Dostanú sa vozičkári konečne na Hlavnú poštu?
Pätnásť schodov a desiatky rokov nezhôd delí vozičkárov, invalidov a mamičky s kočiarikmi od vstupu do budovy Hlavnej pošty. Zdá sa však, že svitá na lepšie časy. Bradatému sporu o bezbariérovom prístupe by malo byť čoskoro definitívny koniec.
Na dvere Slovenskej pošty už desiatky rokov búšia zástupcovia organizácií zastrešujúcich ľudí s telesným postihnutím so žiadosťou o vybudovanie bezbariérového prístupu. Úrady podľa našich zistení nakoniec našli kompromis. Zdvižná plošina sa tak po rokoch stane realitou. Výstavbe stojí v ceste už len odsúhlasenie posledných úprav v projektovej dokumentácii pamiatkarmi.
Architekti zmenili názor
Vybudovanie plošiny, ktorá by umožnila vstup do budovy aj ľuďom odkázaným na invalidný vozík, v minulosti brzdili nezhody o financovaní, výhrady Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) i Ústavu hlavného architekta (ÚHA) mesta Košice k projektovej dokumentácii. Martina Macková, hovorkyňa Slovenskej pošty, informovala, že ešte v marci tohto roku sa v Košiciach uskutočnilo rokovanie za účasti všetkých kompetentných úradov i zástupcov vozičkárov a invalidov. „Útvar hlavného architekta prehodnotil svoje pôvodné stanovisko a súhlasil s koncepciou zdvižnej plošiny za určitých podmienok. Cieľom bolo vylúčiť nežiaduce novotvary na fasáde,” uviedla Macková. Pošta do projektovej dokumentácie následne zapracovala požiadavky úradov.
Podľa vyjadrenia Miroslava Mižáka z ÚHA pošta už súhlasné stanovisko architektov dostala. „Jedinú výhradu sme mali, aby kabína plošiny lícovala s prvým schodiskovým stupňom. Pošta sa voči tejto požiadavke odvolala, pretože podľa nej to technicky nie je možné.”
Čakajú na súhlas
Hovorkyňa pošty potvrdila, že pripomienka architekta súvisí s kabínou výťahu. Podľa projektu by plošina mala kvôli komfortu imobilných ľudí zasahovať do chodníka pred schodiskom, s čím ÚHA nesúhlasí. „Realizácia návrhu mestských architektov by si vyžadovala výrazný zásah. Miernemu predsadeniu kabíny by bolo možné predísť aj menším rozmerom výťahovej kabíny, čo ale z priestorových dôvodov daných technickými normami nie je možné. Slovenská pošta preto poslala ÚHA odvolanie s odborným zdôvodnením. Konečné vyjadrenie sme zatiaľ nedostali,“ doplnila Macková.
Výťahová šachta s kabínou bude z ušľachtilých materiálov ako kov a sklo. Viditeľné murované časti budú z pohľadového betónu, zábradlie bude kombináciou skla a nerezu. Presnú cenu zatiaľ pošta nevedela určiť.
Problém košických vozičkárov riešili i v parlamente
Takmer nemožný prístup k životne dôležitej inštitúcii pre osoby so sťaženým pohybom a invalidov nabral aj politický rozmer. Ešte v minulom volebnom období problémy košických vozičkárov predstavil na pôde slovenského parlamentu exposlanec NR SR Otto Brixi (Smer – SD). Brixi uviedol, že spoločne s vlastníkom i nájomcom nakoniec došiel k dohode o financovaní bezbariérovej investície zo strany Slovenskej pošty.
„Je mi veľmi ľúto, že po vyše 25 rokoch od vzniku samostatného Slovenska majú vozičkári a fyzicky znevýhodnení ľudia v druhom najväčšom slovenskom meste problém so základnou mobilitou ,vďaka prístupu a ochote‘ niektorých príslušných štátnych orgánov,” komentoval situáciu Brixi.
Osoby odkázané na život na vozíku sa od minulého roku vedia dostať k poštovým okienkam cez nadštandardnú službu asistencie zamestnancov pošty. Stačilo zavolať na telefonické číslo uvedené na vyvesenom ozname. Koncom uplynulého roka služba vyvolala kritiku obyvateľov. Oznam o pomoci pre vozičkárov totiž umiestnili na vrchu schodiska(!!!). Zároveň bola služba často telefonicky na pevnej linke nedostupná. Po negatívnych reakciách ľudí nahradili pevnú linku za mobilnú a oznam umiestnili v dolnej časti schodiska.
[ad][/ad]Anketa: Pošta stále nemá bezbariérový vstup. Čo vy na to?