Exriaditeľovi košického daňového úradu Ivovi Prokopičovi majú zobrať majetok. Zostala mu len polovica domu
Šéf Daňového úradu Košice IV počas prvej vlády Róberta Fica (Smer), ktorý je v súčasnosti vo väzení, má podľa viac ako rok a pol starého rozsudku prísť o celý svoj majetok. Čo z jeho vlastníctva a v akej finančnej hodnote získa štát, nie je doteraz jasné.
Iva Prokopiča (49) od roku 2009 stíhajú vo viacerých daňových trestných veciach. V jednej z nich priznal vinu. Splnil tak podmienku na uzavretie dohody o vine a treste s prokuratúrou. Okresný súd v Prešove dohodu schválil a Prokopiča za to, že organizoval daňové machinácie s fiktívnymi obchodmi s cukrom a olejom, odsúdil na päť a pol roka. S ďalšími štyrmi páchateľmi spôsobili štátu škodu vyše 1,5 milióna eur.
„Jeho úlohou v skupine bolo vytváranie faktúr a bankových prevodov medzi spoločnosťami, ako aj daňové konanie,“ opísal Prokopičov podiel na trestnej činnosti súd v rozsudku z marca 2017. Bývalému daňovému riaditeľovi okrem väzenia uložil aj trest prepadnutia majetku. Rozsudok preto poslal Okresnému súdu Košice I, ktorý v júni 2017 vyhlásil na majetok Prokopiča konkurz.
[ad][/ad]Najprv veritelia
Konkurz pri výkone trestu prepadnutia majetku ma slúžiť na to, aby sa zistil celý majetok odsúdeného, ale aj jeho veritelia. Podľa zákona štát dostane ten prepadnutý majetok, ktorý zostane po uspokojení všetkých pohľadávok. Súd zveril konkurz košickej správkyni Oľge Kmeťovej. Z jej podaní v obchodnom vestníku vyplýva, že do konkurznej podstaty do dnešného dňa zapísala len nehnuteľnosti v košickej mestskej časti Pereš v celkovej súpisovej hodnote 180–tísic eur. Ide o polovicu rodinného domu na Jasovskej ulici s pätnásťárovou záhradou. Nehnuteľnosť bola pôvodne v bezpodielovom spoluvlastnícve Prokopiča a jeho manželky.
Kmeťová listom vlani v auguste požiadala Okresný súd Prešov o vydanie peňazí, ktoré boli Prokopičovi zaistené počas vyšetrovania. Súd jej podanie posunul Krajskej prokuratúre v Prešove. Prokuratúra denník KOŠICE:DNES informovala, že po súhlase predsedu senátu súdu, ktorý odsúdil Prokopiča, vlani v decembri poukázala na účet správkyne vyše 161-tisíc eur.
Ukryté bankovky
„Táto ukrytá finančná hotovosť v bankovkách nominálnej hodnoty 50,100 a 500 eur bola nájdená pri domovej prehliadke v septembri 2015 v mieste bydliska odsúdeného. Bola zaistená z dôvodu, že súvisela s trestnou činnosťou,“ povedal hovorca prokuratúry Marián Spišák. Bankovky mal Prokopič ukryté zrejme v dome svojich rodičov a brata v obci Zemplínska Nová Ves v okrese Trebišov, kde mal trvalý pobyt. Denník KOŠICE:DNES o tejto nehnuteľnosti v súvislosti s daňovými podvodmi, ktoré sa diali ešte pred menovaním Prokopiča za šéfa daňového úradu, písal už v roku 2015.
Kmeťová minulý týždeň v reakcii na otázky denníka KOŠICE:DNES povedala, že prostriedky poslané prokuratúrou zahrnie v najbližších dňoch do súpisu majetku úpadcu a oznámi túto skutočnosť súdu v podrobnej správe o stave konkurzu. „Predovšetkým chcem zdôrazniť a potvrdiť, že pri výkone svojej funkcie v predmetnom konkurznom konaní postupujem s odbornou starostlivosťou a v súlade so zákonom,“ uviedla správkyňa. Viac hovoriť nechcela s tým, že je viazaná ustanovením zákona o zachovávaní mlčanlivosti.
Súd: Mala to zverejniť
Okresný súd Košice I, ktorý vykonáva dohľad nad činnosťou správcu, odpísal, že zisťovanie majetku úpadcu vykonáva výlučne správca konkurznej podstaty na základe pokynov veriteľského výboru alebo zástupcu veriteľov. „Je povinný počas celého konkurzného konania skúmať majetok úpadcu a v prípade, ak vyhodnotí, že zistený majetok patrí do podstaty, je povinný ho zapísať do súpisu a následne ho zverejniť v obchodnom vestníku,“ uviedol sudca Július Tóth.
Z oznámení správkyne v obchodnom vestníku vyplýva aj to, že o vydanie zaistených prostriedkov žiadala aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Jeho prokurátorka totiž dozoruje veľkú daňovú kauzu, v ktorej bol Prokopič prvýkrát obvinený políciou ešte vo februári 2009, v čase keď bol v štátnej funkcii.
[ad2][/ad2]Keš aj v prvej kauze
Polícia prípad ukončila v decembri 2017 a z rozsiahlych daňových podvodov navrhla obžalovať 21 obvinených, vrátane Prokopiča. Zločinecká skupina podľa záverov vyšetrovania spôsobila škodu 17,8 milióna eur.
Prokuratúra doteraz nerozhodla, či podá obžalobu na súd. Aj v tejto veci boli zaistené vysoké sumy v hotovosti, celkovo by to malo byť až 2,6 milióna eur. Na jednom mieste, zrejme tiež v rodičovskom dome Prokopiča, v roku 2009 polícia našla hotovosť v korunách v hodnote 1,5 milióna eur. Ďalšie peniaze mal šéf daniarov uložené v bezpečnostných schránkach banky v Maďarsku. Špeciálna prokuratúra sa k zaisteniu majetku Prokopiča ani ďalších obvinených nevyjadruje.
„Prípravné konanie nie je ukončené. Preto sa nebudeme vyjadrovať k jednotlivým rozhodnutiam a úkonom v danej veci,“ reagovala hovorkyňa Jana Tökölyová. Peniaze zaistené v tejto trestnej veci odmieta špeciálne prokuratúra vydať správkyni. Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES na rozdiel od súdu v Prešove zastáva právny názor, že prostriedky pochádzajúce z trestnej činnosti nepodliehajú konkurzu.
Veriteľ je aj exobhajca
Špeciálna prokuratúra tiež tvrdí, že nie je nepochybné, že hotovosť patrila práve Prokopičovi, a to, že o prepadnutí týchto prostriedkov v prospech štátu musí rozhodnúť v trestnom konaní Špecializovaný trestný súd.
Doteraz sa v konkurze na majetok Prokopiča prihlásilo šesť veriteľov. Podali prihlášky na pohľadávky v celkovej sume vyše 173–tisíc eur. Je medzi nimi aj bývalý obhajca Prokopiča, košický advokát Jaroslav Homza, ktorý bol v septembri 2017 ako jediný prítomný na prvej, a zatiaľ aj poslednej, schôdzi veriteľov.
Homza na otázky o pôvode a výške svojej pohľadávky nereagoval. Zrejme ide o neuhradené platby za právne služby, ktoré vo viacerých trestných veciach poskytol Prokopičovi.
Stíhajú ich spoločne. Rozviedli sa a majetok rozdelili
Polovicu rodinného domu s pozemkom v Pereši vlastní Andrea Prokopičová (48).
V roku 2009 vo veľkej daňovej kauze ju polícia obvinila spolu s manželom. Podľa znenia obvinenia biele kone peniaze, ktoré im ako nadmerné odpočty DPH vyplatili daňové úrady, odovzdávali v hotovosti aj jej. Prokopičová tak teraz tiež čaká na to, či ju špeciálna prokuratúra obžaluje alebo nie.
Dom prokuratúra manželom zaistila ešte v marci 2009. Obaja proti rozhodnutiu podali sťažnosť, v ktorej tvrdili, že to nebolo potrebné, keďže nevyvíjali žiadnu snahu previesť nehnuteľnosť na iné osoby. Špecializovaný trestný súd sťažnosť zamietol. „Zákon nevyžaduje, že musí existovať taká dispozícia s majetkom. Práve naopak, ak by majetok bol prevedený, nemalo by význam vydávať rozhodnutie o zaistení, lebo by už nebolo čo zaistiť,“ napísal v rozhodnutí v roku 2010 sudca Micha Truban.
Manželia sa však počas vyšetrovania rozviedli a ich bezpodielové vlastníctvo tak v roku 2015 zaniklo. Súd ho vysporiadal tak, že každému nechal jednu polovicu. Prokuratúra musela zrejme predtým tento majetok odblokovať. Prokopičová sa k tomu nechcela vyjadrovať a odkázala na svojho advokáta. Zrejme bude súhlasiť s tým, aby správkyňa nehnuteľnosť vydražila. Získala by tak polovicu vydraženej ceny, ktorú by ľahšie dostala z dosahu prokuratúry. Ak bude obžalovaná, na súde jej okrem väzenia tiež hrozí trest prepadnutia majetku.
[ad3][/ad3]