09.10.17

Deratizácia v meste? Vyhodené peniaze! Potkany sa množia ďalej

ilustračné foto: shutterstock

Košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal verejnú vyhlášku, ktorou rozhodol že podľa zákona sa v našom meste má vykonať celoplošná regulácia živočíšnych škodcov. Termín - od 9. 10. do 30. 11. 2017.

Viacerí si povedia, konečne! Potkany sú premnožené vari vo všetkých mestských častiach, pobehujú po meste aj za bieleho dňa. Deratizácia by mala pomôcť. Aká je ale prax?

Populačná explózia

Faktom je, že potkany sú napriek pravidelnej deratizácii premnožené. Čím to je? 

„V októbri urobíme deratizáciu. Za dva mesiace populáciu hlodavcov preriedime, uvoľníme teritóriá a potravinové zdroje. Automaticky u nich naplno prepukne populačná explózia. V decembri a januári sa opäť premnožia, keďže majú voľné teritórium a kvantum potravy,“ upozorňuje Rudolf Hromada, vedúci Ústavu hygieny zvierat a životného prostredia z Katedry životného prostredia, veterinárskej legislatívy a ekonomiky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. "Takáto akcia nie je vhodná," dodáva odborník.

Ak by sa opravili takéto diery v budovách, zmenšilo by sa teritórium hlodavcov. foto: shutterstock
Ak by sa opravili takéto diery v budovách, zmenšilo by sa teritórium hlodavcov. foto: shutterstock

Hrozivé čísla

Deratizácia sa na celom Slovensku robí dvakrát ročne. Je to stanovené zákonom. Lenže... „Potkan sa množí v dvojmesačných intervaloch. Mláďatá sa rodia na 21 deň a je ich 6 až 10 od jednej samice. V priebehu troch týždňov vidia, ako jeden a pol mesačné dokážu samostatne žiť, keď majú 2,5 mesiaca sú schopné rozmnožovania a znovu kotia,“ upozorňuje R. Hromada. 

Ako uviedol, v našom meste pripadá na každého obyvateľa 10 potkanov. „Ak by sa deratizácia robila priebežne, každý mesiac, ich populácia by sa minimalizovala. Áno, najprv by boli vysoké finančné náklady, ale už po štyroch mesiacoch by klesli. Ale ani mesto a ani jednotlivé mestské časti, podnikatelia či vlastníci budov, ktorí sú povinní túto činnosť robiť, na deratizáciu nemajú dostatok peňazí,“ konštatuje R. Hromada. „Deratizéri sa vyberajú formou verejného obstarávania a vo väčšine vyhrávajú tí, ktorí ponúknu najnižšiu cenu. Táto služba cez verejné obstarávanie je neúčinná, potkany sa budú množiť ďalej.“

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Jednoduchá matematika

Aby deratizácia mala zmysel, potkan musí zožrať určité množstvo nástrahy. „Teraz majú v jednej mestskej časti, ktorá má 22 hektárov vyhradených 2 200 eur ročne na deratizáciu. Z týchto peňazí ju musia urobiť dvakrát do roka. Matematika nepustí. Znamená to, že na štvorcový meter môže deratizačná firma využiť 5 centov, čo je asi 0,12 g nástrahy. A to sa má na miesto vyloženia aplikovať od 100 do 200 g nástrahy,“ špecifikuje veterinár. „Žiadna firma verejný priestor nedokáže pokryť potrebným množstvom nástrah.“

Rovnaké prípravky

Väčšina dnes používaných jedov na hlodavce obsahuje látky, ktoré narušujú cievy až dôjde k ich prasknutiu. Na hubenie sa môžu využívať iba prostriedky, ktoré sú registrované na Ministerstve hospodárstva SR v Centre chemických látok. Ako hovorí odborník, až 80-percent prípravkov má rovnakú účinnú látku. „V roku 1956 bola popísaná rezistencia, teda neúčinnosť na prvú generáciu návnad. Vtedy sa využívala látka varfarín. Druhá generácia prostriedkov sa využíva doteraz..."

Staráme sa o túlavé psy a mačky a pritom hostíme hlavne potkany. Takto vyhodené mäso ich rýchlo priláka. foto: rh
Staráme sa o túlavé psy a mačky a pritom hostíme hlavne potkany. Takto vyhodené mäso ich rýchlo priláka. foto: rh
Sami ich kŕmime

Základnou podmienkou rozmnožovania hlodavcov je dostatok potravy. Mnoho ľudí vyhadzuje potraviny do kontajnerov, či splachuje v toalete, zvyšky často necháva  pre túlavé psy či mačky niekde pri bloku. Málokto si uvedomuje, že tým vytvára raj pre hlodavce. Sú rýchlejšie ako psy a mačky a takto ponúknutú potravu si veľmi rýchlo nájdu. „Ľudia si potkany sami kŕmia,“ uzavrel debatu R. Hromada.

 

Čo spôsobujú hlodavce

- mnoho infekčných chorôb (salmonela, toxoplazmóza, leptospiróza, dizentéria)
- hospodárske škody 
- znehodnocujú suroviny a výrobky


Povinnosť mesta a vlastníkov nehnuteľností

Ako bude prebiehať jesenná deratizácia? Ako uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová, mesto je zo zákona zodpovedné za deratizácie na stanovištiach zberných nádob, nie za vlastníkov nehnuteľností.

V súlade s vydaním rozhodnutím deratizáciu zberných miest komunálneho odpadu a verejného priestranstva v ich bezprostrednom okolí urobí firma Asanarates, s ktorou má mesto Košice na základe výsledku verejného obstarávania uzatvorenú zmluvu. „Na tento rok bola v Programovom rozpočte mesta Košice schválená výška finančných prostriedkov 36 000 eur. Deratizácia je rozdelená na jarnú a jesennú časť. Poskytovateľ služieb musel spĺňať všetky zákonné podmienky na poskytovanie tohto druhu služby podľa všeobecne záväzných právnych predpisov,“ uvádza sa v stanovisku.

Ako uviedla L. Šnajdárová, kontrolnú činnosť výkonu nariadenia vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý je podľa zákona príslušným orgánom verejného zdravotníctva. „Vykonanie deratizácie je nariadené všetkým právnickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a občanom, ktorí vlastnia objekty alebo vykonávajú na území mesta podnikateľskú činnosť. V prípade podnikateľských subjektov je deratizácia vykonávaná iba subjektmi oprávnenými na profesionálne vykonávanie takejto regulácie. V súčasnom nariadení je navyše upozornenie na povinnosti vyplývajúce zo zákona, týkajúce sa subjektov, ktoré vykonávajú reguláciu živočíšnych škodcov, ako profesionálnu činnosť. Ide o povinnosť vykonať kontrolu účinnosti a efektívnosti deratizácie a zároveň oznamovať jej začiatok najneskôr 48 hodín pred začatím.“

Podľa vyhlášky musia všetky subjekty preukázať vykonanie deratizácie či už potvrdením od firmy, ktorá ju vykonala alebo bločkom o kúpe prostriedkov na deratizáciu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím