Čím žilo naše mesto v minulom roku
Denník KOŠICE:DNES každý deň, už viac ako päť rokov, vás informuje o udalostiach, ktoré sa v Košiciach udiali. Vlani sme v 249 vydaniach uverejnili tisícky textov, v ktorých sme mapovali dianie v našom meste.
Prinášame prehľad najzaujímavejších článkov uverejnených v 1. polroku minulého roku. V zajtrajšom vydaní budeme sumarizovať druhý polrok 2019.
Január
Začalo to parkovaním a adrenalínom v električkách
Od Nového roka 2019 sa jediným prevádzkovateľom platených parkovacích miest v Košiciach stalo mesto. Predstavilo nový parkovací systém, do ktorého sa v prvý deň zaregistrovalo vyše tisíc záujemcov. Koncom januára spoločnosť EEI oznámila, že chce z mesta odísť – pod podmienkou odpredaja vybudovanej parkovacej infraštruktúry, ale aj kompenzácie zisku, ktorý by dosiahla, ak by v podnikaní pokračovala.
V januári začal aj konflikt Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) s novozvoleným primátorom mesta Jaroslavom Polačekom (nezávislý), ktorého dozorná rada VVS odmietla zvoliť za člena predstavenstva vodární.
Koniec mesiaca priniesol adrenalínové jazdy v košických električkách. Za necelý týždeň zaregistroval Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dve identické závažné poškodenia električiek Vario LF2 Plus na rýchlodráhe do U. S. Steelu. Len zhodou šťastných náhod sa žiaden z cestujúcich nezranil, keď brzdový kotúč prerazil podlahu a skončil až v streche.
Február
V Košiciach spustili systém zdieľania áut
Vo februári sa Košice stali prvým slovenským mestom, v ktorom začal fungovať systém zdieľaných áut, tzv. carsharing. Košický systém SHAREnGo využíva malé elektromobily, na to, aby mohli vodiči zdieľané autíčka využívať si musia do mobilu stiahnuť aplikáciu, vďaka ktorej si nájdu voľné auto, rezervujú ho a následne aj otvoria. Zdieľané autá sa odvtedy rozšírili z centra mesta už aj na košické sídliská.
Priniesli sme aj smutnú správu o úmrtí jedného z najznámejších módnych návrhárov Karla Lagerfelda. V článku venovanému jeho pamiatke reagovali na jeho smrť aj Košičanky, ktoré sa venujú móde – okrem iných návrhárka Ida Sandor či módna kurátorka Miloslava Hriadelová.
Informovali sme aj o prípade psa, ktorý odišiel z karantény v asanačke v horšom stave v akom bol do nej prijatý. Vo firme Veterina, ktorá v meste asanačnú službu prevádzkovala, inicioval poslanec Henrich Burdiga kontrolu, ktorá odhalila viaceré nedostatky.
Marec
Štrajková pohotovosť v DPMK a zrušená olympiáda
Mesto začína žiť Majstrovstvami sveta v hokeji. Železničiari spolu s maskotom Macejkom prišli do Košíc predstaviť špeciálny vlak. Dostal meno Macejko (ako maskot) a počas majstrovstiev ich vypravili sedem. Horšou správou pre Košičanov bolo, že vláda odmietla poskytnúť mestu ďalšie milióny na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF). Ten sa aj kvôli tomu v meste neuskutočnil.
Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Žiadali lepšie sociálne podmienky a zvýšenie platov. Podľa primátora je však podnik vo vážnej kríze a mesto nemá na zvyšovanie platov peniaze.
Spoločnosť EEI sa rozhodla z hodiny na hodinu odstaviť parkomaty. Podľa splnomocnenca pre riešenie sporov s EEI mestského poslanca Henricha Burdigu aj v tom čase hľadalo mesto a súkromná prakovacia firma obojstranne prospešné riešenie, ktorý sa však ani do konca roku nepodarilo nájsť. A tak máme v meste stále dva typy parkomatov.
Primátor mesta Jaroslav Polaček spolu so županom Rastislavom Trnkom rokovali s držiteľom geotermálnych vrtov pri obci Ďurkov, ktoré roky čakajú na využitie. Obaja totiž majú záujem vybudovať v blízkosti mesta akvapark. O podrobnostiach neinformovali, až neskôr prezentovali, že volebný sľub primátora by mohol byť stáť práve v Čižaticiach.
A len tak na okraj… 16. marca 2019 sme si volili prezidenta. Zvíťazila Zuzana Čaputová. Aj v Košiciach.
Apríl
Košičan roka a veľké sťahovanie
Mediálny dom KOŠICE:DNES ocenil aj minulý rok tých, ktorí si to za výnimočné počiny zaslúžili. Už tretí rok po sebe sme vyhlásili anketu, v ktorej Košičania rozhodovali o Košičanovi roka.
Absolútnym víťazom a Košičanom roka 2018 v kategórii Osobnosť sa stal turistický sprievodca Milan Kolcun. V kategórii Subjekt zvíťazila košická spoločnosť ANTIK Telecom. V kategórii Žena roka si sympatie verejnosti získala prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice Zuzana Gdovinová. Do Siene slávy vstúpil in memoriam uznávaný košický sochár Ján Mathé.
[ad][/ad]Venovali sme sa aj dlhoročnému problému Sídliska Ťahanovce. Blízko diaľničného privádzača žili dlhé roky v troch chatkách neprispôsobiví občania. Starosta sídliska Miloš Ihnát konal. Na základe osobného dohovoru zabezpečil, aby skupina zhruba 50 osôb oblasť opustila. Nikto z nich tam nemal trvalý pobyt. S podobným problémom sa stretáva aj susedné Sídlisko Dargovských hrdinov.
Medzi čitateľmi vyvolala vášne aj informácia, že po 9 rokoch sa pravdepodobne neuskutoční obľúbená kulinárska akcia Gurmán Fest. Ten tradične prebiehal v Mestskom parku. No práve miesto konania bolo kameňom úrazu…
Organizovanie festivalu v areáli parku – národnej kultúrnej pamiatke, kde rok predtým prišlo viac než 13-tisíc návštevníkov, vraj poškodzuje zeleň a stromy. Napokon došlo ku kompromisu. Gurmán Fest ostal na pôvodnom mieste pod podmienkou, že organizátor nájde alternatívnu lokalitu.
Máj
Majstrovstvá sveta a bikesharing
Začiatok mája patril oslavám Dňa mesta Košice. Tie priniesli bohatý program pre malých i veľkých počas viacerých dní. Tento rok to bolo pri príležitosti už 650. výročia udelenia erbovej listiny Košiciam ako prvému mestu v Európe. V máji sa tiež začala písať tradícia burzy starožitností a kuriozít v centre mesta pri Urbanovej veži.
Košičania ale v tomto mesiaci žili najmä hokejovými majstrovstvami, a to nielen v Steel Aréne. Okrem oficiálnej fanzóny IIHF pri Kulturparku a Amfiteátri s kapacitou niekoľko tisíc divákov, vyrástli aj menšie fanúšikovské centrá na spoločné sledovanie zápasov, ktoré dopĺňali súťaže.
Veľkolepé podujatie sprevádzalo zvýšenie cien v rešturáciách a puboch, ale i štrajky v DPMK. Činil sa aj košický muzikant Ondrej Kandráč, ktorý zložil pre hokejových fanúšikov novú hymnu Macejko a klip k nej natočil na košickej stanici.
Vďaka spoločnosti Antik Telecom priniesol máj Košičanom bikesharing. Zdieľanie bicyklov si mnohí veľmi rýchlo obľúbili. Koniec mesiaca zas potešil deti. Na Sídlisku KVP otvorili prvé ihrisko Žihadielko, ktoré si Košičania „vyhlasovali“ na internete.
Jún
Prišlo leto, padali pingpongové loptičky
Do mesta dorazilo leto a horúčavy. Hoci vysoké teploty atakovali naše zemepisné pásmo od začiatku tohto mesiaca, prevádzkovateľom kúpalísk to nič nepovedalo. Všetky boli zatvorené.
Vlnu nevôle vyvolalo opatrenie mesta, ktorým sa zakázal vstup psov do parku na Aničke. Naši čitatelia boli rozhorčení. Škoda len, že nie každý si prečítal celý článok. Neskôr sa situácia upokojila, keďže zákaz neplatil na celý park ale iba na vyznačené miesta, kde platil aj dovtedy.
Začal sa Art film fest. Cenu prezidenta festivalu si odniesla slovenská filmová a divadelná legenda Štefan Kvietik. Rozpútali sa vášnivé debaty o kosení v meste. Vodiči DPMK opäť hrozili štrajkom. Mesto navrhlo zvýšiť cestovné v MHD.
Košice na konci mesiaca bičoval ľadovec. Na 27. jún spomína doteraz ešte mnoho motoristov. Autá totiž začali trpieť “celulitídou”. Padali krúpy vo veľkosti pingpongovej loptičky. Na mnohých miestach zasahovali hasiči.
Vo veku 82 rokov zomrel fotograf augusta 1968 – Tibor Kováč, ktorého v deň invázie postrelil sovietsky vojak. Vzácne fotografie ukrýval 32 rokov.
[ad2][/ad2](jv, ml, mk, sz, vh)