Čo sa stane po zrušení nočnej pohotovosti v Košiciach
Po dvadsiatej druhej hodine už nie na pohotovosť, ale rovno do nemocnice. Od júla to čaká každého, koho prepadnú zdravotné problémy večer či v noci.
Zmenu priniesla novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú schválil parlament. Okrem toho, že zrušila doterajšiu Lekársku službu prvej pomoci (LSPP) a nahrádza ju Ambulantná pohotovostná služba, sa menia aj ordinačné hodiny. Pohotovosti už nebudú fungovať nepretržite celú noc, ale len do 22. hodiny.
Pre pacienta to znamená, že ak sa dostavia výraznejšie zdravotné problémy po desiatej večer, bude musieť ísť na urgentný príjem do nemocnice.
[ad][/ad]Málo ľudí?
V Košiciach sú pre dospelých dve možnosti – buď pôjde na triedu SNP, alebo na Rastislavovu do „starej“ nemocnice. To isté platí, keď vás rozbolia zuby. Detskí pacienti by zasa mali zamieriť na centrálny príjem do Detskej fakultnej nemocnice na Terase.
Na rozdiel od pohotovosti, kde sa za ošetrenie platia dve eurá, je poplatok na urgentných či centrálnych príjmoch 10 eur.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré zmenu iniciovalo, argumentuje ekonomickými dôvodmi. Doterajšie pohotovosti sa vraj nevyplácali.
„Štatistiky hovoria, že do pohotovostných ambulancií po 22. hodine nechodil takmer nikto,“ opakovane médiám zdôrazňovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Čo hovoria čísla
Aká je skutočnosť v Košiciach? Presné čísla sú uvedené v Správe o fungovaní LSPP v Košickom samosprávnom kraji za rok 2017, ktorú vypracoval krajský lekár Erich Boroš.
V krajskom meste zatiaľ prevádzkuje služby LSPP pre deti, dorast aj dospelých spoločnosť Poliklinika Terasa na Toryskej, dospelí majú alternatívu ešte aj v nemocnici v Šaci. Zubné pohotovosti sú na Toryskej, v „starej“ nemocnici na Rastislavovej a takisto v Šaci. Zubnej pohotovosti sa však zmena príliš netýka, pretože aj doteraz fungovali len do 23. hodiny, nie celú noc.
Podľa spomínanej správy ošetrili v roku 2017 na pohotovosti na Terase spolu vyše 23 600 dospelých ľudí, z toho po 22. hodine necelých 2 300. Detských pacientov mali takmer 16 800, z toho 1 700 v nočných hodinách. V nemocnici v Šaci evidovali na tamojšej pohotovosti viac ako 6 000 pacientov, z toho k nim prišlo vyše 1 900 po desiatej večer.
Zo spomínaných čísel štatisticky vychádza, že každú noc v roku prišlo do košických pohotovostí spolu 17 pacientov. „Je to však relatívne. Napríklad v období chrípok príde oveľa viac pacientov ako inokedy. Ľudia, ktorí chodili večer a v noci desaťročia na Toryskú, si budú musieť zvyknúť na to, že budú musieť ísť do nemocnice. A navyše si spravidla zaplatiť viac ako na pohotovosti,“ povedala nám vrchná sestra Polikliniky Terasa Nikoleta Viszlayová.
Urgenty s problémami?
Lekár Peter Visolajský z Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) podotkol, že urgentné príjmy v nemocniciach sú už aj bez toho, aby „zdedili“ pacientov z pohotovostí, dostatočne vyťažené. „Podľa medzinárodnej zdravotníckej organizácie OECD malo dokonca Slovensko v rokoch 2016 a 2017 najviac vyťažené urgentné príjmy zo všetkých krajín Európskej únie,“ tvrdí Visolajský. Podľa LOZ chýba najmä dostatočný počet kvalifikovaných sestier.
„V tomto roku máme v nočných hodinách na centrálnom príjme priemerne 3,48 ošetrených pacientov. Od júla je možné mierne zvýšenie, ale nepredpokladáme taký nárast, ktorý by mal zásadný vplyv na prevádzku centrálneho príjmu. Personálne kapacity nám zatiaľ stačia. Situáciu budeme v každom prípade monitorovať,“ konštatuje sa v stanovisku, ktoré nám zaslalo vedenie Detskej fakultnej nemocnice.
Komplikácie predpokladajú v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. „Na oddelení urgentného príjmu sme počas služieb veľmi vyťažení. Budúca ambulantná služba by bola na príťaž najmä internistom, ktorým by po novom s najväčšou pravdepodobnosťou pribudlo najviac práce. Takéto zmeny by sme pravdepodobne nezvládli ani priestorovo či z hygienického hľadiska, keďže prípadní epidemiologickí pacienti musia byť od ostatných oddelení,“ povedal nám primár Oddelenia urgentného príjmu UNLP Ľubomír Stripaj.
Celé desaťročia chodili Košičania do pohotovostných ambulancií na Toryskú ulici. Nie je vylúčené, že sa to môže v krátkom čase zmeniť nielen po desiatej večer. Ako sme sa dozvedeli, práve v týchto dňoch prebieha výberové konanie na prevádzkovateľov Abulantných pohotovostných služieb v Košickom kraji. Prihlásila sa doň aj Poliklinika Terasa, ministerstvo zdravotníctva však môže vybrať ktoréhokoľvek z viacerých uchádzačov. Doterajšie Lekárske služby prvej pomoci zákon zrušil a zriadil Ambulantné pohotovostné služby. Preto ministerstvo realizuje výberové konania.
Daniela Mačudová – IT špecialistka
„Zatiaľ som lekársku pohotovosť využiť nemusela, ale mám malé dieťa, takže sa tomu asi nevyhnem. V každom prípade si myslím, že to pre pacienta nie je šťastné riešenie, už len z hľadiska vyšších poplatkov na urgentných príjmoch v nemocniciach.“
Július Šelleng – dôchodca
„Ja si myslím, že lekárska pohotovosť by mala byť otvorená až do rána. Každému sa môže stať, že si napríklad pokazí žalúdok a prídu naňho veľké bolesti v noci. V nemocniciach, kde sú aj ťažkí pacienti, toho majú dosť a podľa mňa tam bude treba aj dlhšie čakať.“
Ján Onofrej – pedagóg
„Z úsporného hľadiska to má svoj význam. Koľkokrát sa stane, že lekár na pohotovosti sedí celú noc, treba ho platiť a má dvoch pacientov. Aj vyššie poplatky na urgentoch majú svoj význam, pretože veľakrát sa stalo, že tam ľudia išli vyslovene s maličkosťami, ktoré lekárov zbytočne zamestnali.“
Mária Nastrová – dôchodkyňa
„Je to na hlavu postavené. Neviete predsa, kedy sa vám nejaký zdravotný problém môže prihodiť. A tie vyššie poplatky, to už je zdieranie ľudí.