Do župných volieb idú politickí matadori, ale aj úplne neznámi ľudia. Aký majú motív?
Kandidátov na košického župana zostalo už iba dvanásť. Z Košíc chce v kresle krajského poslanca sedieť až 143 ľudí, podarí sa to iba sedemnástim. Na zoznamoch je plno známych mien, ale aj takých, ktorí s politikou doteraz nemali nič spoločné.
Z pôvodnej pätnástky kandidátov na župana bol Adam Šepetka (Nezávislosť a Jednota) odvolaný, vzdal sa Ján Struk (Strana moderného Slovenska) a naposledy v priamom prenose počas predvolebnej debaty aj Jozef Bobík (nezávislý). Z dvanástich zostávajúcich kandidátov sa až ôsmi v regionálnych voľbách uchádzajú aj o mandát poslanca.
Vo volebných obvodoch Košíc kandiduje za poslancov 103 mužov a 40 žien. Na zozname je až štrnásť kandidátov, ktorí sedia v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja (KSK) aj v tomto volebnom období.
Najviac záujemcov, až 49, je o mandát poslanca v prvom volebnom košickom obvode (Sídlisko Ťahanovce, obec Ťahanovce, Staré Mesto, Sever, Kavečany a Džungľa). V zastupiteľstve obsadia päť miest.
Najmenší obvod
Na opačnom konci v počte kandidátov je volebný obvod č. 3 (sídlisko Dargovských hrdinov a Košická Nová Ves). Zo štrnástich kandidátov sa tu z volebného úspechu budú tešiť dvaja. Obyvatelia mestských častí Západ, Šaca, Sídlisko KVP, Poľov, Pereš, Myslava, Luník IX a Lorinčík patria do volebného obvodu č. 2. Na šesť vyčlenených poslaneckých miest tu ašpiruje 45 ľudí.
Posledný obvod s číslom 4 (Barca, Juh, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce a Vyšné Opátske) má 35 záujemcov o post poslanca. Do parlamentu župy sa dostanú štyria z nich.
Na kandidátkach pre voľby predsedu aj poslancov košickej župy sú mená primátora, starostov alebo iných lokálnych politikov, pomerne známych podnikateľov, právnikov, lekárov či šéfov rôznych inštitúcií. Nájdeme tam ale aj pre väčšinu verejnosti úplne neznámych ľudí, o ktorých je na internete problém vypátrať nejakú informáciu, keďže doteraz neboli v politike či spoločenskom živote činní.
Kampaň na komunálne voľby
Podľa politológov Tomáša Koziaka a Vladimíra Bokšu môžu mať viaceré motívy, pre ktoré kandidujú. Zhodujú sa, že im môže ísť o reklamu pred budúcoročnými komunálnymi voľbami.
„Neznámych mien je veľa pri každých voľbách. Jeden z faktorov je, že si robia vlastné PR pred ďalšími voľbami. Možno tiež sondujú svoju politickú váhu u voličov, do akej miery ich kampaň zaberie a či má vôbec význam sa púšťať do iných volieb,“ vraví Koziak.
Bokša vysvetľuje, že kandidáti sa skúšajú zafixovať do pamäte občanov. „Pri komunálnych voľbách majú výhodu tí ašpiranti, ktorí už v regióne alebo v meste majú vybudované nejaké meno. Ide o takzvané známe tváre,“ uviedol.
Koziak pridáva aj jeden psychologický moment. „Ľudia majú vyššie ambície než reálne schopnosti,“ konštatoval.
Biele kone?
Obidvaja politológovia rovnako pripúšťajú, že málo známy kandidáti môžu mať záujem „rozriediť“ hlasy voličov s cieľom pomôcť inému kandidátovi.
„Sú to takzvané biele kone, ktorých úlohou je odčerpať hlasy iným relevantným kandidátom. Toto môže byť ďalšia funkcia bezvýznamných kandidátov,“ povedal Koziak. Bokša pri tomto faktore upozorňuje, že pri volebných kampaniach dochádza k rôznym zákulisným hrám, ktoré sa na povrch dostávajú veľmi ťažko a môže sa o nich len špekulovať.
[ad][/ad]Bokša verí, že väčšina z ľudí, ktorí idú do regionálnych volieb, chce úprimne presadiť svoj politický program a zlepšiť život obyvateľov kraja. „Nemôžem však vylúčiť, že sú tam aj uchádzači, ktorí majú záujem štiepiť voličské hlasy s cieľom pomôcť k víťazstvu niekomu inému,“ povedal.
Robo Hakl
Opozícii novela neprešla. Viac funkcií môže mať ďalej aj Raši
Za košického župana kandiduje aj košický primátor, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady. Richard Raši (Smer) v minulosti opakovane vyhlásil, že viac funkcií stíha, lebo pracuje aj vo voľnom čase.
„Pracujem každú sobotu a nedeľu. Keď som v Bratislave a sedím, povedzme, v Národnej rade, snažím sa zorganizovať čo najviac stretnutí, ktoré súvisia s Košicami. Mnoho investorov, podnikateľov či ústredí všetkých veľkých firiem na Slovensku sídlia v Bratislave. Myslím si, že som primátorom viac ako na plný úväzok, pretože kým mnoho mojich kritikov trávi celé víkendy s vyloženými nohami, ja ten čas trávim v práci,“ povedal pre portál kosickespravy.sk.
Iný názor na reťazenie volených funkcií má najsilnejšia opozičná parlamentná strana SaS, ktorá sa už dlhšie snaží presadiť zákaz byť zároveň predsedom samosprávneho kraja alebo starostom a celoštátnym poslancom. Novelu ústavného zákona o konflikte záujmov naposledy neúspešne predložili vo februári. Poslanci liberálov Milan Laurenčík a Martin Klus návrh odôvodňovali tým, že súbeh funkcií, ktorý je realitou v prípade viacerých poslancov parlamentu, otvára možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt, či už je to obec, mesto alebo VÚC.
SaS: Permanentný konflikt záujmov
„Takýto stav stavia poslancov Národnej rady do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach, najmä pri štátnom rozpočte a daniach…,“ vysvetľovali s tým, že výhoda v prospech konkrétnej obce, mesta alebo VÚC môže ísť na úkor iných subjektov alebo spoločnosti ako celku.
Podľa politológa Tomáša Koziaka súbeh funkcií môže aj nemusí mať výhody. „Má to dve strany mince. Na jednej strane človek, ktorý je v parlamente, má väčšiu politickú váhu a priamy dosah na zmenu zákonov, ktoré sa týkajú samosprávneho usporiadania. V parlamente môže priamo lobovať za záujmy a za zákony, ktoré župe pomôžu,“ uviedol Koziak.
[article slug=”kandidatom-do-kosickej-zupy-dali-podpisat-cudnu-zmluvu”][/article]Môžu robiť plnohodnotne?
Nevýhodu vidí v tom, že župan je časovo veľmi náročná funkcia a človek by mal byť v dennodennom kontakte s tou funkciou. Preto sa prikláňal, aby sa funkcie v parlamente a samospráve nekumulovali. Dodáva ale, že v súčasnej situácii si nevie predstaviť, že by bola politická vôľa prijať zmenu zákonom.
Podľa politológa Vladimíra Bokšu je otázkou, či verejný funkcionár vykonávajúci dva, prípadne viacero verejných funkcií, dokáže robiť svoju prácu zodpovedne a plnohodnotne. „Myslím si, že z hľadiska politickej kultúry by mala verejná osoba vykonávať len jednu významnú funkciu,“ uviedol.
Od apríla 2016 platí, že ak má poslanec Národnej rady inú pozíciu platenú z verejných prostriedkov, druhý plat sa redukuje na minimálnu mzdu.
(HKL, ROK)