Blšák stále žije, pozývajú ľudí predajcovia
Blšák zostal zachovaný, ale predajcovia dôvod na radosť nemajú. Uvítali by dlhodobý nájom, aby mohli trhovisko zveľadiť a presvedčiť verejnosť, že stále existuje.
Trhovisku na Alejovej ulici a ulici Pri prachárni hrozilo, že skončí. Správcom totiž bol Miestny podnik služieb, patriaci pod mestskú časť Juh. Ten ku koncu roka 2016 skončil v likvidácii. Vlani v lete preto vznikla petícia, aby mohol kedysi preslávený blší trh na východnom Slovensku pokračovať ďalej. Petičiari uspeli, v polovici februára tohto roka podpísala samospráva zmluvu s novým prevádzkovateľom, jedným z miestnych predajcov.
V súčasnosti na Blšáku pôsobí približne dvadsiatka predajcov. Teší ich, že pouličný predaj na tradičnom mieste funguje ďalej. Blší trh podľa nich do Košíc patrí.
„Chceme tu priniesť opäť život. Uvažujeme znova oživiť burzový predaj. Každú prvú sobotu v mesiaci by tu mohol byť predaj starých vecí, pričom predávajúci by miesto mohli obsadiť za symbolické jedno euro. Samozrejme, verejnosť by vstup mala zadarmo,“ hovorí Michal Ivančo, predseda petičného výboru za zachovanie Blšáka.
Chcú remeselníkov aj pestovateľov
Osloviť by chceli remeselníkov, ktorí by vytvárali ruch typický pre trhoviská, zvažujú aj predaj produktov drobných pestovateľov či krmív pre drobnochovateľov.
„Bratislava si svoju Miletičku zachovala a je všetkým známa. Blšák bol v minulosti najväčším trhoviskom na Slovensku. Chodili tu nielen Košičania, ale ľudia z celého východného a časti stredného Slovenska,“ uviedol M. Ivančo.
Upozorňuje, že zrušením trhoviska by prišli viacerí ľudia o prácu tesne pred dôchodkom. Predajcovia z Blšáku poukázali aj na susedné Poľsko, kde investovali do podobného trhoviska státisíce eur a chodia tam vo veľkom nakupovať aj Slováci.
[article slug=”anketa-ako-vidia-buducnost-trhoviska-blsak-predajcovia”][/article]Toaleta a poriadok
Prevzatím trhoviska museli začať predajcovia riešiť dennodenné problémy, napríklad správu toalety, ktorá sa nachádza v neďalekej budove futbalového zväzu, rovnako aj odpratávanie odpadu.
„Okolo nás je smetisko, ale trhoviska sa to netýka. Sú to pozemky súkromníkov, s ktorými nemá Blšák nič spoločné. Každý náš predajca má vlastné vrece na odpad,“ upozornil Ivančo.
Trhovníci by uvítali dlhodobý prenájom s mestom Košice a s mestskou časťou Juh za symbolickú cenu, aby mali istotu ďalšieho fungovania a mohli investovať do vzhľadu jednotlivých stánkov, aj celého priestoru.
O cene vyjednávajte
V súčasnosti je nájom stanovený na dobu neurčitú, pričom dokopy platia obom samosprávam 2 800 eur ročne.
Blšák stále žije, nebol zrušený, a tak radi uvítame návštevníkov, odkazujú stánkari. „Na rozdiel od iných obchodov v meste, je u nás stále možnosť dohodnúť sa s predajcom na cene, čo je obrovská výhoda,“ pozýva verejnosť do staronového Blšáku Ivančo.
Pripravuje aj reklamu, aby sa trhovisko opäť dostalo do povedomia obyvateľov Košíc aj blízkeho okolia.
Kedysi bludisko tisícich stánkov, dnes jedna ulička
Košický Blšák má vyše dvadsaťpäťročnú históriu. Formovať sa začal hneď po zmene politického režimu v roku 1990 vo Všešportovom areáli.
Od roku 1993 ho začal prevádzkovať Miestny podnik služieb a vydržalo to až do roku 2016. Na najväčšom slovenskom trhovisku sa dalo získať všetko, čo si vedel človek predstaviť – od oblečenia, cez alkohol, autosúčiastky, periny, ale aj špeciality ázijskej kuchyne či pečené klobásky alebo langoše. Stal sa nielen miestom obchodu, ale aj stretávaní známych.
Viackrát tam robili razie policajti či colníci. Zameriavali sa na predaj pirátskych nosičov hudby, najprv kaziet, potom cédečiek, aj na pašovaný alebo nepreclený tovar.
Pamätníci odhadujú, že v najlepšom období Blšáka tam bolo takmer tisíc stánkov. Ešte pred desiatimi rokmi mal Miestny podnik služieb podpísaných približne 400 zmlúv o nájme s obchodníkmi.
Počet neustále ubúdal, znížili sa preto aj tržby. Za pätnásť rokov klesli ročné príjmy podniku Juhu o 875-tisíc korún (takmer 30-tisíc eur).
Úpadok Blšáka spôsobila výstavba obchodných centier aj zmena legislatívy. Najprv v roku 1998 zákon o trhoviskách, ktorý zakázal predaj mäsa či hydiny, ale aj ďalších komodít na trhovisku. Neskôr v okolí vznikli dve nákupné centrá, Optima a Cassovia, a dve veľké predajne pre domácich majstrov.
Trhový poriadok vypustili
Z areálu, ktorý pripomínal bludisko, zostala dnes iba jedna ulička.
Vo februári mestskí poslanci vypustili Trhový poriadok mestského trhoviska Blšák zo všeobecne záväzného nariadenia o trhových miestach na území, ktorý bol jeho prílohou. „Blšák ako trhovisko celomestského významu vo svojom pôvodnom rozsahu zanikol,“ píše sa v dôvodovej správe. Po novom mesto určuje pravidlá len na príležitostných trhoch v centrálnej pešej zóne.
Foto: Veronika Janušková