Betka Štrkulová bola prvou Miss Československa
V období druhej polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia, pod vplyvom celkového uvoľnenia politickej klímy, sa v bývalom Československu začali organizovať súťaže o najkrajšie dievča. Prvá sa konala v roku 1966 pod názvom Dievča roka. Ako uvádza dobová agentúrna správa „porota na nej posudzovala dievčatá z aspektu spoločenského vystupovania a vkusu, v zručnosti vo voliteľnom odbore a z aspektu fyzickej krásy“.
Ďalší ročník v roku 1967 už poznáme ako Miss Československa. Súťažilo sa v Ostrave. Vedeniu Československého zväzu žien sa z takejto súťaže zakrútila hlava a tvrdiac, že žena sa má hodnotiť podľa práce a nie podľa výzoru, na dlhých 20 rokov súťaže krásy zakázali.
Prvý raz do sveta
Porota pridelila titul Košičanke Alžbete Štrkulovej (na snímke hore vpravo). Jej miery boli 96 – 64 – 98, výška 168 cm a hmotnosť 58 kg. Betka, ako ju každý nazýval, získala tak možnosť reprezentovať krajinu na 17. ročníku súťaže krásy Miss World. Tá sa konala presne pred 50 rokmi, 16. novembra 1967, v anglickom Ballroom Lyceum v Londýne. Súťaže sa zúčastnilo 55 dievčat a svoju premiéru tu okrem Československa mala aj Panama, Tanzánia a Uganda.
Zvíťazila Madeline Hartog-Bel z Peru a Betka vtedy získala krásne 6. miesto (niektoré zdroje uvádzajú 5. miesto).
Herečka a hlásateľka
Slovenka Alžbeta Štrkulová víťazstvom v súťaži Miss Československo vstúpila do všeobecného povedomia. Ale predtým aj potom ju ľudia mohli vidieť hlavne na filmovom plátne a v televízii. Od detstva vystupovala vo folklórnom súbore Čarnica. Po maturite začala študovať na novovzniknutej Prírodovedeckej fakulte Univerzity P. J. Šafárika, v roku 1962 zároveň externe začala účinkovať ako hlásateľka televízneho štúdia v Košiciach. Aby ju tam zobrali, musela absolvovať konkurz.
[article slug=”filip-hrivnak-uspech-ma-nezmenil-som-ten-isty-chalan-z-kosic”][/article]Už ako 15-ročná
Pred piatimi rokmi pre denník Korzár povedala: „Mala som len pätnásť rokov, nebola som taká sebaistá ako dnešné mladé dámy. No a okolo mňa na tom konkurze sedeli aj herečky, ktoré som už poznala a boli známe. Boli krásne upravené, namaľované a ja som si vravela, že popri nich istotne žiadnu šancu nemám.“
Posadili ju do štúdia a pokyny dostávala cez reproduktor. „Mala som zahlásiť počasie, ospravedlniť sa za chybu vo vysielaní, prečítať text z novín. Na záver ma poprosili, aby som povedala rozprávku pre deti.“
[ad][/ad]Zlatý krokodíl
Krásnu tvár z televíznej obrazovky si všimol režisér Štefan Uher, ktorý ju obsadil do jednej z hlavných úloh vo svojom filme Tri dcéry (1967). Tento silný baladický príbeh z päťdesiatych rokov je už zabudnutý, hoci patril k významným počinom slovenskej kinematografie 60. rokov a po roku 1968 putoval do trezora. Práve v priebehu jeho nakrúcania Betka súťažila v súťažiach krásy.
Po súťaži sa jej dvere do filmového priemyslu otvorili ešte viac. V nasledujúcom roku sa objavila v dvoch filmoch a jednej televíznej inscenácii. Slovenský režisér Paľo Bielik jej vo svojej historickej dráme Traja svedkovia (1968) zveril postavu dcéry jedného z hlavných protagonistov. V tom istom roku sa ešte ako krásna Gemma Roselli objavila vo filmovom prepise klasickej literárnej predlohy Turgeneva Jarné vody pod režisérskou taktovkou Václava Kršku. Menšiu rolu si ešte zahrala aj v slovenskej televíznej inscenácii Pomsta starej dámy, alebo na každého raz dôjde (1968). Diváci ju mohli vidieť ešte v televíznych filmoch Čas slnka a ruží, Pomsta starej dámy a 87. revír. Za svoju prácu pre televíziu získala cenu Zlatý krokodíl.
Koniec v 1968
Filmová dráha Alžbety Štrkulovej sa uzavrela už v roku 1968. Stále však pôsobila ako televízna hlásateľka. Neskôr sa vydala a ľudia ju poznali pod menom Štrkulová-Šebová. V 90. rokoch začala podnikať a viac ako tri roky strávila v USA. V priebehu tohoto pobytu nadviazala spoluprácu s televíziou Markíza a pre ňu v Amerike natočila niekoľko reportáží. Zúčastnila sa aj novodobých ročníkov súťaže Miss, kde pôsobila ako porotkyňa. V roku 1997 moderovala finále Miss Universe na Havaji.
Nestretli sme sa…
Dnes Košičanka, ktorá sa narodila 18. augusta 1945, žije stále v našom meste. Hoci sme sa s ňou pokúšali spojiť, nepodarilo sa. Už aj minulý rok ju novinári oslovovali na rôznych akciách. Chceli fotografie, rozhovory… Betka však má svoj život a s médiami veľmi nekomunikuje. „Každý, kto ju v posledných rokoch videl, musí potvrdiť moje slová, že krása z nej nevyprchala. Betka je stále pekná, elegantná a milá dáma,“ hovorí šéfredaktor KOŠICE:DNES Mikuláš Jesenský.
Mnohí Košičania na Betku Štrkulovú-Šebovú spomínajú aj po desiatkach rokov. Jednou z nich je aj Janka Ilečková. Dlhé roky pracovala v cukrárni „U šerifa“ na Komenského ulici. „Do našej cukrárne si chodilo posedieť na kávičku a zákusok veľa známych osobností. Medzi ne patrila aj naša prvá Miss Betka Štrkulová. Bola stále veľmi pekná, milá, skromná a nikdy nedávala najavo, že je niečo viac. Milovala banány s čokoládou, na ktoré som jej zisťovala recept u našej cukrárky. Som rada, že som ju osobne poznala a mám na ňu krásne spomienky. Raz, ešte v marci 1985, som ju požiadala o fotografiu. Bola som šťastná, pretože mi na ňu napísala aj osobné venovanie pre mňa aj môjho manžela.“
Anketa: Čo sa rokmi zmenilo v posudzovaní ženskej krásy a čo si najskôr všimnete na krásnej žene?