Chcete zaparkovať v nemocnici? Máte problém
Štvorhodinové bezplatné parkovanie pre pacientov v nemocniciach, ktoré im nariadilo ministerstvo zdravotníctva, malo zjednodušiť návštevy zdravotníckych zariadení. Skúsenosti košických nemocníc však hovoria niečo iné – áut v areáloch tých najväčších pribudlo a zaparkovať sa nedá o nič ľahšie ako predtým.
V areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) na Rastislavovej sme pri našej návšteve našli závory pri vstupe aj výstupe otvorené. Autá parkovali všade, kde sa dalo. Nielen na vyznačených miestach.
Zneužívajú ústretovosť?
Po spustení bezplatného parkovania sa počet áut v areáli rapídne zvýšil. „Parkujúci využívajú aj plochy, ktoré na to nie sú určené. Dochádza ku kolíznym situáciám s chodcami či inými vozidlami, ale aj k poškodzovaniu trávnatých plôch. Výrazne sa predĺžila najmä doba výjazdu z areálu,“ opísala nám situáciu hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.
Vedenie nemocnice má podozrenie, že ústretový krok voči pacientom sa zneužíva na celodenné bezplatné parkovanie, keďže v okolí je dlhodobý problém s parkovaním. „Kontrola vodičov je administratívne a finančne náročná, preto zatiaľ nesledujeme, či je parkujúci vodič pacientom, či návštevou pacienta, alebo nie,“ hovorí Stašková.
O situácii však už nemocnica informovala ministerstvo a zapojila sa aj do dotazníkového zisťovania spokojnosti s novým parkovacím systémom. Preplnené parkovisko sme našli aj v nemocnici na Terase a aj tam bola výjazdová rampa zdvihnutá. Viacerí vodiči nám potvrdili, že ráno zaparkovať je problém, keďže v hornej časti pri budove Lekárskej fakulty zaberajú drvivú väčšinu miest študenti.
Kapacita parkoviska nestačí
Pri vjazde na parkovisko Detskej fakultnej nemocnice si stále treba vybrať lístok, bez ktorého sa výjazdová rampa neotvorí. Voľné miesto by ste našli v priebehu dňa len ťažko.
„Bezplatné parkovanie máme určené na štyri hodiny. Či ide o pacientov, alebo nie, nekontrolujeme. Vzhľadom na nedostatočnú kapacitu parkoviska bol v exponovaných časoch problém nájsť miesto pred zavedením systému bezplatného parkovania, rovnako to platí aj teraz. Keďže bezplatné sú len štyri hodiny, nepredpokladáme, že by dochádzalo k zneužívaniu,“ znie stanovisko vedenia nemocnice.
Na nový režim doplatili zamestnanci
Aj do areálu blízkeho Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) sa dá vojsť len po prebratí parkovacieho lístka. Voľných miest sme však našli podstatne viac ako v UNLP.
„Po zavedení nového režimu ostáva často veľké množstvo parkovacích miest, ktoré sú rezervované pre pacientov a návštevy, neobsadených, a naši zamestnanci musia hľadať miesto po okolí. Pravidelne dochádza aj k využívaniu parkovacích miest pracovníkmi iných zdravotníckych zariadení a inými osobami z okolia. Priaznivejší obrat najmä pri parkovaní pre našich pracovníkov čakáme po ukončení prístavby, čo nám už ministerstvo odsúhlasilo,“ povedal nám riaditeľ sekcie zdravotnej starostlivosti VÚSCH Ján Luczy.
Riaditeľka Východoslovenského onkologického ústavu nás informovala, že aj oni po zavedení bezplatného parkovania pocítili nárast počtu zaparkovaných vozidiel, výraznejší problém s tým však nemajú. V ich zariadení zaviedli štvorhodinové parkovanie zadarmo pre pacientov aj návštevy.
Zámer rezortu zvýšiť komfort pre pacientov a návštevy nevyšiel
Príkaz ministra zdravotníctva, podľa ktorého musia nemocnice od začiatku júla umožniť parkovanie pacientom na štyri hodiny a ich návštevám na dve hodiny zadarmo, situáciu vo viacerých zdravotníckych zariadeniach skomplikoval. Ministerstvo teraz formou dotazníkov zisťuje, ako nový poriadok funguje v praxi.
Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová tvrdí, že minister Tomáš Drucker vychádzal pri spomínanom príkaze z pripomienok verejnosti. Jeho zámer však podľa ohlasov z nemocníc príliš nevyšiel. Problémy hlásia nielen z Košíc, ale aj z iných miest.
Trnavská nemocnica platené parkovanie nad rámec príkazu úplne zrušila, prevádzkovať rampy s pracovníkmi na kontrolu potvrdení by bolo pre ňu stratové. Teraz tam vládne parkovací chaos.
V prešovskej nemocnici od 1. júla platené parkovanie tiež úplne zrušili, po problémoch a dopravnom zmätku radšej zaviedli model so štyrmi bezplatnými hodinami pre pacientov. „Či to však naozaj využívajú len pacienti, to nevieme odkontrolovať,“ povedala nám hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.
Od októbra zisťujú na ministerstve, ako sú zdravotnícke zariadenia spokojné s novým systémom. V spolupráci s nemocnicami vypracovali dotazník. „Po vyhodnotení dotazníkov bude ministerstvo informovať o ďalšom postupe. Predpokladáme, že analýza bude hotová do konca mesiaca,“ hovorí Eliášová.
Rezort uvažoval aj nad alternatívou potvrdzovania parkovacích lístkov lekármi, to by však pre zdravotníkov vraj bolo administratívne a časovo náročné.
„Zodpovednosť je aj na manažmente danej nemocnice, ktorá by mala ustriehnuť, aby boli parkoviská využívané len pre pacientov a návštevy,“ zdôrazňuje hovorkyňa.
[ad][/ad]