Daňová megakauza z Košíc ide na súd. Politické krytie ani spoluprácu kontrolórov nevyšetrili
Jednu z najväčších daňových káuz bude pojednávať Špecializovaný trestný súd. V decembri dostal obžalobu v prípade podvodov s vratkami DPH, ktoré štátnu kasu ukrátili o 17,4 milióna eur.
Podľa špeciálnej prokuratúry dvadsaťjeden obvinených od začiatku roka 2007 do konca februára 2009 páchalo trestnú činnosť ako zločinecká skupina. Zoskupenie malo teda svoju hierarchickú štruktúru, rozdelenie úloh, jej členovia postupovali plánovane a koordinovane. Až na jednu osobu majú všetci trvalé bydlisko v Košiciach alebo okolí.
Poradové číslo jeden má v obžalobe Gabriel Klein (49), podnikateľ, ktorý stojí za viacerými košickými firmami s utajenými vlastníkmi v daňových rajoch, cez ktoré kontroluje rozsiahly nehnuteľný majetok. Vedené sú proti nemu aj ďalšie trestné stíhania za daňovú kriminalitu. Dvojkou je Ivo Prokopič (50), v čase skutkov riaditeľ Daňového úradu Košice IV, ktorý už bol za machinácie s vratkami odsúdený v inom prípade a vo väzení si odsedel necelé štyri roky.
Kleina a Prokopiča označuje špeciálna prokuratúra za zakladateľov a vrcholných predstaviteľov zločineckej skupiny aj organizátorov daňových zločinov. Podľa obžaloby rozhodovali o štruktúre a personálnom obsadení skupiny, vydávali príkazy jej nižším úrovniam, kontrolovali ich plnenie, zostavovali zoznam firiem, ktoré sa využívali v danom zdaňovacom období na neoprávnené uplatnenie nadmerných odpočtov, o konkrétnej výške nárokovaných vratiek a najmä u nich končila drvivá väčšina peňazí vyplatených daňovým úradom.
Vymyslené čísla
Systém fungoval tak, že spoločnosti v daňových priznaniach vykazovali obchody za milióny korún, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Preukazovali ich nepravdivými účtovnými dokladmi. Žiadna z firiem v reťazci DPH nezaplatila, iná ale vratku žiadala a dostala. Na zakrytie fiktívnosti transakcií firmy priznávali nízku vlastnú daňovú povinnosť, ale aj v tomto prípade boli všetky číselné údaje vymyslené.
Zo stredného stupňa zločineckej skupiny prokuratúra obžalovala účtovníčku Annu Pilátovú (66), ktorá mala podľa pokynov Kleina a Prokopiča vypĺňať daňové priznania a pripravovať podklady k daňovým kontrolám, aj Richarda Lörincza (41), ktorému kladie za vinu, že bol prevodovou pákou šéfov skupiny na najnižšiu úroveň zoskupenia.
Ten tvorili ostatní obvinení, biele kone, ktoré podľa obžaloby napriek tomu, že vedeli o nereálnosti obchodov, za peňažnú odmenu zakladali firmy, ako ich konatelia podávali daňové priznania, chodili na daňové kontroly a potom vyberali z bankových účtov peniaze vyplatené ako vratky DPH daňovými úradmi.
Kľúčový svedok
Kľúčovým dôkazom je pre prokuratúru výpoveď Jána Sidora. Plnil úlohy na rovnakom stupni skupiny podobne ako Lörincz, teda vyhľadával osoby do pozície nastrčených konateľov, potom riadil ich činnosť podľa pokynov Prokopiča a Kleina, prípadne podpisoval daňové priznania za nedostupných štatutárov. Sidor bol oficiálne zamestnancom Kleinovej firmy Affes a vyšetrovateľovi NAKA podrobne opísal ako trestná činnosť zločineckej skupiny prebiehala s tým, že bola premyslená do posledných detailov. Keďže sa podieľal na jej objasnení, prokuratúra v júni 2016 jeho stíhanie podmienečne zastavila.
Sidor vo svojej výpovedi viackrát spomínal, že o podvodoch s DPH mohli vedieť aj ďalší predstavitelia štátnych orgánov, nielen Prokopič. „V prípade mojich pochybností ma ubezpečoval, že všetko je kryté na vyšších miestach. Bolo zjavné, že to riadil niekto, kto má vyššiu moc a doteraz z toho profituje. Klein spomínal, že za dosadenie Prokopiča zaplatil, čiže bol predpoklad, že má styky na vyšších miestach,“ vypovedal Sidor hneď na začiatku vyšetrovania v júli 2009.
O tom, že mu miesto riaditeľa daňového úradu vybavil Klein, hovoril aj Prokopič. Vypovedať sa rozhodol až pred ukončením vyšetrovania v decembri 2016 s tým, že by chcel s prokuratúrou uzavrieť dohodu o vine a treste. Polícii opísal, že po parlamentných voľbách v roku 2006, z ktorých vznikla prvá vláda Roberta Fica (Smer), ho Klein oslovil s tým, že existuje možnosť, aby sa stal riaditeľom.
Exriaditeľ: Zaplatil to Klein
Prokopič, ktorý vtedy už dlhšie pracoval v daňovej správe, tvrdil, že Kleinovi odovzdal štruktúrovaný životopis. Ďalej vypovedal, že o tri týždne na to mu zatelefonoval riaditeľ Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky Igor Šulaj a „ponúkol“ mu miesto. „Materiálne to mal zabezpečiť Klein,“ odpovedal Prokopič na otázku vyšetrovateľa, či sa niekomu za túto funkciu „odvďačil“. V tejto súvislosti tvrdil, že Klein stále hovoril o „províziách“, ktoré platí „aby nebol nejaký problém“.
Šulaj Prokopiča od marca roku 2007 najskôr poveril vedením Daňového úradu Košice IV, o päť mesiacov ho vymenoval za jeho riaditeľa. Ako nominant Smeru je dnes podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu. V minulosti bol podpredsedom tejto strany aj jej poslancom v parlamente.
Za poberanie „provízií“ ani za dosadenie Prokopiča do štátnej funkcie polícia nikoho neobvinila. Šulaja pravdepodobne ani nevypočula, prokurátorka Renáta Ontkovičová v 259-stranovej obžalobe jeho meno nespomína ani raz.
[ad][/ad]Aj zneužívanie právomoci
Sama pritom konštatuje, že „pre úspešnú činnosť a dosiahnutie zámeru“ zločineckej skupiny sa Klein „podieľal na zabezpečení“ funkcie Prokopiča, ktorý potom „zneužíval informácie a svoje kompetencie na páchanie daňových zločinov“. Preto je Prokopič obvinený aj z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
„Nebol zistený žiadny dôkaz o vedomosti alebo účasti tejto osoby na páchaní vyšetrovanej trestnej činnosti,“ povedal o Šulajovi hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Špeciálna prokuratúra reagovala stanoviskom, v ktorom pripustila, že Šulaj by mohol byť vypočutý na súde.
„V rámci obžaloby podaný návrh na vykonanie dôkazov môže byť na hlavnom pojednávaní upravený na základe dokazovania vrátane navrhovania ďalších dôkazov,“ odpísala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Podľa Sidora „krytie“ skupiny dokazoval aj „neštandardný prístup“ kontrolórov daňových úradov. Jeho výpoveď potvrdzovali aj ďalší obvinení, ktorí boli nastrčenými štatutármi firiem. Viacerí uviedli, že o tom, kedy bude kontrola, vedeli od Prokopiča alebo jemu podriadených členov skupiny skôr ako prišlo oznámenie z daňového úradu.
Len podpisovali
„Dostal som vyplnené a opečiatkované doklady, len som ich podpísal. Lőrincz ma informoval aj o otázkach kontrolórov aj ako na nich mám odpovedať,“ vravel jeden z obvinených, ktorý bol konateľom alebo splnomocnencom štyroch firiem.
Ďalší z bielych koní uviedol, že pred daniarmi nemusel ani nič hovoriť. Z jeho výpovede zároveň vyplýva, že daňový úrad nedodržiaval protikorupčné pravidlo, podľa ktorého rovnakí kontrolóri nesmú preverovať tú istú firmu viackrát.
„Kontrolór bol ten istý ako pri predchádzajúcich kontrolách, nič sa nepýtal, zobral ma na chodbu, dal mi písomne otázky o obchodoch a preprave tovaru, ktoré som ale nevedel zodpovedať. Nadiktoval mi to, ja som podpísal každú stranu,“ hovoril jeden z konateľov o kontrole z júna 2008.
„Pred kontrolou ma ubezpečili, že nemusím nič hovoriť, že všetko je vybavené. Tak aj bolo, nemal som žiadne problémy, iba som podpísal papiere,“ podobne vypovedal ďalší.
Sklady nekontrolovali
Obžaloba zahrňuje aj výpovede štyroch vtedajších kontrolórov Daňového úradu Košice IV a vedúcej oddelenia kontroly tohto úradu. Svoju činnosť popisovali všeobecne, prípadne tvrdili, že si na priebeh konkrétnych kontrol nespomínali, niektorí priznali v dokumentoch „administratívne chyby“.
Z toho, ako prokurátorka reprodukuje vyjadrenia daniarov, sa nezdá, že by boli konfrontovaní s tvrdeniami konateľov firmy o ich ústretovosti. Jeden z kontrolórov, keď mu vyšetrovateľ ukázal zápis z takzvaného miestneho zisťovania ale potvrdil, že tovar, ktorý mal byť dodaný, fyzicky nepreveroval.
„Subjekt predložil doklady potvrdzujúce uskutočnenie zdaniteľných plnení. Sklad som nepreveroval, bola predložená zmluva o nájme nehnuteľností, predpokladám, že o nájme skladu,“ povedal. K skladovým priestorom sa vyjadroval pred vyšetrovateľom aj Sidor. „Zabezpečoval som ich, ale nikdy neboli využívané,“ povedal.
Polícia tvrdí, že účasť kontrolórov na páchaní trestnej činnosti nezistila. „Rovnako neboli vyšetrovaním a vykonaným dokazovaním zistené a potvrdené skutočnosti o konaní pracovníkov z vyšších miest daňovej správy,“ hovorí Slivka.
Prokuratúra zasa ubezpečuje, že s políciou vyhodnocovala podozrenie z trestnej činnosti aj vo vzťahu k ďalším osobám, ale obvinenie bolo vznesené len „pri existencii relevantných dôkazov“.
[ad2][/ad2]Pomáhal ďalší úrad
Podľa obžaloby niektoré zo 44 firiem zapojených do podvodných obchodných reťazcov boli registrované v obvode vtedajšieho Daňového úradu Košice II. Prokopič, ktorý sa k organizovaniu daňovej trestnej činnosti priznal, to vysvetľoval vyšetrovateľovi tak, že na „jeho“ úrade si uplatňovali nadmerné odpočty, na druhom „mali vstupné faktúry“.
Daňovému úradu Košice II v tom čase šéfoval Ján Dančišin. Alojz Engliš, vtedajší košický krajský predseda HZDS, ktoré v rokoch 2006 až 2010 vládlo so Smerom a SNS, v auguste 2007 denníku KORZÁR povedal, že podľa koaličných dohôd posty šéfov daňových úradov v okrese II a IV pripadli strane Smer.
Šulaj zo Smeru: S políciou som spolupracoval, košický prípad som pomohol odhaliť
V novom stanovisku tvrdí, že odbor mimoriadnych kontrol, ktorý mu priamo podliehal ako generálnemu riaditeľovi, po jeho osobnom príkaze preveroval a potvrdil nezákonné postupy na Daňovom úrade Košice IV.
„Z mojej strany som teda ako generálny riaditeľ daňovej správy spolupracoval s Policajným zborom a aj na základe našich výsledkov bola odhalená kauza daňového úradu v Košiciach,“ povedal Šulaj.
Podľa tlačovej správy Daňového riaditeľstva z roku 2009 spomínaný odbor začal konať už keď prípad vyšetrovala polícia. Jedna z funkcionárok Daňového úradu Košice IV pred vyšetrovateľom vypovedala, že „po vypuknutí aféry s Prokopičom“ kontrolóri z ústredia nenašli zápisnice zo zasadnutí komisie, ktorá vyberala firmy na daňovú kontrolu. V komisii bol aj Prokopič.
Šulaj v minulosti vyhlásil, že G. Kleina nepozná. „Podľa mojich informácií som sa s ním nikdy nestretol,“ tvrdí.
Klein: Vykonštruovaná kauza
Sám podnikateľ toho vyšetrovateľovi veľa nepovedal. Tvrdil, že kauza je vykonštruovaná, o firmách z vyšetrovaných reťazcov vyhlásil, že ich nepozná. Výpovede I. Prokopiča aj J. Sidora poprel ako nepravdivé.
„Spoznal som sa s ním na jar 2008 pri športových a voľnočasových aktivitách,“ povedal o bývalom košickom daňovom riaditeľovi G. Klein. V reakcii na políciou zaistené dokumenty priznal len obchodný vzťah s Prokopičovou manželkou, ktorá mala jeho firme Affes poskytnúť pôžičku 50 miliónov korún (1,6 milióna eur) v hotovosti.
Exzamestnanec: Chodil za J.P.
Väčšina firiem, za ktorými stojí Klein, mala alebo stále má sídlo v administratívnej budove na Popradskej ulici. Pozemky pod nimi patria mestu, vlastník budovy za ne neplatí nájomné. Niektorí zamestanci zapletení do podvodov s DPH vypovedali, že sa odtiaľ museli odsťahovať do iných kancelárií, aby neboli s Kleinom spájaní.
Vo firmách bola veľká fluktuácia zamestnancov. Dosvedčovali to časté inzeráty na pracovných portáloch. Denník KOŠICE:DNES sa s bývalým pracovníkom rozprával. Bol zamestnaný v spoločnosti Euro Invest Limited, jednej z mála firiem, v ktorých aspoň krátko priamo vystupoval Klein.
„Na poradách niekoľkokrát povedal, že ide za J. P. , aby bolo všetko v poriadku. Celé mená ani iných štátnych funkcionárov nikdy nehovoril,“ povedal.
Spomínanou osobou mal byť Ján Počiatek zo Smeru, ktorý bol v prvej vláde R. Fica ministrom financií. Počiatek mobil nedvíhal, na SMS o svojom prípadnom vzťahu ku Kleinovi zatiaľ nereagoval.
[ad3][/ad3]