
„Je tu niekoľko zlatých atlétov IAAF, ktorí by mali byť ozdobou pretekov. Takže konkurencia bude dobrá na to, aby sa preteky vyvíjali a dopadli tak, ako si želáme,“ povedal Branislav Koniar, riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru. Myšlienkami bol určite v metropole Nairobi, kde si Keňania práve vybavovali víza do Európy. „Afričania prešli v tomto roku na biometrické pasy. Vieme ako je to u nás, tak si viete asi predstaviť, ako to vybavovanie a administratíva funguje v Afrike.“
Osobáky majú z Košíc
Viacerí pretekári, ktorí si v Košiciach zabehli osobný rekord, sa do nášho mesta radi vracajú. „Keď sa pozrieme do štatistík, tak vidíme, že veľa bežcov drží celé roky svoj osobák práve z Košíc. To znamená, že ho nedokázali potom prekonať. My si myslíme, že dôvodom je naša skvelá trať a dobré podmienky. Mnohí sa potom snažia štartovať na lukratívnych maratónoch v Ázii a v Číne, kde klimatické podmienky nie sú také dobré. Ako príklad uvediem prebiehajúce majstrovstvá sveta v Katare,“ povedal Koniar.
[ad][/ad]Najväčší favoriti
Kto sú najväčší favoriti maratónu z pohľadu osobných rekordov? ,,Sú to Samuel Kiplimo Kosgei a Hillary Kipsambu obaja z Kene, či Shumet Mengistu z Etiópie, všetci s časmi pod dve hodiny deväť minút.“ K horúcim favoritkám ženského štartového poľa bude patriť trio Risper Chebet a Chemtai Rionotukei z Kene a Bahrainčanka Merima Mohammed. Posledne menovaná, bronzová z Toronta 2010, príde do nášho mesta s osobným rekordom 2:23:06.
V boji o slovenské tituly už roky medzi sebou súperia obhajca prvenstva Tibor Sahajda s Jozefom Urbanom. Nebude to inak ani tento rok, i keď prekvapenie na účet favoritov by Branislav Koniar privítal. „Myslím, že ak sa Marek Hladík, ktorý pred rokom skončil na celkovom jedenástom mieste za dve hodiny dvadsaťosem minút, dokáže ešte zlepšiť, bolo by to totálne prekvapenie.“
O ženskom domácom titule sa pravdepodobne rozhodne medzi Silviou Schwaiger a Luciou Vlčákovou.
Finančné prémie navýšili
Víťaz mužského maratónu s časom pod 2:07:00 hod. a u žien pod 2:22:00 hod. si zarobia rovnako, po 22 000 eur. „Celkový finančný balík je tento rok najvyšší v histórii, narástol možno o nejakých desať percent, ale je štrukturovaný inak ako vlani. Teraz je oveľa vyššia motivácia bežcov, pretože za lepší výkon si odnesú vyššiu odmenu. Je to navýšenie, ale v dnešnom maratónskom svete tento balík už nestačí na to, aby sme mohli pomýšľali získať zlatý certifikát IAAF,“ povedal B. Koniar.
Chodí celá rodina
Nie každý fanúšik atletiky dáva prednosť bežeckým disciplínam, sú i takí, ktorí si zamilovali chôdzu. Práve pre nich je pripravená akcia v rámci sprievodných podujatí s názvom Chodí celá rodina. V sobotu o 16. hodine môžete vyraziť z fanzóny Expa na necelé štyri kilometre so slovenským reprezentantom v chôdzi Matejom Tóthom.
„Som veľmi rád, že sa opäť stretnem so svojimi fanúšikmi v meste, ktoré je dejiskom tak fantastického maratónu. Atmosféra počas všetkých sprievodných podujatí je vynikajúca, aj preto sa na prechádzku zeleným srdcom Košíc teším,“ odkázal ešte z dejiska Majstrovstiev sveta v Katare olympijský víťaz z Ria 2016.
Cieľový servis presunú
Najvýznamnejší športový sviatok v meste tradične v prvú októbrovú nedeľu čaká niekoľko noviniek. Jednou z nich je nový cieľový servis na Námestí osloboditeľov v miestach medzi dvomi pamätníkmi. Zmena má priniesť vyššiu bezpečnosť pretekárov. „Sú postavené aj dva nadchody medzi Dómom svätej Alžbety a Urbanovou vežou, aby sa diváci ľahšie dostali cez Hlavnú ulicu, ktorá je veľmi exponovaná. Štyri metre vysoká konštrukcia bude slúžiť iba na prechod ľudí, nie na sledovanie maratónu z tohto vyvýšeného miesta,“ uviedol Jozef Klink, technicko-bezpečnostný riaditeľ MMM.
Polícia bude dohliadať na nerušený priebeh
V nedeľu od 8. hodiny musia motoristi počítať s obmedzeniami a regulovaním cestnej premávky na celej trase MMM. Úplná uzávierka ciest sa začne od 8. do 8.30 hod. na Námestí osloboditeľov, na uliciach Grešákovej, Timonovej, Pribinovej, kde je rozcvičovací priestor pre bežcov a zvýšený pohyb.
V čase o 6.30 hod bude uzávierka Štúrovej ulice v časti od Protifašistických bojovníkov (plaváreň) v priestore medzi OC Aupark a hotelom Hiltom po OC Dargov. Obmedzenia v cestnej doprave končia v čase 15. – 15.30 hod. priebežne podľa dopravnej situácie.
[ad2][/ad2]Nízka teplota a riziko zrážok
V nedeľu má byť v Košiciach cez deň len okolo desiatich stupňov s 34 percentným rizikom zrážok. Pre bežcov desať až dvanásť stupňov je úplne optimálnych, samozrejme bez dažďa a bez vetra. Organizátorov samotný chlad netrápi, ale diváci môžu mať pri nízkych teplotách menší estetický zážitok zo sprievodných podujatí i zo samotných pretekov.
– 14 500 bežcov zo 62 krajín
– Časový limit pretekov je 6 hodín
– Nórka Ingrid čestným hosťom MMM
– Na trati maratónu 10 hudobných pódií
– Minimaratón s rekordnou účasťou 4 200 bežcov
– Fotosúťaž Cvakni si maratón
– Charitatívny projekt Bež so srdcom
Len traja košickí rodáci stáli na najvyššom stupni MMM. V premiérovom štarte z Turne do Košíc v roku 1924 zvíťazil Karol Halla. František Višnický triumfoval na legendárnej trati s obrátkou v Seni v rokoch 1983 a 1986. No a posledným košickým pretekárom, ktorého meno je na podstavci sochy maratónca, je Robert Štefko z roku 1999.
1924 Karol Halla, ČSR, 3:01:35 hod.
1983 František Višnický, ČSSR, 2:16:52
1986 František Višnický, ČSSR, 2:18:43
1999 Robert Štefko, Slovensko, 2:14:10
Mladší brat – maratón na vode
Popri MMM sa už tradične v prvý októbrový víkend stretávajú nadšenci a vyznavači vodáckeho športu na Košickom vodáckom maratóne a Plavbe troch generácií.
V sobotu o desiatej hodine je spoločný štart v obci Malá Lodina, odkiaľ začnú účastníci v jednotlivých kategóriách splavovať 32 kilometrov dlhú trať rieky Hornád s cieľom v Košiciach.
„Najstarším účastníkom doterajších ročníkov bol 88-ročný Vojtech Mitro, najmladšou iba 6-mesačná Monika, ktorá splavila rieku v lodi so svojimi rodičmi,“ povedal Karol Vojtaník, predseda organizačného výboru Košického vodáckeho maratónu.
„Kvôli malej vodnej elektrárni v Družstevnej je na trati jediný kritický úsek, kde musíme prenášať lode niekoľko desiatok metrov na suchu,“ dodáva K. Vojtaník. Vodácki nadšenci si môžu v Štátnej vedeckej knižnici na Pribinovej ulici pozrieť výstavu fotografií s názvom Košický maratón a jeho mladší brat.
„Sú to veľmi zaujímavé fotografie od roku 1928. Vodácky maratón vznikol o rok neskôr. V roku 1969 sme obnovili túto históriu,“ povedal K. Vojtaník. Samozrejmosťou je, že účastníci KVM sa na druhý deň postavia i na štart jednej zo sprievodných disciplín, či dokonca na najdlhšiu bežeckú trať.
V štartovom poli by sme len ťažko hľadali športovca, ktorý štyrikrát štartoval pod olympijskými kruhmi. Jedným z nich je Anka Oroszová, ktorá sa v nedeľu predstaví v pretekoch na handbiku. „Mám už splnený limit na budúcoročné paralympijské hry do Tokia, tie mali by byť mojimi ´kapurkovými´, i keď, ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy,“ povedala slovenská reprezentantka.
Po koľký raz sa zúčastňuje víťazka ankety Športová osobnosť Košíc na MMM? „Tak to naozaj neviem. Ale stále si vychutnávam skvelú atmosféru podujatia. Ľudia sú milí, povzbudzujú nás a neviem si vôbec predstaviť, že by som v Košiciach neštartovala.“