Hokej môže aj zabiť. Ako prežiť majstrovstvá bez infarktu
Košiciam momentálne vládnu hokejové majstrovstvá sveta. Naši reprezentanti hrajú parádne, ale chýba im ten povestný kúsok šťastia. Po zápase s Kanadou boli veru viacerí priam na infarkt.
Slovenskóóóó, Slovenskóóóó, heja, heja, heja, Slovenskóóóó!!! Znie každý večer mestom, keď hrajú naši. Ak aj nesedíte pri televíznej obrazovke a nie ste niekde v krčme, počujete, že celé sídlisko sa začne otriasať magickým: Góóóól!
Odborníci potvrdzujú, že pri napínavých hokejových zápasoch o majstra sveta fanúšikom hrozí doslova srdcová príhoda. „Pred dvanástimi rokmi bol v priebehu futbalových majstrovstiev sveta v Nemecku realizovaný výskum, ktorý sa zameral na zvýšené riziká srdcových príhod počas športových zápasov. Výsledky ukázali, že sledovanie stresujúcich športových zápasov naozaj zvyšuje riziko infarktov myokardu, a to až dvojnásobne,“ hovorí kardiologička Natália Vaňová z Nemocnice Košice-Šaca.
[ad][/ad]Postrach na celom svete
Dopĺňa aj ďalšiu zaujímavú informáciu, podľa ktorej v roku 2014 traja čínski futbaloví fanúšikovia zomreli po tom, čo dlhé hodiny sledovali zápasy svetových majstrovstiev v Brazílii.
V tomto kontexte nie je bez významu, že žiadna choroba nás nezabíja viac ako infarkt myokardu, ktorý je postrachom celého sveta.
„Počas infarktu sa upchá tepna vedúca do srdca, čím sa obmedzí alebo úplne zastaví prítok krvi. Až štvrtina Slovákov toto upchatie tepny neprežije,“ konštatuje lekárka.
Srdce a cievy majú u nás na svedomí až štyridsaťpäť percent všetkých úmrtí, čo je vzhľadom na 21. storočie a vyspelosť našej krajiny nesmierne veľa. „Zabíjajú u nás dvoj- až trojnásobne viac ľudí ako vo väčšine krajín západnej a strednej Európy,“ konštatuje štúdia INEKO z roku 2015.
Tragédiou infarktu okrem iného je, že často „zabíja“ ľudí v najproduktívnejšom veku. Zvlášť mužov, pri ktorých je najrizikovejšie obdobie okolo päťdesiatky. Ženy sú rizikové s pätnásťročným odstupom.
Fajčenie, nadváha, alkohol
„Nepochybne na to negatívne vplývajú klasické rizikové faktory, ako fajčenie, obezita, cukrovka, sedavý spôsob života, nekontrolovaný vysoký tlak krvi, stres či vysoká hladina cholesterolu,“ upozorňuje Vaňová.
Fandenie hokejistom je nielen na Slovensku často spojené s popíjaním alkoholu aj konzumáciou nezdravých a ťažkých jedál. Lekárka konštatuje, že ideálnym adeptom na infarkt myokardu je obézny fanúšik, fajčiar s cukrovkou, vysokým tlakom a vysokým cholesterolom.
„Vysoký krvný tlak má diagnostikovaný takmer každý tretí Slovák a obezitu alebo nadváhu u nás Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje na 64 percent u mužov a až na 69 percent žien nad tridsať rokov.“
Štúdie ukazujú, že srdcový infarkt môže nastať aj na druhý deň potom, ako zjete veľa ťažkého jedla. Hovoria, že by to mohlo byť v dôsledku zvýšenia hladín noradrenalínu, hormónu, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu a krvný tlak.
[ad2][/ad2]Strážte si tlak a cholesterol
Ďalším faktorom, o ktorom hovorí doktorka Vaňová, sú silné emócie. „A to aj pozitívne, aj negatívne. Protichodné emócie vedia negatívne ovplyvniť naše elektrické srdcové impulzy. Toto nedobrovoľné zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku potom má potenciál viesť pomerne rýchlo k infarktu,“ pokračuje Vaňová.
Upozorňuje tiež, že nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak, cholesterol a hmotnosť v priebehu času. Ak nedohliadnete na tieto tri veci, výsledkom bude poškodenie srdca a možný srdcový infarkt.
Na záver pridáva kardiologička niečo pozitívne. Hovorí, že infarkty sa vyskytujú skôr v dopoludňajších hodinách, než počas zvyšku dňa, vrátane večera, keď sú najčastejšie hracie časy nášho národného mužstva na tomto šampionáte.
Radí kardiologička Natália Vaňová z Nemocnice Košice-Šaca:
– správajte sa k svojmu srdcu milo a láskavo, polovica predispozícií na ochorenia srdca je vrodená, tú druhú môžeme svojimi činmi a životným štýlom ovplyvniť,
– pite málo alkoholu alebo si vyberte nealkoholický nápoj, ktorý je rovnako chutný,
– skončite s fajčením,
– upokojte svoj srdcový tep počas intenzívnych emócií pomalým hlbokým cieleným dýchaním,
– nezdržiavajte sa v znečistenom prostredí (ak idete do krčmy, vyberte si takú, v ktorej sa nefajčí),
– udržiavajte si dobrú náladu a úsmev na tvári.
Napätie na ľade zvládam ľahšie, keď hrám
Košičan Tomáš Slovák je 36-ročný hokejový obranca. Bol majstrom Slovenska v sezóne 2008/09, majster Českej republiky v sezóne 2012/13. V roku 2001 bol draftovaný do NHL Nashville Predators. Sezónu 2018/19 začal v Maďarsku a dohral ju v HC Košice. Nový tréner košického tímu Peter Draisaitl ho zaradil do svojho tímu aj v ďalšej sezóne. S denníkom KOŠICE:DNES hovoril o tom, ako zvláda úlohu fanúšika.
Ako prežívate hokejové zápasy reprezentácie?
Ako každý Slovák tieto majstrovstvá prežívam dosť extra. O to viac, že som Košičan a hokejista. Samozrejme, že fandím a dosť to vnútorne prežívam.
Dá sa porovnať vypätie pred televíznou obrazovkou s tým, ktoré zažívate na ľadovej ploche?
Porovnať sa to veľmi nedá. Nejaké hulákanie či rozhadzovanie rukami nehrozí. To vnútorné vypätie tam však je. Keď hrám, tak je to pre mňa asi jednoduchšie. Niekedy si ani neuvedomujem fandenie divákov. Som zameraný hlavne na puk a na svoju úlohu v tíme. Ale musím konštatovať, že atmosféra na zápasoch je vynikajúca, aj naši hokejisti si ju zjavne užívajú.
Kde sledujete zápasy našej reprezentácie?
Druhý zápas, ktorý sme hrali v sobotu s Fínmi, som sledoval v obývačke vášho mediálneho domu. Ale inak pozerám svetový turnaj väčšinou doma. Máme s manželkou dvojčatá Samka a Daniela, ktorí majú teraz dva a pol roka. Zápas s Američanmi začali pozerať so mnou a vydržali celú prvú tretinu. Potom šli spať a zvyšok zápasu som dopozeral sám.
Pôjdete aj na štadión?
Vybral som si stretnutia, na ktoré chcem ísť do Steel Arény. Bol medzi nimi aj vynikajúci zápas s Kanadou, ktorý som si fakt užil. S manželkou sa ešte určite na nejaké stretnutie vyberieme. Ja by som napríklad nechcel vynechať posledný zápas v našej skupine medzi Kanadou a USA, ktorý sa bude hrať 21. mája.
Alexander Bárta – herec
Hokej sledujem a musím povedať, že pri ňom nezažívam infarktové stavy. Tie mi prinášajú iné veci. Neplánujem si miesto, kde ho budem pozerať. Občas s priateľmi, občas doma, ale aj v prestávke pri divadelnom predstavení, ako to bolo pri zápase s Kanadou.
Peter Gombita – rímskokatolícky farár
O hokej sa zaujímam a aj ho sledujem. Doma síce televízor nemám, ale vždy sa stretnem s priateľmi. Ten zápas s Kanadou bol napinák. Prehru našich neberiem tragicky, sú aj vážnejšie veci. Samozrejme, že pri sledovaní vyskočím a aj si zakričím.
Milan Kolcun – turistický sprievodca
Hokej ma veľmi neberie, ale šport mi zase nie je úplne ľahostajný. Ja občas hrávam florbal. Doma si niekedy pozriem záverečné minúty zápasu. Som veľmi pokojný človek a takéto veci si vôbec neberiem k srdcu.
Marián Čekovský – herec a zabávač
Hokej sledujem a veľmi fandím našim hokejistom. Pozriem si ho, kde príde, ten s Kanadou som sledoval na recepcii hotela v Bratislave a kričal som „jak blázen“. Viem si predstaviť to napätie, ktoré prežívali hokejisti na ľade, ale aj ľudia v košickej aréne.
[ad3][/ad3]