Budeme mať v Košiciach kde pochovávať?
Katastrofické scenáre spred niekoľkých rokov o nedostatku hrobových miest na košickom Verejnom cintoríne sa, našťastie, nenaplnili. Odhadovalo sa, že v roku 2016 nebude kde pochovávať. Situáciu zlepšila najmä zmena myslenia pozostalých, ktorí preferujú urnové hroby a kolumbáriá.
Verejný cintorín v Košiciach je najväčší na Slovensku. Na 35 hektároch je viac ako 100-tisíc mŕtvych pochovaných v približne 40-tisíc hroboch.V roku 2013 zostávalo posledných tristo voľných hrobových miest, kapacita sa podľa odhadu mala naplniť do roku 2016.
Obavy zažehnané
V súčasnosti je voľných okolo dvesto hrobových miest.
„Za posledné roky sa použilo asi len sto miest. Situácia aj napriek tomu nie je kritická, pretože je ešte jedna parcela, kde by sa dali vytvoriť nové hrobové miesta. Na to sú však potrebné viaceré povolenia a tiež financie. Odhadujem, že takto by sa dalo vytvoriť ďalších šesťsto hrobových miest,“ konštatoval Karol Kačmáry, konateľ spoločnosti Rekviem, ktorá má cintorín v správe už dvadsaťtri rokov. Doplnil, že ročne sa v súčasnosti vytvorí štyridsať nových hrobových miest.
Opustené hroby
Zo 40-tisíc hrobov mnohé nemajú vlastníkov a nikto sa o ne nestará. Spoločnosť skúšala nalepiť na takéto hroby žlté nálepky s upozornením, že môžu byť zrušené a predané v dražbe, no minulo sa to účinku. Rekviem sa preto rozhodlo rozposielať listy majiteľom, ktorých má zapísaných v evidencii. „Mesačne posielame priemerne stopäťdesiat listov, väčšina sa vracia späť. Postupne sa niektoré takéto hroby rušia a môžu byť využité znova,“ poznamenal K. Kačmáry. O takéto hroby nie je veľký záujem zo strany pozostalých, najmä z etických dôvodov, pochovávanie do nich je navyše nákladnejšie. Niektoré môžu mať historickú hodnotu, a tak by ich aj napriek nezáujmu majiteľa nemohli zrušiť.
Pomohol Južný cintorín
Pozostalí sa v poslednom období rozhodujú skôr pre urnové hroby a kolumbárium, tým sa aj znížil predaj klasických hrobových miest.
„Vytvorili sme preto aj Južný cintorín, ktorý je určený iba na takéto hroby. Pre ľudí je takéto riešenie lacnejšie, ako zakúpenie klasického hrobového miesta,“ uviedol K. Kačmáry.
Zvýšené požiadavky na urnové hroby sa prejavujú v Krematóriu. Tam je odhad, že by sa mohlo naplniť za štyri až šesť rokov. „V súčasnosti je v Krematóriu voľných dvesto urnových hrobov a ďalších stotri miest je v kolumbáriu. Je to jednoduchšie a prijateľnejšie pre ďalších pozostalých, kúpiť si takéto miesto,“ doplnil K. Kačmáry.
Končí im zmluva
Spoločnosť Rekviem má Verejný cintorín v prenájme do roku 2019. O ďalších plánoch ešte neuvažujú. Nový prenajímateľ sa bude musieť s mestom dohodnúť na dlhodobom prenájme, a tiež na cenníku, ktorý sa nemenil od roku 2006.
„Existujú dve možnosti, ako to bude fungovať v budúcnosti. O cintorín sa bude starať buď samotné mesto alebo sa niekomu prenajme. Prenájom má význam len na dobu dlhšiu ako desať rokov. Napríklad, je potrebné investovať do rekonštrukcie budovy Krematória, ktorú treba aj zatepliť,“ doplnil konateľ spoločnosti Rekviem.
—
Na Rozálii čakajú na pamiatkarov
Najstarším funkčným cintorínom v Košiciach je Cintorín svätej Rozálie. Vznikol začiatkom 18. storočia, vo veľkom sa na ňom prestalo pochovávať v roku 1889.
Na cintoríne sú stovky starých hrobov, ktoré majú historický význam a sú chránené. Zrušiť ich preto nie je možné, aj keď za ne už nikto neplatí nájomné.
Aj keď sa tam viac ako desať rokov nepochovávalo, hroby tam má napríklad manželka exprezidenta Rudolfa Schustera Irena či Alexander Rezeš, bývalý oceliarenský šéf a minister.
„Na cintoríne sú voľné hrobové miesta na pochovávanie, urnové miesta aj miesta v kolumbáriu. Minulý rok sme mapovali celý Cintorín svätej Rozálie, aby sme vedeli, aké sú možnosti pochovávania,“ informovala Anna Vachnová, manažérka správy Cintorína sv. Rozálie. Pripomenula, že cintorín je pamiatkovo chránený. „Predložili sme Krajskému pamiatkovému úradu žiadosť na schválenie koncepcie umiestnenia hrobových miest na cintoríne. Momentálne čakáme na ich stanovisko,“ doplnila A. Vachnová.
—
Radnica má vytipované nové lokality
Košická radnica má vytipované lokality, kde by mohol vzniknúť nový cintorín. O jeho výstavbe sa uvažovalo už pred desiatimi rokmi, zabrzdil ju nedostatok financií.
V územnom pláne má Útvar hlavného architekta mesta Košice definovaných niekoľko veľkých, zatiaľ nenaplnených plôch pre cintoríny.
„V prvom rade by išlo o rozšírenie už existujúceho cintorína pri Krematóriu, kde je väčšina pozemkov v majetku mesta a Lesného pozemkového fondu. V tomto prípade ide o rozlohu 22 hektárov,“ informovala hovorkyňa košickej radnice Linda Šnajdárová.
V tejto lokalite sa uvažovalo o výstavbe v roku 2007. Na začiatku sa rátalo s približne tritisíc hrobovými miestami. Náklady na výstavbu boli vyčíslené na takmer 500-tisíc eur, v pláne bola aj obradná sieň v hodnote 1,39 milióna eur.
V zálohe má radnica aj ďalšie dve lokality.
„Ide o tri hektáre pri hornom vodojeme na Girbeši, severne od Sídliska KVP, a 1,3 hektára v lese severne od Pereša,“ doplnila L. Šnajdárová. V prvom prípade by sa ale magistrát musel vysporiadať so súkromnými vlastníkmi pozemkov, druhá lokalita je majetkom mesta. V územnom pláne sú ešte viaceré pozemky, ktoré by mohli slúžiť na cintorín, ide však väčšinou o nevysporiadané alebo súkromné parcely.
Foto: Veronika Janušková