Deň Ústavy strávil Lorenz za mrežami
Takmer celé tri dni strávil Ľuboš Lorenz zatvorený v cele predbežného zadržania. Skončil tam po tom, čo strhol osem kosákov s kladivami z pamätníka druhej svetovej vojny na Námestí osloboditeľov. Obvinili ho z prečinu výtržníctva.
Ľuboš Lorenz trvá na tom, že na pamätníku kosáky a kladivá nemajú čo robiť. Keď ich v stredu odstraňoval, všimli si ho policajti.
Rozhodli sa pre väzbu
Známy aktivista putoval na obvodné oddelenie, kde skončil v cele policajného zaistenia. Tam strávil noc, vo štvrtok ráno sa pred budovou polície zhromaždili priatelia aj mama Eva a požadovali jeho prepustenie.
„Nebol dôvod ho zadržať. Z miesta činu neušiel, priznal sa, odstránené symboly, kosák a kladivo, nezobral a s policajtmi komunikoval,“ konštatoval aktivista Ladislav Rovinský (mimochodom strýko Ľ. Lorenza), podľa ktorého išlo o zastrašovanie zo strany polície.
Polícia obvinila umelca z prečinu výtržníctva
„Násilným spôsobom, za pomoci skrutkovača, z pomníka obetiam druhej svetovej vojny odstránil osem kusov symbolov kosáka a kladiva. Uvedený pomník je kultúrnou pamiatkou, ktorá je zapísaná v registri Krajského pamiatkového úradu, a tiež národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá má pripomínať padlých hrdinov, obete druhej svetovej vojny a ako každá iná kultúrna pamiatka, je chránená pred poškodením a iným znevážením aj ustanoveniami Trestného zákona. Ten platí pre každého, bez ohľadu na jeho osobný názor,“ zdôvodnila policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Myšlienky na azyl
Tesne pred uplynutím 48-hodinovej lehoty väzby navrhol dozorujúci prokurátor dať umelca do väzby z obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti.
Pravidelne navštevoval Lorenza advokát Roman Frnčo, ktorý navrhol vyžiadať si stanovisko pamiatkového úradu, či aj kosáky a kladivá sú považované za súčasť pamiatky a sú rovnako chránené ako pamiatka.
„Aj pri výsluchu sa zamestnanec správy mestskej zelene priznal, že otázku, či kosáky sú nalepené v súlade so zákonom a stanoviskami pamiatkového úradu, ani neskúmali, a že ich len lepia a vyrábajú iba tak, ako si oni myslia, že je to správne. Ďalším problémom je, že strhnuté kosáky sú vyrobené z preglejkového materiálu a teda ich ani nemožno považovať za riadnu súčasť pamiatky, keďže pôvodné kosáky boli kovové,“ uviedol advokát na sociálnej sieti a dodal: „Klient je rozčarovaný z postupu polície a v nasledujúcich dňoch bude uvažovať o možnosti požiadať o azyl na Ukrajine.“
[ad][/ad]Preglejkové lepenky
Čerstvého vzduchu sa Lorenz nadýchal až po takmer 72 hodinách, keď prokurátor na začiatku pojednávania stiahol v plnom rozsahu návrh na vzatie do väzby.
„Myslím, že prokuratúra si uvedomila, že dôvod na väzbu neexistuje. Je pochybné, že či vôbec išlo o trestný čin, keďže sú to preglejkové lepenky, ktoré netvorili súčasť kultúrnej pamiatky. Ak niekto nalepí na pomník pozvánku na koncert Desmodu a niekto iný to strhne, to nie je hanobenie kultúrnej pamiatky. Chýbali tam základné znaky trestného činu výtržníctva, maximálny trest je peňažný. Išlo o pokus o zastrašenie. Prokuratúra si uvedomila, že návrh je postavený na vode,“ informoval advokát Daniel Lipšic, ktorý bude žiadať zrušenie obvinenia.
[article slug=”kosaky-kladiva-chce-mesto-vratit-spat”][/article]Spokojný bol aj Ľuboš Lorenz: „Myslím, že to, čo som urobil, nebol trestný čin. Mal som so sebou knihu ,Ako chutí moc´, a mal som možnosť vidieť, ako naozaj niektorým policajtom chutí. V boji proti propagácii fašizmu a komunizmu budem pokračovať,“ odkázal a poďakoval aktivistom, politikom a všetkým občanom, ktorí ho podporovali.
Protest sa okrem Košíc konal aj v Bratislave, kde Lorenza podporili politici Peter Osuský a Alojz Hlina. Ten navyše priniesol svetlá a nechal ich blikať na komplex Bonaparte, priamo do okien premiéra Roberta Fica. „Štát, ktorý sa vyvŕši na výtvarníkovi, ktorý strhol dvadsaťeurové papundekle, a nechá Baštrnáka a iných zlodejov vyškierať sa z okien svojich Bugatti, je nespravodlivý štát,“ reagoval politik na sociálnej sieti.
K zadržaniu umelca sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. „Veľmi prísny postup polície a prokuratúry voči pánovi Lorenzovi je veľmi zvláštny najmä preto, že v mnohých iných prípadoch sa tak nepostupovalo. S generálnym prokurátorom sme sa dohodli, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť,” reagoval prezident.