23.09.20

Čo odkázal súd obyvateľom bloku na Popradskej, ohľadom prístupu záchranných zložiek k ich bytom

foto: Veronika Janušková

Ľudia bývajúci v bloku na Popradskej 84 sa ocitli v nezávideniahodnej situácii. Majiteľ susedného pozemku s cestou a parkoviskom im pred časom svojimi zásahmi znemožnil dostať sa autom k bytom. Tým sa to však ešte neskončilo. 

O situácii obyvateľov spomínaného domu sme čitateľov informovali v októbri minulého roka. Niekedy v júni 2019 sa na ceste vedúcej pred blokom objavili závory. Pavol Komloš, majiteľ pozemku, ktorý vlastní aj vedľa stojacu budovu, kde má sídlo jeho firma, nám povedal, že príjazdová cesta a parkovisko je stavbou, ktorú mu prikázal stavebný úrad zabezpečiť. Podľa vlastných slov plánuje parkovisko využívať komerčne ako platené.

Pred niekoľkými dňami sa však pri chodníku vedľa cesty objavil ďalší spôsob zabezpečenia pozemku - oplotenie, ktoré tam nechal osadiť vlastník cesty. A ľudia majú ďalšie problémy.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Protichodné rozhodnutia

„V júli minulého roka som podala v mene správcu bytového domu návrh na neodkladné opatrenia, ktoré by zabránilo porušovaniu práva na zaužívaný spôsob užívania bytov osadením rámp. Zároveň som začala riešiť aj občianskoprávnu rovinu cestou vecného bremena. V januári okresný súd vydal dočasnú úpravu práva prechodu, vstupu a prejazdu k nehnuteľnostiam. Voči tomu sa odvolal žalovaný, šlo to na Krajský súd, ktorý pred niekoľkými dňami zrušil rozhodnutie o neodkladnom opatrení,“ informovala nás právna zástupkyňa správcu domu Lýdia Figura Molnárová. 

Podľa jej slov sú týmto rozhodnutím súdu všetci šokovaní. V minulosti sa totiž už viackrát stalo, že sa záchranári nedostali sanitkou k miestu zásahu a záchranári museli vláčiť batohy peši (niekoľko desiatok metrov od rampy). Bolo len šťastím, že zatiaľ nemuseli zasahovať hasiči.

Zásah záchranky v júni tohto roka - sanitka čaká pred rampou, záchranári vláčia batohy peši. Foto: lfm
Zásah záchranky v júni tohto roka - sanitka čaká pred rampou, záchranári vláčia batohy peši. Foto: lfm

Podľa zdôvodnenia uznesenia Krajského súdu majitelia bytov nedokladovali dostatočne potrebu neodkladného opatrenia. Súd sa stotožnil s vyjadreniami podnikateľa, že majú zabezpečený prístup po chodníku pred blokom a že navrhované neodkladné opatrenie v skutočnosti len má umožniť prístup na súkromný pozemok komukoľvek a kedykoľvek. Súd ďalej zdôvodňuje, že ak sú podľa navrhovateľov porušené predpisy štátnych orgánov upravujúce prístup záchranných zložiek, majú si to uplatniť v kompetencii spomínaných orgánov. 

„Prístup záchrannými zložkami k pozemku nepredstavuje súkromným právom aprobovaný dôvod, na základe ktorého by musel vlastník susedného pozemku trpieť prechod a prejazd cezeň,“ píše sa v uznesení.

Foto: FER
Foto: FER

Nervy na prasknutie

Ľudia z bloku, s ktorými sme sa rozprávali, majú už celej situácie plné zuby. „Som rozhodnutý, že byt pri najbližšej príležitosti predám a odsťahujem sa. Kto ho však pri takýchto pomeroch kúpi? Veď už len pri sťahovaní je nepredstaviteľné, aby sa nábytok vláčil peši po úzkom chodníku desiatky metrov,“ hovorí jeden z domácich. 

Ako vraví, keď pred rokmi byt kupoval, tak sa na katastri presvedčil, že je dom riadne zapísaný ako bytový dom, že má súpisné číslo, takže nemal mať prečo pochybnosti o týchto údajoch. Až kým sa nezačali opísané problémy.

„Žiadal od nás, aby sme mu zaplatili za to, že môžeme chodiť po chodníku, po 500 eur za jeden byt. Bohužiaľ, stali sa aj také veci, že niekomu už praskli nervy a závory strhol, čo nemal robiť,“ priznáva rozčarovaný muž. 

Mamička s dieťaťom v kočíku, ktorú sme stretli, býva vo vchode, kde sú koľajničky pre kočík alebo vozík. Po postavení zábran na kraj chodníka však už niet dostatok miesta, aby sa s košíkom otočila tak, aby mohla koľajničky využiť. 

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím