Eurofondy Košiciam nezastavia. Za chyby pri tendri si mesto dohodne splátky
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bude súhlasiť s návrhom mesta Košice, aby časť sumy, ktorú dostalo na hlavnú stavbu projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013, mohlo splácať postupne a až od roku 2019.
Mesto musí vrátiť 5,6 milióna eur, teda 25 percent z nenávratného finančného príspevku, ktorý vyčerpalo na prestavbu starých kasární na Kukučínovej ulici na Kulturpark. Dôvodom sú závery vládneho auditu projektu ešte z roku 2014.
Podľa audítorov mesto porušilo zákon o verejnom obstarávaní, keď dodatkom k zmluve o dielo so zhotoviteľskou firmou Doprastav predĺžilo termín dokončenia stavby z konca decembra 2012 na koniec mája 2013.
„Porušenie zákona potvrdil v následnej kontrole aj Úrad pre verejné obstarávanie. Na základe zistených nedostatkov udelila vtedajšia Správa finančnej kontroly Košice finančnú korekciu v zmysle rozhodnutia Európskej komisie,“ povedala Ivana Urdzíková, vedúca košického pracoviska Úradu vládneho auditu, ktorý je rozpočtovou organizáciou ministerstva financií.
Podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) mohli byť za posunutie termínu odovzdania stavby diskriminovaní potenciálni záujemcovia o zákazku, a to mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.
ÚVO: Mohol vyhrať iný
„V pôvodnom postupe zadávania zákazky by tak bolo umožnené prijať aj inú ponuku ako ponuku víťazného dodávateľa,“ vysvetľuje Janka Zvončeková z ÚVO.
Mesto so závermi štátnych úradov nesúhlasí. Opakuje, že termín bol posunutý pre objektívne a nepredvídateľné okolnosti. Medzi nimi uvádza aj nálezy nezakreslených elektrických vedení pod prúdom, plynového potrubia pod tlakom, nevybuchnutých granátov z 2. svetovej vojny, ale aj nepredvídateľné technologické prekážky.
„Nepredvídateľné technologické prekážky spôsobené klimatickými podmienkami a vysokým množstvom zrážok nastali až v období od začiatku februára 2013 do začiatku apríla 2013. Nemohli byť dôvodom na uzavretie dodatku. Tvrdenia mesta Košice žiadnym spôsobom dostatočne nepreukázali dôvodné opodstatnenie na predĺženie termínu. Okrem toho mesto Košice nesplnilo informačnú povinnosť, keď nezaslalo úradu informáciu o splnení zmluvy do 14 dní od jej splnenia,“ oponuje Zvončeková.
Mesto trvá na tom, že nepochybilo. Napriek tomu požiadalo ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré je riadiacim orgánom pre regionálny operačný program čerpania eurofondov, o vrátenie 5,6 milióna eur v dvoch splátkach. Prvú chce zaplatiť v roku 2019, druhú v roku 2020.
„Pravidlá čerpania eurofondov sú však veľmi striktné a niektoré lehoty nám neumožnili dodať všetky relevantné doklady o správnosti nášho postupu. Jediný spôsob, ako zachovať možnosť priebežného čerpania európskych peňazí a zároveň získať pre mesto časový priestor na doloženie ďalších podkladov potvrdzujúcich správny postup mesta, je uznanie dlhu a stanovenie splátkového kalendára,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
[ad][/ad]Nechcú ohroziť MET
Zachovať si prístup k eurofondom je pre mesto nevyhnutné pre financovanie budúcich, ale aj aktuálnych projektov, akým je najmä rozsiahla modernizácia električkových tratí (MET).
Na magistrát prišla z ministerstva žiadosť o vrátenie financií ešte v auguste, závery auditu boli známe minimálne od roku 2015. Vedenie mesta o tom poslancov mestského zastupiteľstva neinformovalo.
„Ďalej sme komunikovali s riadiacim orgánom o zákonných spôsoboch vysporiadania žiadosti. Poslancom je predkladaná optimálna možnosť riešenia po tom, čo bola prerokovaná s riadiacim orgánom,“ zdôvodňuje postup Šnajdárová.
Ústretové ministerstvo
Ministerstvo pôdohospodárstva vychádza košickej samospráve v ústrety. Rezort včera potvrdil, že práve prebieha príprava dohody o splátkach, ktorej súčasťou bude aj splátkový kalendár. „Úhrada poslednej splátky je naplánovaná na druhý štvrťrok 2020. Vzhľadom na stav rozpracovanosti prípadu a plánovaného podpisu dohody vzniknutá situácia nemá vplyv na ďalšie možnosti čerpania finančných prostriedkov prijímateľa pre roky 2014 až 2020,“ potvrdil hovorca ministerstva Vladimír Machalík.
Dohodu o splátkach budú poslanci schvaľovať na zasadnutí v decembri.
Mali sme o tom vedieť skôr, tvrdí opozícia
Informáciu o vládnom audite, ktorého dôsledkom je povinnosť mesta vrátiť milióny z eurofondov, roky nemali jeho poslanci.
Najmä opoziční poslanci pripomínajú, že nejde o prvý prípad. Dlho nepoznali ani výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá spochybnila zmluvu s parkovacou firmou EEI.
„Už viackrát sa stalo, že sme neboli informovaní o veciach, ktoré sa negatívne dotýkali hospodárenia mesta. Primátor Richard Raši pritom sľuboval vo svojich volebných programoch transparentnosť. Dôležité informácie sa nedozvieme bez toho, aby sme sa pýtali,“ hovorí Miloš Ihnát (nezávislý).
Tvrdí, že navrhne prijatie normy, ktorá by zaviazala vedenie mesta informovať zastupiteľstvo o prípadoch, v ktorých hrozia škody na mestskom majetku.
Hmotná zodpovednosť
Podľa jeho kolegu Jaroslava Polačeka nie je postup mesta v tejto kauze ničím novým. „Aj o iných veciach sme sa dozvedeli až z médií,“ povedal.
Myslí si, že prípad je o to vážnejší, že ide o peniaze, ktoré mesto už dávno minulo. „Teraz to budeme musieť zaplatiť z iných zdrojov, ktoré by sa dali využiť napríklad na cesty či školy. Mali tri roky od auditu na to, aby veci dali do poriadku. Riešením by bola len hmotná zodpovednosť funkcionárov mesta za takéto rozhodnutia,“ tvrdí Polaček.