Chrípka stále útočí, počet chorých stúpa
Aj vás zložila chrípka? Hygienici i lekári bijú na poplach. Akútne respiračné a chrípke podobné ochorenia nadobudli rozmery epidémie. Ochorenie má väčšinou prudký nábeh a búrlivý priebeh, sprevádzajú ho spravidla vysoké horúčky. Čo s tým?
Práve prebiehajúcej chrípkovej epidémii by v tomto týždni mali pomôcť jarné prázdniny, ktoré sú teraz v Prešovskom a Košickom kraji.
Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že akútne respiračné ochorenia, no najmä chrípku a chrípke podobné ochorenia netreba počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny v žiadnom prípade podceňovať. Ľudia s teplotou či horúčkou by sa mali liečiť pod dohľadom lekára. Vo väčšine prípadov na chrípku neúčinkujú žiadne antibiotiká. „Najčastejšími komplikáciami chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
[ad][/ad]Vetranie a hygiena
Vstupnou bránou pre pôvodcov chrípky a prechladnutia sú horné dýchacie cesty a spojovky.
K prenosu ochorenia môže dôjsť i kontaminovanými predmetmi na verejných priestranstvách či v domácnosti (držiaky v MHD, nákupné košíky, kľučky) a rukami. V čase narastajúceho počtu chorých je v rámci prevencie vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Ak musíte ísť do obchodu, v záujme skrátenia pobytu v ňom si pripravte nákupný zoznam.
Dôležité je takisto dbať na pravidelné vetranie miestností, a to takzvane nárazovo, s oknom dokorán niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti „vymenil“. Počas chrípkovej sezóny je mimoriadne dôležité dbať na čistotu rúk, treba si ich umývať čo najčastejšie. Najlepšie je po dôkladnom opláchnutí rúk použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák. Ako hovorí všeobecný lekár Tomáš Galko, najefektívnejšiu prevenciu predstavuje očkovanie. „Primerane sa obliekajte, nezabudnite na cvičenie, otužovanie, saunovanie, dostatok spánku a odpočinku.“
Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8 až 12 hodín, na hladkých povrchoch je to dokonca 24 až 48 hodín.
Choroba v rodine
Ak máte v domácnosti člena rodiny s chrípkou či prechladnutím, je vhodné pre neho vyčleniť príbor, taniere i poháre. U chorej osoby má význam používanie rúšok, pretože sa tým redukuje riziko šírenia ochorenia pri osobnom kontakte. Používať by mala aj jednorazové papierové vreckovky, ktoré je potrebné po použití bezpečne zlikvidovať. Nemenej dôležité je myslieť na čistotu priestorov. Povrchy a kľučky možno dezinfikovať dezinfekčným prostriedkamii. V domácnosti sa počas chrípkovej sezóny vo všeobecnosti odporúča upratovanie „navlhko“, pretože vírus chrípky prežije v prachu v izbovej teplote i niekoľko dní.
[ad2][/ad2]Zvýšte príjem vitamínu C
Obranyschopnosť organizmu vrátane detského možno podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B-komplexu. Získame ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si z nej druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Najmä v zimnom období je vhodné dopĺňať vitamín C aj v tabletkách.
Podľa monitoringu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach chorobnosť na respiračné ochorenie stále stúpa. Minulý týždeň bolo hlásených v Košickom kraji 14 613 akútnych respiračných ochorení, z toho bolo 2 197 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s minulým týždňom došlo k vzostupu chorobnosti o 5,2 %. Najčastejšie sú choré deti vo vekovej skupine 0 – 5 rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 266 osôb, t. j. 1,8 % zo všetkých chorých. Tzv. chrípkové prázdniny v minulom týždni vyhlásili v 78 zariadeniach Košického kraja. Priamo v Košiciach bolo zatvorených deväť materských škôl, štyri základné školy a sedem stredných škôl.
Čo pomáha pri chrípke
- Prvé dni sprevádza chorobu nechutenstvo. Je potrebné konzumovať hlavne dostatok tekutín. Najvhodnejšie sú bylinkové čaje, ale aj odstáta voda s citrónom.
- Stavte na horúci slepačí vývar. Je to overený recept našich babičiek a odporúčajú ho aj lekári. Soľ pomôže udržať vodu v tele, zelenina dodá potrebné vitamíny a minerály a kuracie mäso bielkoviny, ktoré pomáhajú telu zotaviť sa.
- Ideálna je konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny napríklad v podobe smoothie. Vitamíny môžete čiastočne dopĺňať aj preparátmi z lekárne. Ak práve nemáte chuť na pomaranč alebo citrón, vyskúšajte banány či jablká.
- Veľmi pozitívny na uzdravovanie je prísun zinku. Jeho prirodzeným zdrojom je hovädzie mäso. Zinok však obsahujú aj marhule, tekvicové či slnečnicové semienka a tiež orechy.
- Silice chrenu rozpúšťajú usadené hlieny ako v nose tak aj v prieduškách a pľúcach. Nastrúhajte chren najemno a zmiešajte ho s medom. Dávajte si trikrát denne jednu čajovú lyžičku.
- Pri vysokých teplotách pomáhajú tzv. octové papuče. Namočte ponožky do roztoku octu a vody, studené si ich obujte na nohy a nechajte pôsobiť aspoň 90 minút.
Nástup ochorenia je veľmi rýchly
Chrípka predstavuje infekčné vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus.
„Toto ochorenie sa odlišuje od ostatných respiračných vírusov hlavne náhlym a rýchlym nástupom ťažkostí. Pacient cíti výraznú únavu a malátnosť, bolia ho kĺby, svaly a výrazná je aj bolesť hlavy. Sprevádzané je suchým dráždivým kašľom,“ hovorí všeobecný lekár Tomáš Galko, ktorý zároveň upozorňuje, že ako prevencia môže poslúžiť aj očkovanie. „Ním sa práve snažíme zabrániť vzniku ochorenia, teda u očkovaných pacientov ochorenie neprepukne, prípadne má miernejší priebeh.“
Veľa pacientov uvádza, že nástup choroby bol u nich veľmi rýchly. Hoci sa cítili celkom v poriadku, v priebehu pár minút u nich choroba prepukla. „K vzniku príznakov dochádza väčšinou v priebehu 1-3 dní od nakazenia. Nástup ochorenia je náhly, z plného zdravia. Je bežné, že pacienti idú ráno do práce fit a poobede prichádzajú domov ledva po svojich. Ochorenie začína vystúpením teploty na 39 – 40°C, a veľmi rýchlo sa pridajú aj ostatné ťažkosti,“ hovorí lekár a dodáva, že pri nekomplikovanom priebehu dochádza k úplnému uzdraveniu do 2 týždňov. „Treba však podotknúť, že ochorenie sa môže komplikovať zápalom priedušiek, pľúc, zápalom stredného ucha, u rizikových pacientov môže vyžadovať hospitalizáciu až ohrozenie života.“
Podľa Tomáša Galka je základom liečebného režimu pokoj na lôžku. „Odporúčam návštevu lekára, vyšetrenie a následnú izoláciu pacienta v domácom prostredí. Samozrejmosťou je dostatočný príjem tekutín a podľa potreby lieky na zníženie teploty a bolestí hlavy. Odporúčam teda nečakať.“
Alexandra Mihók Kvietková
generálna riaditeľka
Choroba ma skolila minulý týždeň v piatok v práci, keď som v priebehu 10 minút dostala zimnicu a musela som ísť hneď domov. Päť dní som sa potom snažila iba riešiť vysokú teplotu nad 39 stupňov akýmikoľvek prostriedkami. Ležala som hlavne v posteli. Dnes som už síce v práci, ale mám rúško, lebo ešte stále nie som úplne zdravá.
Simona Zavacká
PR redaktorka
Ja som veľmi rada, že som neochorela. V práci som hlavný ‚vyvetrávač‘, aby sme si tu čo najmenej posúvali bacily. Snažím sa jesť veľa vitamínov. Každý deň si odšťavujem pomaranče a hoci nemusím veľmi med, tak si varím čajíky s citrónom aj medom a tie striedam so zázvorovým čajom.
Ľubomír Ferko
redaktor spravodajstva
Veruže ani mňa choroba nevynechala a musel som sa liečiť. Prišlo to na mňa v noci, prebudil som sa na zimnicu. Mal som vysoké teploty a tiež kašeľ. Osvedčil sa mi hlavne čaj s kvapkou rumu, po ktorom som sa poriadne vypotil. Samozrejme, že som jedol veľmi veľa ovocia a zeleniny.
Klaudia Bílá
recepčná mediálneho domu
Choroba ma dosť vyčerpala… Ja som asi nemala tú klasickú chrípku, pretože choroba prišla postupne. Najskôr ma bolelo hrdlo, potom som začala sopliť. Nemala som však také vysoké teploty ako kolegovia. Snažila som sa posilniť svoj imunitný systém hlavne zázvorom. Dôležité bolo, že som chorobu mohla vyležať.
[ad3][/ad3]