Funkciu mi vybavil košický podnikateľ, vypovedal bývalý daňový riaditeľ stíhaný v miliónovej kauze
Ivo Prokopič (49), ktorý bol v rokoch 2007 až 2009 riaditeľom Daňového úradu Košice IV, prvýkrát od začiatku svojho trestného stíhania za rozsiahlu majetkovú kriminalitu vypovedal pred policajným vyšetrovateľom.
Stalo sa tak ešte v decembri 2016, teda takmer sedem rokov potom, ako Prokopiča zadržali v jeho kancelárii a vzniesli mu prvé obvinenie. Zápisnicu z výsluchu obvineného na košickej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá má dvadsaťdva strán, získal denník KOŠICE:DNES.
Prokopič sa v nej priznáva k účasti na daňovej trestnej činnosti zločineckej skupiny, ktorá podľa záverov vyšetrovania podvodmi s nadmernými odpočtami DPH spôsobila štátu škodu vo výške 17,8 milióna eur. Spolu s ním je v prípade ako hlava skupiny obvinený košický podnikateľ Gabriel Klein, okrem nich aj ďalších devätnásť osôb.
Bývalý daňový riaditeľ opisuje, že spoločne s Kleinom (48) každý mesiac počas takmer dvoch rokov, keď bol v štátnej funkcii, zostavovali štruktúru firiem a určili, ktoré z nich budú čerpať neoprávnené vratky DPH a ktoré budú k tomu vystavovať vstupné faktúry.
[ad][/ad]Krytie a provízie
„Žiadna z týchto spoločností, ktoré sme využívali na nadmerné odpočty, nevykonávala reálne žiadnu činnosť. O fikcii plnení vedeli všetci v skupine,“ povedal Prokopič.
Kleina označil za „celkového organizátora“ daňových podvodov, ktorý mal podľa neho politické krytie. „Celú túto činnosť od začiatku inicioval, kontroloval a koordinoval pán Klein s väčšou alebo menšou pomocou všetkých obvinených. Stále ubezpečoval, že všetko je kryté na vyšších miestach,“ píše sa vo výpovedí.
Na inom mieste Prokopič uviedol, že keď si s Kleinom delili vratky dane vyplatené daňovým úradom, podnikateľ mu „stále hovoril, že platí províziu, aby na to dohliadal a nebol nejaký problém, tak preto dostával o dvadsať percent viac ako ja“.
Podnikateľ podľa Prokopiča zariadil jeho dosadenie za šéfa daňového úradu. Polícii opísal, že po predčasných parlamentných voľbách v roku 2006, z ktorých vznikla prvá vláda Roberta Fica (Smer), ho Klein oslovil s tým, že existuje možnosť, aby sa stal riaditeľom.
Telefonát Šulaja
Prokopič, ktorý vtedy už dlhšie pracoval v daňovej správe, tvrdil, že Kleinovi odovzdal štruktúrovaný životopis. Ďalej vypovedal, že o tri týždne na to mu zatelefonoval riaditeľ Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky Igor Šulaj a „ponúkol“ mu miesto.
Na druhý deň mu Šulaj v Banskej Bystrici odovzdal poverenie na výkon funkcie od 1. marca 2007. „Materiálne to mal zabezpečiť Klein,“ opovedal Prokopič na otázku vyšetrovateľa, či sa niekomu za túto funkciu „odvďačil“.
Na jednom mieste spomína, že vratky DPH vyplácané za február až máj 2007 firme Profinox boli všetky odovzdané Kleinovi, ktorý si takto „refundoval finančné prostriedky za vybavenie môjho pracovného miesta“.
Polícia vyšetrovanie celého prípadu ukončila ešte v decembri 2017 a navrhla všetkých 21 obvinených obžalovať z daňovej trestnej činnosti. Pre okolnosti, za ktorých sa Prokopič dostal do funkcie, žiadne obvinenie nevzniesla.
[ad2][/ad2]Polícia: Neboli dôkazy
NAKA tvrdí, že sa zaoberala aj týmito podozreniami, ale k ničomu to neviedlo. „Zo žiadneho dôkazu získaného v predmetnej trestnej veci nevyplynulo, že obvinený zaplatil za menovanie spomínanej osoby za riaditeľa daňového úradu,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Dodal, že polícia sa snažila preveriť Prokopičove vyjadrenia z viacerých dôkazov, ktoré obsahuje vyšetrovací spis v rozsahu 41-tisíc strán.
Špeciálna prokuratúra na žiadne otázky k podozreniam o dosahu Kleina na daňovú správu neodpovedala. K tomu, prečo ani po takmer dvoch rokoch od skončenia vyšetrovania nerozhodla, či na obvinených podá obžalobu, zopakovala, že ide o zložitý prípad.
„Spisový materiál má 140 zväzkov. Len jeden z obžalobných návrhov vyšetrovateľa má 448 strán,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová s tým, že prokurátorka popri inej agende pracuje na rozsiahlom rozhodnutí.
Šulaj: Nepoznám ho
Šulaj, ktorý Prokopiča v roku 2007 najskôr poveril vedením Daňového úradu Košice IV a neskôr ho do funkcie riadne vymenoval, je dnes podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu. Ako nominanta strany Smer ho za neho zvolil parlament v roku 2013.
Šulaj bol predtým podpredsedom tejto najsilnejšej vládnej strany aj jej poslancom v Národnej rade. Dnes tvrdí, že Kleina nepozná a neudržiaval s ním žiaden kontakt. „Podľa mojich informácií som sa s ním nikdy nestretol,“ tvrdí.
Hovorí, že o všetkých daňových riaditeľoch rozhodoval na základe výsledkov výberového konania a rešpektoval pritom odporúčanie komisie. Dodáva, že ak pred konkurzom niekoho dočasne poveril touto funkciou, boli to pracovníci, ktorí už dlhší čas pracovali v daňovej správe.
„Obráťte sa na finančnú správu. Predsa niekto musel uvedeného pracovníka prijať do radov daňovej správy. Tam tiež museli byť preverované jeho odborné a morálne kvality,“ povedal o Prokopičovi.
Šulaj nechcel priamo povedať, či sa ho na menovania Prokopiča pýtala polícia. „Počas môjho pôsobenia na úrade som spolupracoval aj s takýmito zložkami štátnej moci, s čím som nemal nikdy žiadne problémy. Ak budem následne v budúcnosti znovu vyzvaný na vypovedanie pred orgánmi činnými v trestnom konaní, tak tak urobím,“ hovorí.
Majetok mu nezaistili
Viaceré aktivity Kleina zmapoval portál aktuality.sk a prirovnal k ich biznismodelu Ladislava Bašternáka. Podnikateľ, v ktorého byte stále býva expremiér Fico a obchodoval s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom zo Smeru, je dnes vo väzení.
Klein a Bašternák majú spoločné aj to, že prokuratúra ani jednému počas vyšetrovania nezaistila majetok. Keď trest prepadnutia majetku uložil Bašternákovi súd, viaceré nehnuteľnosti už mal prevedené na iné osoby.
Rozsiahly majetok len v Košiciach, vrátane štvorhviezdičkového hotela na Zvonárskej či administratívnej budovy na Popradskej ulici, spravujú aj spoločnosti spojené s Kleinom. Za všetkými je schránková firma Chrysso so sídlom na Marshallových ostrovoch, ktoré zaručujú vlastníkom maximálnu anonymitu.
Priznal sa, lebo chce nižší trest
Pred vyšetrovateľom I. Prokopič uviedol, že hovoriť sa po rokoch stíhania rozhodol, lebo má záujem uzatvoriť s prokuratúrou dohodu o vine a treste. Tá by mu priniesla trest znížený až o jednu tretinu pod dolnú hranicu trestnej sadzby.
„Tento záujem u neho pretrváva. Konanie o dohode o vine a treste sa nezačalo, čakáme na rozhodnutie prokuratúry,“ povedala jeho advokátka Magda Jaňovková. Prečo prokuratúra od decembra 2016 nereagovala na ich návrh, nechcela komentovať s tým, že nemá na to súhlas klienta.
Prokopič si v súčasnosti odpykáva vyše päťročný trest, na ktorý bol odsúdený v marci 2017, v inej daňovej trestnej veci. Tiež sa v nej priznal a uzavrel dohodu o vine a treste.
Vymenil právnika
V neskončenej daňovej megakauze exriaditeľ začal vypovedať po zmene obhajcu. Predtým ho zastupoval Jaroslav Homza a Prokopič hovoril, že mlčať sa rozhodol aj po dohode s ním.
Homza je stále právnym zástupcom Kleina. Denníku KOŠICE:DNES odpísal, že jeho otázky preposlal Kleinovi. Podnikateľ žiadne odpovede neposlal.
[ad3][/ad3]