Hlina o Kotlebovi, ale aj o Kollárovi: Ak sa im páčia mladistvé, je to sexuálna úchylka
Po štyroch rokoch mimo parlamentu sa Alojz Hlina snaží KDH dostať späť medzi relevantné strany. Podľa dlhodobých prieskumov sa mu to darí. Ale musí to ešte potvrdiť v parlamentných voľbách koncom februára.
Takže čo bude pre vás úspešný výsledok?
Po marci 2016 sa stalo to, čo sa stalo, a ťažšie je sa vrátiť späť na predchádzajúce pozície. Neradi hovoríme o číslach, podstatné je vrátiť sa do parlamentu. Takže toto by som pokladal za úspech.
Už aj päť a pol percent bude pre vás úspech?
Takto by som to nehodnotil. V parlamente buď ste, alebo nie ste. To je prvé základné delenie. A potom ešte delenie, že s akou silou ste tam. My sme teraz v takej polohe, že ešte v parlamente nie sme, takže pre nás je úspech v parlamente byť.
Prežilo by KDH ďalšie štyri roky mimo parlamentu?
Mám taký pocit, že by to bolo veľmi veľmi náročné.
A asi by to už nebolo s Alojzom Hlinom na čele…
Určite. Keby sa náhodou stalo, že Slovensko si povie, že nepotrebuje normálnu, príčetnú kresťansko-demokratickú stranu v parlamente a nedosiahli by sme potrebné číslo, tak ja potrebujem dve hodiny na to, aby som sa zbalil, do malej taštičky naukladal svoje veci a odišiel.
Pre vás by to znamenalo definitívny odchod z politiky?
Som človek, ktorý sa má kam vrátiť. Vidím zo slovenskej politickej scény úbohé príbehy ľudí, ktorí sa nemajú kam vrátiť, pre ktorých je politika živobytím a akonáhle by v nej skončili, museli by ísť na úrad práce. To nie je môj prípad. Ja som pozastavil veľa podnikateľských projektov, pretože sa to naozaj nedá robiť naraz s politikou. No neviem, či by to bol definitívny odchod z politiky, človek si musí istý čas aj oddýchnuť, to by som určite potreboval.
Veľkú pozornosť vzbudila vaša debata s predsedom ĽSNS v O 5 minút 12, kde ste ho opakovane nazývali úchylákom. Asi ani vaši členovia strany a sympatizanti nechcú počuť taký slovník z úst predsedu KDH, tobôž nie v televízii či vo verejnom priestore. Súhlasíte?
Súhlasím s tým, že sa to niekoho mohlo dotknúť, ale nesúhlasím s tým, že to nemalo efekt. Pravdou je, že sa to možno nehodilo k nedeľnému obedu, ale ja nie som dramaturg RTVS. Bolo to treba povedať, mňa mrzí, že som to musel povedať ja, podľa mňa to mal povedať niekto iný a možno aj skôr, ale nikto iný sa nenašiel.
Existuje totiž volič ĽSNS, ktorým nepohne nič a je skalopevne rozhodnutý. Problémom však je, že sa vytvorila akási prívalová vlna, ktorej sa treba postaviť a tým ľuďom povedať, aby skúsili popočúvať. A toto bol jeden z tých ťahov, ktoré by tomu mali pomôcť. Kotlebovcov netrápi, čo sa píše v Denníku N. Ich trápi to, že keby prišli do horehronskej krčmy a chlapi v krčme by povedali, že „no čo, vy úchyláci“, to je pre nich problém.
Ja to považujem za komunikačne nešikovné, lebo na Kotlebovi je viacero terčov, na ktoré sa dá páliť a mal by problém sa brániť. Ale vy ste si vybrali terč, ktorý je sporný. Spomínali ste tam nejakú stredoškoláčku a trestné stíhanie, ktoré však bolo medzičasom zastavené, takže kotlebovci o vás môžu hovoriť, že ste táraj a vyberáte si veci, ktoré súvisia s prezumpciou neviny. Čo vy na to?
Mali sme zdroje, z ktorých sme čerpali. Myslím, že sa to volá hebefília, keď sa dospelému mužovi páčia mladistvé dievčatá. To nájdete medzi úchylkami. Nie som policajt, ale z toho, čo nájdete a čo nikto nerozporuje, asi nejaká afinita k tomu je, tak nech sa s tým vysporiada niekto iný. Inak to poviem – ja mám dve dcéry a keby moju 15-16-ročnú dcéru obťažoval vypisovaním nejaký 40-ročný chlap ako Kotleba, alebo Kollár, tak je to pre mňa úchylák. A keby to tomu otcovi neprekážalo, tak je pre mňa úchyl on. Tridsaťpäťročný chlap by už mal byť dávno ženatý, mal by mať postavený dom, mal by už niečo dokázať v živote a nie vypisovať pubertiačke.
Teraz ste do tohto vreca hodili aj Kollára, je to váš potenciálny koaličný partner po voľbách. Ako chcete komunikovať, keď ho označíte za úchyla?
Mňa mrzí to, kam sme dospeli v slovenskej politike. Akýkoľvek problém sa zjaví – Kočner, Bašternák, Zsuzsová, Čistý deň – všade je Kollár. Potom už len vysvetľuje, ako s tým nič nemá, ako je v tom nevinne. Len tých náhod je nejako strašne veľa.
Otázka znela, ako s ním chcete spolupracovať, keď ho označíte za úchyláka?
Znova hovorím, veď si to pozrite, na internete sa to dá dohľadať. Proste človek, ktorému sa páčia mladistvé… je to kategorizovaná sexuálna úchylka a volá sa, myslím, hebefília. Ešte sa to dá nazvať ináč, že deviant. Ak sa niekomu viac páči toto slovo, tak potom treba pracovať s tým.
Neviem, či u Kollára to nebolo tak, že nevedel, koľko rokov má slečna na druhej strane komunikácie… Vy ste aj z Konferencie biskupov Slovenska dostali spätnú väzbu, že to nebol vhodný slovník voči Kotlebovi.
Beriem to ako vyjadrenie, že to nebol vhodný slovník, v poriadku.
Priznávate si to? Keby sa tá debata mala zopakovať, tak postupujete takisto ako predtým?
Viete, čo ja robím? Keď sa niečoho chytím, chcem, aby bol výsledok. Nie tárať, písať… Čiže ja vám poviem, ja s kotlebovcami, s fašizmom, novodobým fašizmom, s tou hlúposťou bojovať budem, aj keby som tu mal zostať sám. Ja si na to nezvyknem, ja to nebudem legitimizovať – akože už sa naučili jesť príborom, tak poďme sa rozprávať o rozpočte. Nie! Stačí tak?
Stačí. František Mikloško, dlhé roky kľúčová tvár KDH, vyhlásil, že vo voľbách radšej podporí stranu Andreja Kisku než KDH. Mikloško argumentoval, že Kisku považuje za slušného človeka. Ako to vnímate? Nie ako trochu podpásový úder voči KDH?
To je otázka na pána Františka Mikloška. Ale slobodne a spokojne, my sme v demokracii. Človek má právo povedať, čo si myslí. Keď si František Mikloško myslí toto, treba to len rešpektovať.
Keď hovorím o podpásovom údere, mierim na to, že KDH vlani podporilo Mikloška v prvom kole prezidentských volieb.
Áno, zabolí to, zamrzí také vyjadrenie pána Mikloška, ale to je demokracia. Ja vám poviem tak, mne je vyčítané už všetko. Že sa nezjednotili kresťania, ale aj to, že sa topia ľadovce v Grónsku.
Bývalí predsedovia KDH Hrušovský a Figeľ vám vyčítajú, že pri témach ako interrupcie či registrované partnerstvá nepostupujete v súlade s doktrínami KDH.
Viete čo, ľahšie je obísť zemeguľu pešo ako zmeniť stanovy v KDH. V novembri 2016 sa to podarilo, za môjho predsedovania sa podarilo zmeniť stanovy. A do základných bodov ustanovení sa dostali textácie typu, že KDH bude chrániť život od počatia po prirodzenú smrť. Už je to v stanovách – za môjho predsedovania. Neviem prečo to tam doteraz nebolo, odteraz to tam je.
Ale zároveň platí, že teraz v programe nemáte úplný zákaz interrupcií. Čo znamená ochrana od počatia?
Máte ideálny stav a potom stav, ktorý je realizovateľný. Existuje aj stratégia umenšovania zla. Ja keď som pred tri a pol rokmi v jednom denníku povedal, že aj umenšovanie zla je riešením, aj skrátenie doby, do ktorej je možné vykonávať potrat, by bolo zlepšením toho stavu, išli ma ukrižovať. Upáliť a ukrižovať. Zaujímavé, že teraz sa tieto návrhy objavujú v parlamente a všetci tlieskajú. Ja si myslím, že spoločnosť je blízko toho, aby akceptovala skrátenie tej 12-týždňovej doby. Tento parameter sa nemenil 60 či koľko rokov od prijatia tohto zákona, teraz by sa to mohlo posunúť. Budeme sa rozprávať, asi o koľko. Ja hovorím, chcem výsledok, nie tárať o tom.
Keď potenciálny volič opozičných strán sleduje, čo sa momentálne deje, ako komunikujú jednotliví lídri, tak pomaly začína mať strach, čo sa bude diať, keď vyhráte voľby. Vy také obavy nemáte?
Všetko je lepšie od toho, čo je teraz. Zmena musí prísť, zmena je absolútne nevyhnutná, je to v životnom záujme všetkých ľudí na Slovensku. Ak zmena nepríde, krajina sa zrúti a budeme mať problém.
Je vari lepšie to, že opozičné strany by vyhrali voľby, zložili by vládu a tá by sa po polroku rozpadla?
Pre úspech budúcej koalície je nevyhnutné, aby mala čo najmenej subjektov. Keď ich tam bude veľa, riziko bude vyššie. Ja som pozitívny v tom, že to nakoniec dokážeme a že tú tiaž zodpovednosti udržíme.
Jednoduchý pohľad ľudí je taký, že vy sa neviete zhodnúť ani na tom, ako bojovať proti extrémizmu. Matovič vás a ďalších lídrov opozičných strán vyzýva, že je hlúposť chodiť na zhromaždenia ĽSNS, vraj tým nahrávate Kotlebovi. Ako má potom volič očakávať od vás súdržnú koalíciu po voľbách, ak by ste v nich uspeli?
Spýtajte sa Igora Matoviča, prečo to hovorí. Viete, čo ma zaráža? O chvíľku nejaké celebritky sa budú motkať okolo kotlebovcov, zrazu bude mať nejakých podnikateľov a my to začneme legitimizovať. My si na to začneme zvykať. Tak ako sme mali živé vstupy z opery s Kočnerom, teraz máme s Kollárom, možno budeme mať s Kotlebom a zrazu si povieme – no a čo. Toto je obraz pre Slovensko budúcich období? Toto? Ľudia, ktorí začali svoju politickú kariéru tým, že robili fakľový pochod v gardistickej uniforme zo židovského cintorína? Nebláznime…
Čo vravíte na takýto názor nervózneho voliča demokratickej opozície: Strčte si niekam za klobúk vaše potraty, registrované partnerstvá či iné témy, ktoré vás rozdeľujú. Vari nevidíte, ako sa do našej spoločností plazí fašizmus a extrémizmus? Toto nie je pre vás dostatočný tmel, aby ste sa držali spolu a bránili sa týmto fenoménom?
Toto hovorím. Ja to teraz hovorím.
Pred chvíľou ste hovorili, že dozrel čas na to, aby ste presadili ochranu života pred počatím…
Viete čo, ja mám hrozne zlú situáciu, lebo medzi konzervatívcami som liberál a medzi liberálmi som konzervatívec. Cítim sa ako medzi dvoma mlynskými kolesami. Niekedy je fakt náročné toto vydržať. My hľadajme rozum so srdcom. Viete, lebo presne ten nervózny volič má pravdu.
V programe máte takú zaujímavosť, že chcete znižovať daňovo-odvodové zaťaženie pre manželov tak, že čím dlhšie sú manželmi, tým väčšie úľavy by mali získať. To ste si vy vymysleli, alebo to niekde reálne funguje?
My to voláme znížená daň za vernosť, že po 20 rokoch, keď tí manželia sú spolu, by nastupoval mechanizmus, že štát by to ocenil. Ale tu chcem povedať, aby si niekto nemyslel, že kvôli tomu by sa mu oplatilo byť ženatý. To by bolo fakt na úrovni nejakého symbolického zníženia. Možno pri priemernej mzde na úrovni 30 – 40 eur mesačne. Priznám sa, neviem, či to niekde takto funguje.
Mnohí na papieri ešte sú manželia, ale dávno nežijú spolu a nemusí to byť ani z nejakých účelových dôvodov. Toto chcete ako ustriehnuť? Alebo to je jedno, stačí, že na papieri sú manželia?
Vidíte, znovu ste trošku negatívny. Ak má niekto zlý úmysel, môžete mať fakt veľmi hrubé zákony, neochráni vás to. Ten princíp musí sedieť, že štát si uvedomuje význam rodiny ako základnej bunky spoločnosti a oceňuje to takýmto spôsobom.
V kampani sa vyťahuje čokoľvek – aj polopravdy či fabulácie – najmä na lídrov jednotlivých strán. Na vás napríklad vytiahli, že ste dali otca do starobinca, pričom pravdou je, že ste desiatky rokov neboli v kontakte. Je to najväčšia špina, ktorej ste čelili v kampani?
Toto je trochu zraňujúca vec a neviem, kam až sme schopní ísť. Lebo to tak znie – Hlina dal otca do starobinca. Naši sa rozviedli, keď som mal desať rokov. Ja som svojho otca nevidel tridsať rokov. Potom sme sa dozvedeli, že je chorý, že má Alzheimera a vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť. My sme traja bratia a dohodli sme sa, že áno, postaráme sa. Odhliadnuc od toho, čo bolo. Je v domove sociálnych služieb, má zabezpečenú veľmi dobrú starostlivosť. Preto hovorím, skúsme sa trochu pribrzdiť. Či niekto nezatína až trošku moc do živého.
Ešte tu máme otázky z Facebooku od divákov. Ste za odluku cirkvi od štátu?
No podľa mňa odluka cirkvi od štátu nastala po 89-tom. Akože nastala z pohľadu mocenského.
On asi myslí finančnú odluku od štátu. Úplná odluka v tomto zmysle – ste za to alebo nie?
Ja si myslím, že spoločnosť musí uznať úlohu cirkvi v spoločnosti, a keď uznáva túto úlohu, všetko niečo stojí.
Odkiaľ ste mali 700 000 eur, ktoré ste vložili do strany?
Som dlhodobým klientom Tatra banky, mám tam dlhodobú históriu, mám požičané, mám krátkodobý úver od Tatra banky – keď by vaši diváci chceli, môžem odfotiť, mám to s bankou odkomunikované. Mám 750 000 úver, myslím, že 1,3 percenta je tam úročenie. Áno, tieto prostriedky som ja požičal KDH. Príde mi to korektné, lebo sú peniaze a peniaze, len ja žasnem, že tu niekto sa ide ešte aj nad tým zavzdušňovať. Čo sme mali kade-tade nazháňať tie peniaze?
Čo považujete za najväčší problém Slovenska?
Rodina, spravodlivosť, školstvo a zdravotníctvo. To sú priority.
Keby ste mohli zmeniť jednu vec na Slovensku, čo by to bolo?
Tá spravodlivosť je dôležitá.
(ML, SZ, JV, KAC)
Čítajte aj:
[ad3][/ad3]