Cencúle na strechách ohrozujú ľudí. Pred nebezpečenstvom ich varujú rôzne značky
Po dlhotrvajúcich mrazoch veľké cencúle nebezpečne visia z viacerých budov aj v Košiciach. Na niektorých miestach na to dokonca upozorňujú nové značky.
Trojuholníková dopravná značka s nápisom „POZOR PADAJÚCE CENCÚLE“ pribudla na Štúrovej ulici pri Steel aréne. Na Bačíkovej natiahli červeno-biele pásky a pripevnili ich na drevené palety. Bránia tak chodcom pristúpiť tesne k budove. Žlté piktogram na ulici Slovenskej Jednoty upozorňujú na sneh padajúci zo strechy a nariaďujú peším prejsť na druhú stranu. Obyvatelia aj firmy často telefonicky žiadajú od hasičov, aby pomocou výškovej techniky prišli odstrániť zamrznuté cencúle z rôznych objektov. Odborný inšpektor hasičov Viktor König z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Košiciach upozorňuje, že odstraňujú najmä cencúle, ktoré bezprostredne ohrozujú ľudí. „Ide o frekventované komunikácie, chodníky, priestory domov, kde je zhromažďovaný veľký počet ľudí, ako školy, škôlky, súdy, divadlá,“ vraví.
Prvé sú verejné budovy
Prvoradé sú verejné budovy a zariadenia, ktoré obhospodaruje štát. Na odstránenie cencúľov je možné privolať hasičov aj pri súkromných budovách. Musí však ísť o frekventovaný chodník či oblasť s nebezpečenstvom úrazu. „Pri chodníkoch, kde chodí menej ľudí, by si každý mal zavolať svojho správcu či majiteľa budovy. Ten má na vlastné náklady zabezpečiť tieto činnosti,“ dodal V. König.
S prípadmi padajúcich cencúľov alebo snehu sa poisťovne stretávajú každý rok. Podľa hovorcu poisťovne Generali, Milana Janásika, najčastejšie riešia prípady poškodenia zaparkovaných áut pod strechou, na ktoré spadol ľad alebo sneh. „Zaznamenali sme aj prípad, keď cencúľ spadol na kočík, dieťatku sa, našťastie, nič nestalo, kočík bol však zničený.“
Pomôže poistenie
Zdôrazňuje, že za udržiavanie strechy v riadnom stave tak, aby neohrozovala zdravie ľudí, je vždy zodpovedný majiteľ budovy. V prípade, že sa stane nehoda spôsobená pádom cencúľa, môže poškodený žiadať preplatenie úrazu či škody na majetku od majiteľa objektu.
„Ak má tento subjekt uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu z držby vlastníctva, škoda sa preplatí z tohto poistenia. Ak toto poistenie uzatvorené nemá, musí škodu poškodenému uhradiť z vlastných prostriedkov,“ vysvetľuje Janásik. Ak by majiteľ odmietol škodu zaplatiť, poškodený má právo žiadať náhradu na súde.
Ľudia majú skúsenosti
Košičania, ktorých oslovil denník KOŠICE:DNES vravia, že sú ostražití. Potvrdzujú, že s padaním cencúľov majú skúsenosti.
„Všímam si cencúle hlavne na vyšších budovách, kde ich na prvý pohľad nevidno. Bol som svedkom toho, že pri našej škole, na Zbrojničnej ulici, spadol jeden cencúľ,“ vraví Samuel Gregorovič. Pokračuje, že na ulici bol však chodník označený značkou a vstup naň bol len na vlastnú zodpovednosť. „Cencúle neboli zhodené. Je to nebezpečné,“ povedal.
Opatrná je aj Alžbeta Leščinská. „Je riziko, že vám to spadne na hlavu, keď svieti slnko a cencúle sa topia. Nedávno som šla po ulici Československej armády, nedalo sa tadiaľ prejsť. Museli sme počkať, kým odtiaľ manuálne, pomocou palíc, cencúle nepozhadzujú,“ opisuje.
KSK ďakuje
Nebezpečné cencúle sme si všimli aj na Bačíkovej ulici. Budova je vlastníctvom Košického samosprávneho kraja. Na padajúce cencúle z budovy sme upozornili.
„Ďakujeme za upozornenie, situáciu bude riešiť správca budovy,“ povedala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.
Oľga Točiková
Foto: Veronika Janušková