19.02.18

Dostali pozemok na jazdecký areál. Budú stavať aj rodinné domy

foto: veja

Projekt jazdeckého areálu na Sídlisku KVP investor po dvanástich rokoch nahradil ihriskami, ale aj rodinnými domami. Výhrady majú aj karmelitánky z blízkeho kláštora.

Vyše 273-árový pozemok s prístupom z Lechkého ulice na Sídlisku KVP kúpil jazdecký klub EMCAR s predsedom Antonom Bucskom ešte v roku 2006 od mesta Košice. Zaplatil za neho vyše osem miliónov korún (približne 266-tisíc eur). 

V uznesení o predaji zo septembra 2006, ktoré schválilo zastupiteľstvo, sa ako možnosť využitia uvádzajú „športovo-rekreačné účely“. V dôvodovej správe sa spresňuje, že to má byť „športovo-rekreačné zariadenie (jazdecký areál)“. 

Záväzok vybudovať na pozemku takýto objekt obsahuje aj kúpna zmluva. Primátorom bol vtedy František Knapík (KDH), návrh na odpredaj predkladal poslancom jeho námestník Eugen Čuňo (vtedy SDKÚ).

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Zmenili aj územný plán  

Mestské plochy boli v čase predaja určené územným plánom pre poľnohospodárske využitie. Už vtedy sa ale pripravovala, zmena časti pozemku na funkciu športovo-rekreačného vybavenia a časti na občiansku vybavenosť, ktoré sa neskôr zrealizovali. 

Jazdecký klub a partnerská firma s názvom Emília Bucsková emCar rátala pri realizácii projektu výlučne s finančnou podporou fondov EÚ. V súťažiach neuspeli a práve tým zdôvodňujú, prečo zámer jazdeckého areálu stroskotal. 

V roku 2017 firma Atex Košice, ktorej spoločníkmi je Bucsko a jeho manželka Emília, oznámila zmenu projektu na ihriská, ale aj rodinné domy a trojpodlažné bytové domy. V súčasnosti prebieha na stavbu územné konanie. 

Plány Atexu narazili na odpor susedov. Vedľa totiž žijú od sveta izolované mníšky z Rádu bosých karmelitánok, ktoré dodržiavajú prísnu pápežskú klauzúru vyžadujúcu úplné súkromie. 

Viacpodlažná zástavba v ich tesnej blízkosti by podľa nich predstavovala ohrozenie intimity ich rádu. Preto v decembri minulého roka požiadali košických poslancov i primátora o prehodnotenie výstavby na vedľajšom pozemku. 

Ich podporovatelia proti výstavbe rozbehli petíciu. „Plánované obytné domy by narušili kontemplatívny spôsob života našich sestier,“ uvádzajú v texte petície.  

Prepracovaný projekt firmy Atex Košice hovorí o ihriskách, domoch a dvoch bungalovoch, podľa investora zohľadňujú súkromie mníšok. vizualizácia:  Atex Košice
Prepracovaný projekt firmy Atex Košice hovorí o ihriskách, domoch a dvoch bungalovoch, podľa investora zohľadňujú súkromie mníšok. vizualizácia: Atex Košice

Jutka: Kupovali lacno

Žiadosť kláštora tlmočil na decembrovom mestskom zastupiteľstve poslanec Igor Jutka (Šport do Košíc a na východ). Povedal, že kláštor v roku 1995 postavili na území, okolo ktorého nebola plánovaná žiadna zástavba. 

Pripomenul, že pozemok od mesta kupovalo občianske združenie so zámerom postavenia jazdeckého areálu, čomu bola prispôsobená i výrazne nižšia suma, len 9,75 eura za meter štvorcový. 

„Proti jazdeckému areálu karmelitánky nenamietali. Majú pripomienky akurát k vysokým poschodiam, odkiaľ by ľudia mali možnosť nahliadať do priestorov kláštora. Z hľadiska stanov rádu je to neprípustné,“ hovoril Jutka. 

Kritizoval aj znenie kúpnej zmluvy, ktorá nerieši to, či môže dôjsť k spätnému dokúpeniu v prípade iného využitia pozemku, než na pôvodne deklarovaný účel. 

Lenártová chce právny rozbor  

Do rozpravy vstúpila viceprimátorka Renáta Lenártová (Smer) s procedurálnym návrhom, aby sa do ďalšieho zastupiteľstva zistilo, či vlastník pozemku dodržal alebo nedodržal kúpnu zmluvu. Skúmať sa má aj prípadné uplatnenie predkupného práva mesta.  

„Nemôžeme zastaviť územné konanie. Toto nie je kompetencia primátora. Územné konanie je toho času prerušené. Vrátime sa k tomu vo februári s tým, že už budeme poznať právny posudok k zmluve,“ povedala námestníčka primátora.  

Územné konanie je prerušené kvôli žiadosti karmelitánok o vytvorenie 50-metrového ochranného pásma v okolí ich vlastného cintorína v areáli kláštora, kde pochovávajú členky svojho rádu. V takejto vzdialenosti od pohrebísk sa nemôžu umiestňovať budovy, ktoré nesúvisia s pohrebníctvom. 

Záväzné stanovisko k tomu musí vydať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach. Zuzana Dietzová z odboru hygieny životného prostredia a zdravia tohto úradu pre KOŠICE:DNES uviedla, že ich vyjadrenie k ochrannému pásmu tohto neverejného pohrebiska si zatiaľ nevyžiadali. 

Vedľa Kláštora Karmel na Sídlisku KVP mal vyrásť jazdecký areál, teraz tam plánujú oddychový areál, kde bude aj funkcia bývania.
Vedľa Kláštora Karmel na Sídlisku KVP mal vyrásť jazdecký areál, teraz tam plánujú oddychový areál, kde bude aj funkcia bývania. foto: veja 

Mesto: To bývalé vedenie

Na mestskom zastupiteľstve vo februári poslanci rokovali o petícii na pomoc sestrám karmelitánkam. Vzali ju na vedomie. 

Primátor Košíc Richard Raši (Smer) pri tomto bode pripomenul, že zmena územného plánu v lokalite umožňuje stavať na pozemku, kde mal stáť jazdecký areál, aj ako hlavnú funkciu aj občiansku vybavenosť, ktorej doplnkovou funkciou je bývanie. 

Mesto ale bližšiu informatívnu správu o zmluve mesta s investorom na zastupiteľstvo nepripravilo. Bližšie informácie o tom, v akom stave je pripravovaný materiál o zmluve mesta a investora, neposkytol ani Jozef Marko, vedúci referátu styku s verejnosťou na magistráte. 

Zopakoval skoršie stanovisko mesta, podľa ktorého samospráva má záujem na tom, aby ostala zachovaná intimita a súkromie kláštora bosých karmelitánok. V rokoch 2006 až 2008 bývalé vedenie mesta Košice navrhlo a poslanci schválili zmenu územného plánu a predaj pozemkov za podmienok, ktorými vystavili kláštor súčasnej situácii. Nevieme, prečo vtedy zástupcovia mesta a poslanci mestského zastupiteľstva neochránili dostatočne záujmy sestier v kláštore,“ povedal Marko. 

Doplnil, že „v súlade so zákonom“ chcú nájsť riešenie, ktoré mníškam pomôže. 

Petícia na podporu karmelitánok

- členka petičného výboru Romana Šerfelová ju odovzdala magistrátu 7. februára 2018
- v písomnej a internetovej petícii získali 25-tisíc podpisov
- žiadali dodržanie kúpnej zmluvy medzi mestom a investorom, aj definitívne „stavebné utíšenie“ na pozemku

 

Investor: Ustúpil som, namiesto bytov budú bungalovy

Anton Bucsko z Atex Košice pre KOŠICE:DNES uviedol, že petíciu na zastavenie výstavby na ich pozemku vníma ako neobjektívnu a zavádzajúcu. 

Konateľ si nemyslí, že jazdecký klub kúpil v roku 2006 pozemok lacno. Hovorí, že cena bola určená znalcom, ktorý zohľadnil, že pozemok má ťarchu v podobe trás vodovodov a ochranného pásma magnezitu. 

Hovorí, že časť projektu jazdeckého areálu zrealizovali. Na mysli má najmä zrubovú reštauráciu a rekreačné stavby v jej okolí.  

„Výstavbu projektu sme rozdelili do troch etáp, dve už boli zrealizované. Poslednú sme zamerali na dostavbu štyroch športovísk, šesť jednopodlažných rodinných domov. Dva bytové domy sme vylúčili a nahradili bungalovmi s prihliadnutím na existenciu susediaceho kláštora,“ povedal. 

Doplnil, že po rokovaniach s predstaviteľmi kláštora projekt prepracovali v zmysle dohody. „Stavby sú posunuté ďalej od oplotenia kláštora, upravila sa aj výškovosť stavieb,“ dodal Bucsko.

Projekt Atex Košice

- 4 športoviská
- 6 samostatne stojacich jednopodlažných rodinných domov s podkrovím 
- 2 bungalovy

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím