Čudné ťahy bytového podniku v uličke remesiel
Kováčstvo na Hrnčiarskej ulici má na krku žiadosť o vysťahovanie. Remeselník totiž neakceptuje novú nájomnú zmluvu so správcom domu, Bytovým podnikom mesta Košice, ktorý s nájomcom odmieta diskutovať.
Kováč Cyril Horák tvrdí, že nájomné je vypočítané nesprávne. Navyše, na rozdiel od oznámenia doručeného v máji, správca teraz požaduje preinvestovať ďalších 16-tisíc eur.
Zvýšené nájomné
Dôvodom zmeny je koniec nájomnej zmluvy, ktorú mali podpísanú na 10 rokov do 30. septembra 2016. V nej sa zaviazali za 10 rokov nájmu preinvestovať pol milióna slovenských korún (cca 16,5-tisíc eur). Podarilo sa im to však iba na približne 80 percent, keď preukázali investíciu vo výške zhruba 13,5-tisíca.
„Napriek nepreinvestovaniu požadovanej sumy do predmetu podnájmu Vám dávame možnosť pokračovať v užívaní predmetnej nehnuteľnosti,“ napísal kováčstvu bytový podnik ešte 27. mája 2016 s tým, že nová zmluva bude na dobu neurčitú a nájom upravia na minimálnu sadzbu bytového podniku, ktorá bola oproti pôvodnej sume vyššia približne o 40 percent.
Terasa ako obchod(?)
Horákovi sa ale nepozdávala. „Ako sme si zistili podľa pravidiel mesta o prenajímaní nebytových priestorov, nájomné bolo vypočítané zle,“ priblížil Horák. Terasu nad dielňou im napríklad zarátali ako obchodný priestor, za ktorý sa platí viac. Správne nájomné by malo byť podľa výpočtu kováča takmer identické s pôvodným.
V auguste im prišiel e-mailom dodatok, ktorý hovoril o podmienke preinvestovať ďalších vyše 16-tisíc eur v priebehu na
sledujúcich troch rokov. O tom pôvodný list nehovoril. „Nikto sa o tom s nami nemienil baviť,“ skonštatoval Horák. Písali aj primátorovi, no neodpovedal.
„Súhlasíme s nájomným podľa pravidiel prenajímania mesta Košice, nesúhlasíme s tým, ako sú posúdené priestory. Súhlasíme aj s doinvestovaním požadovanej sumy do 500-tisíc Sk, ale chceme jeho vyčíslenie – koľko vlastne máme doinvestovať,“ hovorí remeselník.
Výzva na odovzdanie priestorov
V polovici septembra už dostali výzvu na odovzdanie priestorov. V dokumente, ktorý podpísal riaditeľ bytového podniku Róbert Ujpál, je uvedené, že na objekt kováčstva už majú ďalšieho záujemcu z obchodnej verejnej súťaže, ktorý výrazne prekročil cenový návrh pre Horáka. „Keď tu príde nový kováč, nastúpi do rozbehnutého vlaku, ktorý funguje. Získali sme si už klientov, chodia ku nám turisti a po 20 rokoch tu príde niekto len tak do hotového,“ vraví Horák. Dodáva, že síce nevie, či postup bytového podniku je protizákoný, no je voči nim amorálny. „Máme pocit, že nás tu nechcú, pretože keby nás tu chceli, jednali by s nami inak. Podnikať kroky proti tomu, keď ma tu niekto nechce, ja nebudem,“ vyhlásil Horák.
Hrnčiar podpísal
V podobnej situácii ako kováčstvo bolo aj hrnčiarstvo. Primátor rovnako nereagoval na ich listy, no zmluvu sa nakoniec rozhodli na poslednú chvíľu podpísať. Aj preto, že vysťahovanie celej technológie na výrobu keramiky by v šibeničnom termíne pár týždňov nebolo možné.
„Podpísali sme také podmienky, ktoré je problematické splniť pri našom remesle. Nie sme schopní zarobiť pri výrobe keramiky toľko, aby sme zaplatili aj nájomné, aj investovali do budovy. Chceme získať čas, aby sme mohli rokovať s pánom primátorom alebo s bytovým podnikom a aby sa urobili nejaké korekcie v nájomnom, alebo v investovaní,“ hovorí keramikárka Iveta Macáková. Pripravila aj petíciu za zachovanie uličky remesiel, ktorú môžete podpísať u hrnčiara a u bylinkárky. „Chceli by sme sa stretnúť s pánom primátorom a ukázať mu, že niektorí ľudia majú záujem na tom, aby sa v uličke remesiel zachovali tradičné remeslá,“ vysvetlila Macáková.
Na Bytový podnik a na Magistrát mesta Košice sme sa obrátili s otázkami, prečo nereagovali na požiadavky kováčstva, prečo chcú od nich ďalšiu investíciu, ktorú pôvodne nežiadali, a aký ďalší postup voči nim zaujmú. Do našej uzávierky sme odpovede nedostali.
Stolár prevádzkuje vo svojich priestoroch krčmu
V susedstve kováčstva a hrnčiarstva bolo kedysi aj stolárstvo. Po odchode pôvodného stolára tam nový nájomník otvoril podnik U hoblíka.
Iné podmienky, ako na prenájom domu kováčstva, boli pri súťaži na objekt stolárstva. Tú mesto vyhlásilo pred troma rokmi. Účelom nájmu je tam výkon stolárskeho remesla s „prevažným zameraním na umelecké stolárstvo“. V objekte následne vzniklo pohostinstvo s letnou záhradou, ktoré sa nazýva podnik U Hoblíka. „Stolárske remeslo tu stále v podstate aj je. Mesto nám ale umožnilo, a tak to už bolo aj v rámci verejnej súťaže, poskytovať aj služby pohostinského typu,“ priblížil majiteľ podniku U Hoblíka Peter Andraško, ktorý si priestory prenajal. Nahradil tak pôvodného stolára, ktorý podľa jeho slov odišiel do iného mesta. Tvrdí, že podmienku preinvestovania prostriedkov v zmluve nemá.
Foto: Veronika Janušková