EEI vyberala parkovné aj tam, kde na to nemala nárok
Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) si vlani posvietili okrem iného aj na systém parkovania v Košiciach a na zmluvu mesta s parkovacou firmou EEI. Výsledkom je protokol, ktorý sa hemží výhradami na možné porušenia zákonov a nariadení.
Najzávažnejšou výhradou je existencia samotnej zmluvy. Keďže bola uzatvorená v čase, keď zákon neumožňoval prenajatie parkovacích miest súkromnej firme, podľa kontrolórov je neplatná. „Potvrdzujú to, čo sme ako občianski aktivisti tvrdili ešte v júni,“ povedal nám jeden z najaktívnejších odporcov systému parkovania pod správou EEI Igor Petrovčík, ktorý je zároveň aj poslancom mestskej časti Staré Mesto.
Návštevníci platili, aj keď nemali
Protokol, ktorý máme v redakcii, má 37 strán. Kontrolóri NKÚ v ňom okrem iného vyčítajú mestu, že umožnilo príjem z parkovania súkromnej firme na miestach, na ktorých na to nemala právo. Išlo o miesta na uliciach Hrnčiarska, Vodná a Rumanova, ktoré boli zrekonštruované v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Mesto síce dostalo od kompetentných orgánov súhlas, aby ich prenajímalo, ale len za určitých podmienok. Podľa jednej z nich malo zabezpečiť, aby počas konania podujatí v rámci projektu EHMK boli spomínané miesta bezplatne k dispozícii ich návštevníkom. To mal nájomca viditeľne vyznačiť. Podmienka bola zapracovaná s ročným oneskorením do Dodatku číslo 1 k nájomnej zmluve medzi mestom a EEI.
Pri troch kontrolách NKÚ počas podujatí organizovaných mestom na podporu udržateľnosti projektu EHMK v novembri minulého roku kontrolóri zistili, že spomínané miesta nie sú v zmysle uvedeného dodatku nijako vyznačené a návštevníci za parkovanie na nich platia firme EEI.
„Nedodržiavaním dodatku mesto Košice neoprávnene umožnilo poberať finančný úžitok súkromnej spoločnosti,“ konštatujú v protokole kontrolóri.
Parkovisko na Vodnej ulici
Ďalšou podmienkou pri spomínaných parkovacích miestach bolo, aby ich EEI neprenajímalo fyzickej, ani právnickej osobe. „Kontrolou bolo zistené poskytnutie vyhradeného parkovania, teda dlhodobý prenájom v počte troch parkovacích miest, spoločnosťou EEI pre tretiu právnickú osobu,“ konštatuje sa v protokole NKÚ.
Konkrétne išlo o tri miesta na Vodnej ulici vyhradené pre hotel Golden Royal. „Parkovacia spoločnosť ich označila bez vedomia mesta. Mesto Košice po zistení tejto skutočnosti zabezpečilo odstránenie tabúľ, boli premiestnené na Štefánikovu ulicu,“ povedal nám krátko pred Vianocami 2016 šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko. To sa však udialo až týždeň po tom, čo na situáciu upozornili kontrolóri NKÚ.
V súvislosti s ďalším projektom v rámci EHMK, konkrétne rekonštrukciou Uličky remesiel, teda Hrnčiarskej, bolo vystavaných 29 parkovacích miest na Vodnej ulici. Ani z týchto miest nemalo mať mesto finančný zisk, keďže boli postavené z nenávratnej pôžičky. „Ulička remesiel bola využívaná občanmi mesta celoročne. Mesto Košice nepreukázalo nespoplatnenie spomínaných parkovacích miest,“ konštatujú kontrolóri v protokole.
O stanovisko k zisteniam NKÚ sme požiadali košickú radnicu. „Protokol je predmetom súdneho sporu, do jeho ukončenia sa nebudeme k jeho obsahu vyjadrovať,” napísala nám hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.
Mesto vyrubovalo daň neoprávnene
Na viaceré nedostatky, ktoré vytkol mestu Najvyšší kontrolný úrad, už v minulosti upozorňovali aktivisti a niektorí poslanci.
Mestský poslanec Jaroslav Polaček hovoril na viacerých zasadnutiach mestského zastupiteľstva o tom, že v zmluve medzi EEI a mestom chýba podstatná časť. „Podľa právnych predpisov, ak mesto prenajíma svoje územie, musí byť v zmluve presne špecifikované. Musí tam byť označené číslo parcely, jej rozloha, číslo listu vlastníctva a tak ďalej. Toto všetko v nájomnej zmluve s EEI chýba,“ tvrdil Polaček. Jeho výhrady však väčšina mestských poslancov ignorovala.
Kontrolóri NKÚ to v plnej miere potvrdili. „Tým, že mesto zverilo do nájmu svoj majetok bez presného vymedzenia a účtovnej hodnoty, nepostupovalo v zmysle svojho štatútu a ani Občianskeho zákonníka,“ konštatuje sa v protokole NKÚ.
[ad][/ad]Pracovníci kontrolnej skupiny zistili aj to, že mesto od júla do konca decembra 2016 vyrubilo v 86 prípadoch fyzickým a právnickým osobám daň za užívanie verejného priestranstva v celkovej výške vyše 25-tisíc eur. Išlo o vyhradené parkoviská v nových rezidentských lokalitách. Verejné priestranstvo však už bolo v prenájme firmy EEI a mesto tak porušilo zákon o miestnych daniach.
Ďalším prešľapom magistrátu bolo prenajatie parkovacích miest na Magurskej, Tatranskej a Pajorovej ulici. Už predtým však toto územie prenajalo mestskej časti Košice – Staré Mesto, ktorá na ňom parkoviská vybudovala. „Mesto tak umožnilo EEI poberať finančný úžitok z majetku, ku ktorému nemalo užívacie právo,“ tvrdia kontrolóri.
Podobných pochybení vyrátali pracovníci NKÚ ešte oveľa viac.
Pracovníci Najvyššieho kontrolného úradu SR kontrolovali košický magistrát počas druhého polroku 2016. Svoju činnosť ukončili protokolom o výsledku kontroly stavu verejných financií a majetku v meste, ktoré je sídlom kraja.
Protokol, ktorý máme k dispozícii, „našiel na stole“ poslanec Starého Mesta a aktivista Igor Petrovčík. Dokument má 37 strán, z toho 30 je venovaných pochybeniam, ktoré v hospodárení s verejnými financiami kontrolóri NKÚ našli. Týkajú sa nielen parkovania, ale napríklad aj dotácií pre futbalový klub a iné organizácie, spôsobu predaja majetku mesta fyzickým a právnickým osobám, alebo uplatnenia práv mesta v akciovej spoločnosti KOSIT.
Magistrát však proti výsledkom kontroly podal všeobecnú správnu žalobu a NKÚ žaloval za poškodenie dobrého mena. „Podľa odborného stanoviska právnikov mesta nemajú zistenia v protokole legitímny základ. Tvrdenia NKÚ nie sú objektívne pravdivé, neboli právne preukázané a dokonca sú v rozpore so zákonom,“ informovala nás hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.