Dvoch chirurgov obvinili z podvodu
V kauze pochybných plastických operácií cudzincov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP), ktorej sme sa venovali od februára minulého roku, došlo k zásadnému posunu. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry koncom septembra obvinil dve osoby z obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.
UNLP vykonáva plastické operácie pacientkam zo zahraničia. Spolupracovala pritom so súkromnou agentúrou New Look Holiday, registrovanou na Panenských ostrovoch, ktorá s ňou nemala žiadny zmluvný vzťah, písali sme v KOŠICE:DNES 1. februára 2018. Téme sa ako prvý venoval týždenník TREND.
Obvinenie
Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru, včera pre KOŠICE:DNES uviedol, že zamestnanci nemocnice MUDr. R. S. a MUDr. O. T. na pracovisku plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie UNLP mali v rokoch 2016 a 2017 vykonať viaceré rôzne výkony estetickej chirurgie s pacientmi prevažne z cudziny, konkrétne z Veľkej Británie.
„Reálne uskutočnené výkony však podľa zistení polície neboli dôsledne zaznamenané v zdravotnej dokumentácii, alebo v nej boli uvedené fiktívne diagnózy. Jednotlivé výkony tak neúčtovali v súlade s cenníkom, v dôsledku čoho medzi vyčíslením realizovaných výkonov, ocenených na základe platného cenníka, a skutočnou výškou platieb vznikol celkový rozdiel viac ako 215-tisíc eur,“ konštatoval Slivka.
Poskytovaním platenej zdravotnej starostlivosti, ako aj iných plnení sa tak podľa polície mali obohatiť, keďže obdržané finančné prostriedky neboli náležite účtované v prospech nemocnice, čím jej vznikla uvedená škoda.
[ad][/ad]Podali sťažnosť
Podľa polície obvinení prostredníctvom svojich obhajcov podali sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Jeho odôvodnenie doplnia ešte po nazretí do spisu, čo im už bolo vyšetrovateľom umožnené. „Vo veci vyšetrovateľ plánuje vypočuť vyše 50 svedkov. Trestnú vec dozoruje prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II,“ doplnil hovorca polície.
Hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková včera pre KOŠICE:DNES povedala, že Róbert Sabovčík a Oleg Turkin už nie sú zamestnancami nemocnice. „Nariadenie kontroly operačného plánu stále platí, zoznam estetických výkonov samoplatcov kontroluje na týždennej báze vedenie UNLP. Keďže po prepuknutí škandálu boli estetické operácie samoplatcov pozastavené až do novembra 2018, počet takýchto výkonov sa v porovnaní s rokmi 2016 a 2017 znížil.“
Zvláštne reakcie
Po prepuknutí aféry sme sa tejto téme systematicky venovali. „O agentúre New Look Holiday počujem prvýkrát,“ reagoval vtedy na tlačovej konferencii riaditeľ štátnej nemocnice Milan Maďar, keď sme sa zaujímali o podrobnosti tohto biznisu. Tvrdil, že s firmou nemajú nič spoločné.
V oficiálnom cenníku nemocnica napríklad za liposukciu brucha pýta 900 eur. Orientačná cena tohto zákroku bola podľa agentúry New Look Holiday, s ktorou obaja plastickí chirurgovia spolupracovali, 2 450 eur. „To naše ceny ale nie sú. To by som chcel mať také v nemocnici,“ reagoval vtedajší primár plastickej kliniky Róbert Sabovčík, ktorý tiež priznal, že poplatky od pacientov vyberali na klinike priamo v ambulancii. Vraj kvôli tomu, aby nemuseli chodiť do pokladnice.
Lekár Oleg Turkin povedal, že on je len chirurg a nevie, ako sa dostávajú klientky agentúry do štátnej nemocnice.
Odvolali primára, zrušili kliniku
Vedenie nemocnice však reagovalo veľmi rýchlo a na základe prvých poznatkov z interného vyšetrovania bol Róbert Sabovčík odvolaný z funkcie primára kliniky. Začali tiež pracovnoprávne konanie voči kolektívu kliniky a iným zainteresovaným zamestnancom. Taktiež pozastavili plánované operačné výkony pre samoplatcov do odvolania. UNLP Košice podala v predmetnej veci trestné oznámenie. Navyše, v nemocnici od 1. marca 2018 prestala fungovať klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie. Stala sa iba oddelením.
[ad2][/ad2]Ministerský aj interný audit
Na situáciu reagovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR a v nemocnici vykonalo audit. Trval viac ako štyri mesiace. „Kontrola ukázala, že nemocnica nespolupracovala s vyššie uvedenou agentúrou. Podľa jej výsledkov došlo k osobnému zlyhaniu a porušovaniu interných predpisov zo strany niektorých zamestnancov nemocnice,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Zo správy tiež vyplynulo, že pacientky uhrádzali iné sumy, ako mali platiť v zmysle cenníka výkonov nemocnice, čím vznikla zdravotníckemu zariadeniu finančná škoda a aj to, že vedenie UNLP neporušilo žiadnu zo všeobecne záväzných právnych noriem.
Predmetom internej kontroly bolo vyše 380 chorobopisov pacientov, ktorí platili za plastické operácie počas rokov 2017 a 2016. Na základe zistení boli u viacerých osôb vyvodené pracovnoprávne dôsledky. UNLP tvrdí, že orgánom činným v trestnom konaní naďalej poskytuje súčinnosť.
O reakciu sme chceli požiadať Olega Turkina aj Róberta Sabovčíka. Prvý z menovaných podľa internetových stránok pracuje na viacerých súkromných klinikách. Hoci už nepracuje v nemocnici, na webových stránkach kliník stále pri svojom mene uvádza, že od roku 2011 do súčasnosti pracuje ako plastický chirurg na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Róbert Sabovčík podľa stránky e-VÚC pracuje v ambulancii plastickej chirurgie v Centre zdravotnej starostlivosti Košice-Západ. Ani jedného z nich sme nezastihli na zverejnených telefónnych číslach na webových stránkach.
Pre estetickú operáciu už mal problém
V prípade, že prokurátor podá na základe vyšetrovania prípadu obžalobu, nebude to prvýkrát, keď sa bývalý primár Kliniky plastickej chirurgie UNLP Róbert Sabovčík ocitne pred súdom.
Sabovčík bol aj prvým primárom oddelenia plastickej chirurgie v prešovskej fakultnej nemocnici po jeho vzniku v roku 2005.
Pre jednu plastickú operáciu v tomto zdravotníckom zariadení skončil pred súdom. Prokuratúra ho obžalovala z ťažkej ujmy na zdraví z nedbanlivosti. Kládla mu za vinu, že v júni 2006 odstránil mladej pacientke časti jej genitálií v oveľa väčšom rozsahu, ako to požadovala. Podľa obžaloby tým žene spôsobil posttraumatickú stresovú poruchu.
Neetické, nie trestné
Vo februári 2013 súd lekára oslobodil. Dospel k záveru, že jeho konanie nebolo „v súlade s požiadavkami etického a morálneho statusu lekára, ale nenapĺňa znaky trestného činu“.
Podľa rozsudku skutok nie je trestným činom, ale chirurg porušil lekársku etiku, keď zákrok vykonal, lebo nebol ani z estetického hľadiska potrebný. Pacientku pre jej čudné správanie mal tiež najprv poslať na psychiatrickú konzultáciu.
Zaujímavá bola aj iná ako medicínska stránka prípadu. V obžalobe z roku 2008 sa píše, že zákrok uhradila nemocnici zdravotná poisťovňa ako zdravotný výkon. Primár totiž určil, že ide o liečbu diagnózy, hoci dôvody operácie mali byť estetické. Takéto prípady poisťovne považujú za podozrenie z trestného činu podvodu. Polícia týmto smerom vyšetrovanie neviedla.
Pacientka: Núkal mi peniaze
Pacientka pritom vypovedala, že s primárom dohodla, že za operáciu zaplatí päťtisíc korún. Spolu so svojou matkou na pojednávaní tvrdili, že keď sa rozhodli podať podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Sabovčík im telefonicky a na osobných stretnutiach núkal najprv 24-tisíc korún a ponuku postupne zvyšoval na 230-tisíc korún.
Lekár to pred policajným vyšetrovateľom nepoprel a tvrdil, že „len sondoval“, ako sa pacientka zachová. Na súde už vyhlásil, že žiadne peniaze neponúkal, ale žena chcela pol milióna korún od neho za to,
že prípad neohlási.
(ROK)
[ad3][/ad3]