Bugár: Radšej smrť než koalíciu s Matovičom
Tak ako je niekto kariérny diplomat, mohli by sme šéfa strany Most-Híd nazvať kariérny poslanec. Už tridsať rokov nepretržite derie poslanecké lavice. V tomto mu patrí na Slovensku rekord. Bélu Bugára, podpredsedu Národnej rady SR, v štúdiu TV KOŠICE:DNES v relácii Pod kožu spovedal Dušan Karolyi.
Ako chlapec alebo tínedžer ste isto nesnívali, že raz budete poslancom.
Ja som chcel byť lesníkom. Nejak sa to nepodarilo, no a potom som išiel na strojárinu, na vysokú školu, a stal som sa projektantom. No v 89. roku, ešte ako mladý a búrlivý človek, som sa zapojil do vtedajšieho „robenia politiky“ – a už som tam ostal.
Teraz vám podľa prieskumov hrozí, že sa do parlamentu nedostanete a skončí vaše 30-ročné poslanecké obdobie. Ak by sa tak stalo, čo s vašou politickou kariérou?
Tak tu sa ani nejedná o moju politickú kariéru. Viete, keď som sa rozhodol, že idem kandidovať na prezidenta, chcel som pomôcť strane, a opačne sa to nejak vyvinulo… tak už vtedy som rozmýšľal, že odídem. To znamená, že normálne sa postavím a poviem, že stačilo, lebo je to taký feedback, keď vás ľudia nezvolia. Len aj u nás bola situácia taká, že ešte strana na to nie je pripravená. Teraz už môžem povedať, že vidím minimálne medzi tými mladými, kto by mohol byť mojím následníkom.
Povedzte meno.
Ó, to nie, to neurobím, určite.
A bol by to váš definitívny odchod? Ani v pozadí strany by ste nepracovali?
V pozadí by som určite ostal, však čo budem robiť. To rozhodne budúci predseda, či bude potrebovať v úvodzovkách moje služby, ale aj tak som presvedčený, že strana sa dostane do parlamentu.
Z čoho pramení váš optimizmus? S inými maďarskými stranami ste sa nedohodli, odišli vám slovenské osobnosti ako Žitňanská alebo Šebej…
Aj ja ľutujem, že odišla pani Lucia Žitňanská, pán Šebej povedal, že Most-Híd je veľmi vzácny projekt, preto nám pomáha z pozadia. Ale aj tak tam máme veľmi šikovných ľudí, či je to napríklad pán štátny tajomník školstva pán Krajňák, alebo pán Goriščák, Hrnčiar… Sú tam Slováci, sú tam Rusíni, máme aj rómskych kandidátov. Budeme v parlamente, čudoval by som sa, keby sa to nepodarilo.
Most si zlízol veľa kritiky za to, že po voľbách v roku 2016 pomohol Smeru vytvoriť vládu. Vzhľadom na to, čo sa vám za štyri roky podarilo, bolo to správne rozhodnutie?
No viete, je to taká schizofrénia. Na jednej strane sme dosiahli toľko, čo v predchádzajúcich troch vládach nikdy, a nemám na mysli len menšinové veci.
Povedzte tri najlepšie veci, čo ste zrealizovali?
Vo vláde Ivety Radičovej sme sa hádali so Sulíkom, lebo chcel znížiť odpočítateľnú položku zo základu dane zo 40 na 30 percent. Teraz sme to zvýšili na 60 percent. Podnikateľom, ktorých obrat nie je viac ako stotisíc eur, sme znížili daň z 21 na 15 percent. Alebo dôchodky. Predtým bolo zvýšenie o 1,60 eura. My sme povedali, že to nemá význam. Teraz je nárast o 9 eur a okrem toho minimálne dôchodky išli hore skoro o 60 eur. V menšinových veciach – zachránili sme povedzme menšinové školy, nielen m8lotriedky, založili sme fond pre kultúru menšín…
Prečo to maďarský volič neoceňuje?
Urobili sme jednu chybu. Bola v tom, že aj keď sme mali vnútri nejaké šarvátky o tom, ako dosiahnuť naše ciele, nikdy sme o tom neinformovali. Voliči to potom brali tak, že všetko prešlo hladko, ale nebolo to také hladké. Ak volič rozmýšľa, čo sme dosiahli za posledné štyri roky, tak minimálne musí oceniť to, že je tu pokoj v slovensko-maďarských vzťahoch.
Čo považujete za svoje najväčšie zlyhanie počas posledných štyroch rokov?
Že sme nevedeli vysvetliť niektoré veci. Niektorí nám hovoria, že sme mali vystúpiť z koalície vtedy, keď došlo k vražde novinára a jeho snúbenice. Áno, my sme o tom rozmýšľali – čo je lepšie? Postaviť sa a odísť, to vie aj jeden a pol ročné dieťa, ale politická zodpovednosť je v tom, že musíte brať do úvahy, čo dosiahnete. Dosiahli sme to, že sme využili tlak z námestí a odišiel aj premiér, aj minister vnútra. Najdôležitejšie však je, čo si málokto uvedomuje, že sme sa dva roky snažili cez koalíciu presadiť zmenu spôsobu voľby prezidenta policajného zboru, alebo ak chcete, odpolitizovať funkciu šéfa polície.
Odstúpenie predsedu vlády Fica a ministra vnútra Kaliňáka považujete za svoje zásluhy? Nie je to vec tlaku ľudí na uliciach?
Niektorí hovoria, že je to vec ulice. Lenže ulica tiež chcela predčasné voľby, a boli predčasné voľby? Nie, lebo sme sa nepripojili. Veď nám hovoril sám Fico, že čo sa bojíte, ja tlak vydržím. On by toho bol schopný a ochotný, len my sme povedali, že toto je rubikon, cez ktorý nejdeme. To znamená, že musí odísť on, alebo my. Otázne je, či by boli predčasné voľby. Lebo aj teraz sme videli: tri posledné rokovania národnej rady Smer, SNS, ĽSNS hlasovali spolu. V utorok bude mimoriadna schôdza a vyzerá to tak, že tieto tri strany sa spoja do jedného šíku.
Za zlyhanie nepovažujete vaše stretnutie s Kočnerom na Maldivách a hlavne komunikáciu o ňom?
To som už toľkokrát vysvetľoval, že ak to niekto chce vyťahovať, tak robí z komára somára, alebo skôr slona.
Pointa je v tom, že najprv ste hovorili, že to bolo náhodné stretnutie a iba ste sa pozdravili, potom z Threemy vyskočila komunikácia Kočnera so Zsuzsovou…
Ale mňa nezaujíma, čo píše on!
Ani mňa, ale neskôr ste už hovorili, že si k vám prisadol a krátky rozhovor tam prebehol.
Kto tvrdí, že prebehol rozhovor, je obyčajný klamár. Ja som raňajkoval s manželkou. To, že na chvíľku si sadne nielen on, ale aj ďalší, a pýtali sa, že ako na Slovensku, čo bude s vládou… povedal som, že neviem a ideme skôr domov. Toto je podľa vás rozhovor? Podľa mňa nie, to je len pozdrav.
Koľko sekúnd to trvalo?
Takéto idiotiny sa ma nepýtajte. Ak chcete, tak choďte do Threemy a tam zistíte, aké idiotiny píše. To je to isté, ako keby som ja začal písať o niekom, o nejakom novinárovi, že viem, že je pasák. Bude to pravda, lebo ja to píšem? Tridsať rokov som v politike, mne neveríte, ale veríte Kočnerovi? To nie je charakteristika mojej osoby, prepáčte. Pýtate sa na veci, ktoré som už dávno vysvetlil. Koniec a poďme ďalej.
V Threeme nie sú idiotiny, veď súd ju uznal ako dôkaz.
Tak pozor, to nie, len ju uznal ako dôkaz, ktorý môže byť pripustený na čítanie. Dôkaz bude len vtedy, keď sa dokáže pravdivosť. Ak sa chcete baviť o tom stretnutí, ja sa môžem postaviť a odísť. Nikoho sa na to nepýtajú viac, ako mňa. Prečo sa na to nepýtate Matoviča, ktorý s Kočnerom sedel niekoľko hodín, či nie kvôli tomu padla vláda? Však hovoril – 20 miliónov mi sľúbili, keď padne vláda Ivety Radičovej. Prečo sa nepýtate napríklad Sulíka, ktorý s ním rokoval o tom, kto má byť generálny prokurátor? To sú už rokovania.
Aj o nich sa veľa písalo. Porovnajte, ako fungovala polícia pod prezidentom Gašparom a teraz pod Lučanským.
Teraz je tam určite výrazný pokrok. Odpolitizovali sme políciu. Na päť rokov je prezidentom pán Lučanský a žiadny politický vplyv naňho nemôže vyvinúť ani minister vnútra, ani vláda. Bolo to dobré rozhodnutie. Predtým koľkokrát vyšetrovali Bašternáka, povedalo sa v úvodzovkách „náš človek“, koľko mal toho za ušami, a zrazu za pána Lučanského už sedí. Takisto sa čistilo aj v NAKA, kde niektorí slúžili oligarchom a nie štátu.
Vy ste boli vo vláde aj predtým, keď políciu riadil Gašpar, keď nevyšetrovali Bašternáka…
Ja sa pýtam vás ako médií, vy ste vedeli pred vraždou, že akí sú Kočner a ďalší? Lebo keby ste vedeli, tak médiá z neho nespravia celebritu. Až po vražde sa dostali von také informácie, že ani my sme nevedeli, čo tam všetko môže byť. Že tu je pár ľudí, ktorí si vybudovali vlastný systém, vlastných policajtov, vplyv na sudcov a prokurátorov.
Nie je pravda, že tieto veci vyplávali po vražde. Kočner bol obvinený už v roku 2017, neskôr na súde uspel so zmenkou. Bolo viditeľné, že Kočner to mal rozohrané tak, že si to mohol dovoliť.
Toto je tá chyba, ktorú vidím aj v časti opozície a dupľom v médiách. Nemôže byť jeden politik vyšetrovateľ, sudca, prokurátor.
Nemusíte sa hrať na sudcu, ale keď vidíte, že sa Kočnerove kauzy dostanú stále k tým istým dvom vyšetrovateľom a vždy končia v jeho prospech, tak nie je to pre vás signál, zamyslieť sa, čo s tým?
A kto zaviedol náhodné prideľovanie spisov?
Veď to práveže vylučuje náhodu…
Asi sa dá všetko obísť. Od roku ´92 sme videli enormný nástup mafiánov. Stále sme prijímali zákony a zrazu po 20 rokoch sedia a dokonca spievajú jeden na druhého. To isté sa robí aj teraz. Prijatie zákona proti schránkovým firmám, zverejňovanie zmlúv na internete, to stále prijímame tieto zákony a prišrobavame tých, ktorí si myslia, že sú nad zákonom. Ale to je proces, ktorý sme urýchlili aj tým, že sme tam zvolili apolitického policajného prezidenta.
Trošková, dievča s kontaktmi na taliansku mafiu, sa dostane na Úrad vlády k premiérovi… to je hanba pre celú republiku, súhlasíte?
Súhlasím. A kto napísal list? Okamžite sme písali list premiérovi a na druhý deň už tam nebola ani ona, ani Jasaň.
Tá otázka podľa mňa stojí takto: Kto umožnil, že sa tam dostala? Veď také veci musí sledovať SIS a upozorniť premiéra.
Súhlasím s vami.
Aká bola vyvedená zodpovednosť a voči komu?
Žiadna nebola vyvodená zodpovednosť. Pán redaktor, je to ešte oveľa horšie, ako o tom hovoríte vy, lebo ja hovorím, že okrem Kočnera môžu byť ďalší, čo takto zneužívajú systém.
Sú dve možnosti. Buď zlyhala SIS-ka a nedala informáciu premiérovi, alebo ju dala, a potom je premiér blázon, keď napriek tomu si tam Troškovú nechal.
Ja tvrdím, že neexistuje, že SIS-ka nemala informácie o talianskej mafii na Slovensku. Takisto o Kočnerovi. Prepáčte, kto má vplyv na SIS? Premiér. Možno bude po voľbách najdôležitejšie urobiť audit v SIS.
Dobre sa vám vládne so stranou, ktorej premiér toto urobil?
Nie je premiérom.
Je predsedom tej strany.
Dobre, ale nie je premiérom.
To vám stačí? S takým vplyvom, aký Fico stále má?
Ešte raz, my sme premiéra odstránili, aj ministra vnútra.
Sa vám zdá Pellegrini (ako premiér voči Ficovi) svojprávny?
Ale počúvajte, mne sa nezdá ani Matovič svojprávny.
S Matovičom máte vzťah v dezolátnom stave. Vy o ňom dokonca hovoríte s väčším opovrhnutím ako o Kotlebovi.
Ja môžem povedať, že Kotlebu ignorujem, s fašistom ja sa baviť nemusím. Dokonca som povedal, že s fašistom sa nerokuje ani nehlasuje. Matovič je iný prípad. Ak niekto doniesol tú hrubosť do politiky, tak on.
Vieme všetci, že má za sebou plno výstrelkov, ale porovnajte to s minulosťou Fica či Kotlebu. Je to porovnateľné podľa vás?
Prepáčte, ale vy to porovnávate, nie ja. S Matovičom som vyskúšal, čo to je vládnuť. To je človek, ktorý robí zle, on hovorí napríklad o korupcii… veď on je daňový podvodník, usvedčený, ale 10 rokov uplynulo, nemôžu ho potrestať.
Zacitujem vaše vyjadrenie pre magazín Týždeň: „Keby som mal vládnuť s Matovičom, odídem z politiky. Ak by mi priložili revolver k hlave a mal by som možnosť vybrať si smrť alebo Matoviča – volím smrť.“ Ale to sú extra tvrdé slová…
Áno, sú…
Stále to platí?
Platí. Ja v OĽaNO vidím veľmi dobrých ľudí, ale Matovič kazí všetko. Aj počas tohto volebného obdobia, ak sme sa na niečom dohodli aj s klubom OĽANO, prišiel Matovič a rozbil všetko.
Predstavme si takúto situáciu po voľbách: dostanete sa do parlamentu a ste jazýčkom na váhach – môžete vládnuť buď so Smerom a SNS, alebo s opozičnými stranami pod premiérom Matovičom. Čo si vyberiete?
So Smerom nie. To sme vylúčili. Aj napriek tomu, že sme dosiahli veľmi veľa, inak sa nedá. Smer sa musí očistiť, po tom, čo všetko vyplávalo po tej vražde.
Ale o Smere ste nepovedali, že keby ste aj mali pištoľ pri hlave, tak s ním nepôjdete…
Ale nepôjdeme s ním. Že vy to nechcete počuť, ja za to nemôžem.
Odmietli ste Smer, ale nie tak razantne ako Matoviča.
Áno, Matoviča, ale nie OĽaNO. V tomto je rozdiel. A tu odmietam Smer. Čiže nemôže nastať situácia, o ktorej hovoríte – buď tam, alebo tam. So Smerom to neexistuje. Existuje len tá možnosť, že poprípade, ak budeme v parlamente a bez nás sa nedá urobiť vláda, no tak samozrejme, OĽaNO sa musí rozhodnúť, čo urobí s Matovičom.
Ak by nebol premiérom…
To nie je o tom, či by bol, alebo nebol. Ja si myslím, že Matovič musí aj prevziať zodpovednosť a nielen kričať. To je o tom, či bude mať vplyv.
Vy ste sa počas vládnutia celkom zblížili s Andrejom Dankom. Poznáme jeho kauzy – rigorózka, kapitánske výložky, formulácie myšlienok… Vy ako Maďar ste bezchybný štylista oproti nemu. Za to všetko žne mnoho výsmechu najmä na sociálnych sieťach. Ešte ho baví politika?
Vidím, že je trošku taký zronený, lebo očakával väčšie pochopenie. Zas na druhej strane, aj mne niektoré jeho excesy, napríklad čo sa týka Ruska, vadia.
Teraz dávajú v kinách Sviňu. Mnoho ľudí si myslí, že veľa z toho, čo vo filme vidia, je realitou. Čo na to hovoríte?
Viete, keď sa to začína tým, že ako vyhadzujú predsedu víťaznej strany, no tak, samozrejme, každému to evokuje práve to, čo sa robilo v centrále povedzme Smeru. Aj preto to vnímajú ako realitu. Potom tam sú nejaké veci s Troškovou, otázne je, či to je dobre takto pred voľbami silou mocou zasiahnuť do výsledku volieb, lebo to je ovplyvnenie ľudí. Ale aby som pravdu povedal, je to rozhodnutie tých, ktorí to urobili, a ja to, samozrejme, rešpektujem.
Na mimoriadnej schôdzi parlamentu, teraz tesne pred voľbami, sa má hlasovať o 13. dôchodku, o razantnom zvýšení rodičovského prídavku, o zrušení diaľničných známok… Vy to odmietate. Čo si myslíte o tejto aktivite Smeru a SNS, aká je ich motivácia?
Klesajúce preferencie, jednoznačne.