Bytový boom nezastavili ani nižšie hypotéky
Záujem Košičanov o byty za posledných 1,5 roka rapídne stúpol. Odzrkadľuje to situáciu na slovenskom realitnom trhu. Ľahko dostupné hypotéky, nízke úrokové sadzby a sťahovanie sa ľudí z chudobnejších oblastí do väčších miest sa odzrkadľuje na raste cien nehnuteľností, hlavne bytov.
Momentálne chcú ľudia hlavne menšie, a teda aj lacnejšie byty. Vzhľadom na zvyšujúce sa ceny starších bytov záujem, hlavne mladých ľudí, sa orientuje na novostavby.
Rozhoduje cena a kvalita
Stavebný boom odštartoval v Košiciach zhruba pred šiestimi rokmi projekt Panoráma. V rámci neho postavili zhruba tristo bytových jednotiek. Následne pokračovali projekty Nová Terasa a Šafranová záhrada… „Celkovo sa postavilo a už skolaudovalo asi tisíc bytov. V súčasnosti sa realizujú ďalšie projekty, ktoré sú vo výstavbe, alebo sa plánujú. V ponuke je ďalšia tisícka bytov,“ povedala Emília Hančová, riaditeľka realitnej kancelárie Century 21.
„Niektoré kvalitné developerské projekty majú vypredané byty ešte pred ich skolaudovaním.
Keďže výstavba neutícha, klienti budú mať aj naďalej dostatočný výber. Hlavným kritériom pri ich rozhodovaní je cena a lokalita,“ hovorí Štefan Petrunčík, konateľ spoločnosti Atomia.
Najžiadanejšie sú dvojizbové
Košický trh s nehnuteľnosťami sa veľmi mení. Zo začiatku sa veľmi dobre predávali domy v radovej zástavbe, pretože ich bol dovtedy nedostatok. „Developeri Panorámy prišli ako prví s takýmito domami s jednotnou architektúrou. Potom mali obyvatelia záujem o rôzne dvoj-, troj- a štvorizbové byty. Dnes sa však najviac predávajú dvojizbové, hoci treba povedať, že opäť stúpa záujem o väčšie byty,“ spresnila Emília Hančová.
Preto aj najväčšie percentuálne zastúpenie v novostavbách majú dvojizbové byty. „Výmery týchto bytov sú od 50 do 60 m2. Čo sa týka štandardu bytov, v novostavbách prevládajú holobyty. Predávať byty so zariaďovacími prvkami (kúpeľňa, WC, podlahy, kuchynská linka…) je totiž veľmi náročné, keďže každý klient má inú predstavu o zariadení svojho príbytku. Samozrejme, sú klienti, ktorí sú ochotní priplatiť si za svoje špeciálne požiadavky pri dokončení ich bytu,“ konkretizuje požiadavky Štefan Petrunčík.
Mnoho záujemcov rieši dilemu, či si kúpiť nový byt, alebo radšej starší, zrekonštruovaný. Realitná maklérka E. Hančová vidí viac výhod pri kúpe nového, pretože väčšinou sú to nízkoenergetické tehlové stavby, ktoré majú dobré zateplenie či lepšie a lacnejšie vykurovanie. „O staršie nehnuteľnosti je záujem hlavne v centre mesta na sídlisku Kuzmányho, kde sú ich ceny porovnateľné s novostavbami. Tu však netreba zabudnúť, že staršie bytové domy sa musia rekonštruovať, bude potrebná výmena výťahu či zateplenie celého domu, čím sa náklady na bývanie budú podstatne zvyšovať.
Nezanedbateľný je aj fakt, že v novostavbe nie je potrebné vytvárať väčší fond opráv.“
Lacné hypotéky
Dopyt po bytoch vyprovokovali lacné hypotéky. Výška úrokových sadzieb má priamy vplyv na realitný trh. Ako uviedla maklérka, veľmi veľa mladých ľudí, ktorí vyštudovali v Košiciach, ostáva v meste aj pracovať vďaka rozvinutému IT sektoru: „Keď porovnáme náklady na prenájom bytu a splátku hypotéky so štátnou prémiou za vlastný byt, vyjde to momentálne rovnako.“
Národná banka Slovenska (NBS) od 1. marca sprísnila pravidlá, ktorými sa riadia komerčné banky pri poskytovaní hypoték. Stopercentnú hypotéku dnes už neposkytuje žiadna. Existuje zákonný limit, že banky môžu požičať iba do výšky 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Sú aj určité výnimky, ale podľa nových, prísnejších pravidiel je počet týchto úverov obmedzený. Rozkýva toto opatrenie realitný trh? „Zatiaľ nie, pretože banky dokážu prefinancovať rozdiel ceny napríklad spotrebným úverom. Hoci to nie je až také výhodné, záujemcov o byt to neodradilo,“ konštatuje E. Hančová.
Ceny neustále rastú
Podľa webovej stránky Národnej banky Slovenska ceny bytov a rodinných domov na Slovensku vzrástli v prvom kvartáli tohto roku na skoro osemročné maximum a medziročný rast bol najrýchlejší od roku 2008. Najvýraznejšie vzrástli ceny jednoizbových bytov (o 16,1 %) a najmenej u štvorizbových (o 4,8 %). Priemerná cena bývania v Košickom kraji vzrástla o 2,7 %, čo bolo najmenej na Slovensku.
Trh by sa mal ustáliť
„Podľa môjho názoru sa trh s bytmi čoskoro ustáli. Tým by mal prestať ďalší rast cien, čoho svedkami sme už v posledných týždňoch. Čo sa týka dopytu o byty, bude stále záujem. Predpokladám, že celosvetový trend sťahovania sa obyvateľstva do väčších miest bude vyvolávať potrebu výstavby ďalších bytov. Košice majú ešte značnú rezervu na zapĺňanie nevyužitých plôch v rámci mesta. Dôležité je vybudovať dostatočnú infraštruktúru. Rozširovanie sa Košíc začne najskôr za sedem až desať rokov. Záleží to na viacerých faktoroch, no hlavne na ekonomickom vývoji Slovenska,“ uzavrel konateľ spoločnosti Atomia Š. Petrunčík.
[article slug=”makler-ceny-bytov-v-kosiciach-su-na-maxime”][/article]Ukončené
: bytový dom Furča, Šafranová záhrada I. a II, byty Idanská, Borovicový háj, Villa park, Rezidencia Cassovar, Nová Šaca, Panoráma I., II., III., Nová Terasa I., rezidencia Sinatra, byty Pri plavárniVo výstavbe: Panoráma IV., Titus Klimkovičova, Nová Terasa II., Rezidencia pri radnici, byty Žižkova, mezonety Gaštanová, byty Cassovar, Sky One, Mlynská bašta, Lorinčík Háje, Paseo Grunty, Južná strana, rezidencia Kmeťova, byty Belvedere, Park Anička
Plánovaná výstavba: Herberia, Jumbo residence
(zdroj: Century 21)
Vývoj cien bytov za meter štvorcový
rok / cena v eurách
2002 / 462
2004 / 779
2006 / 581
2008 / 1137
2010 / 941
2012 / 971
2014 / 920
2016 / 932
2017 (I. kvartál) / 953
(zdroj: NBS)
foto: Veronika Janušková