Hygienici: Pitná voda z Bukovca je bezpečná. Arzén je výrazne pod limitom
Voda v košickom verejnom vodovode je dlhodobo kvalitná a zdravotne bezpečná, informoval v stredu Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach.
Vedúca jeho odboru hygieny, životného prostredia a zdravia Zuzana Dietzová povedala, že správu vydávajú pre „naliehavý verejný záujem“ a preto, že zaznamenali obavy občanov z výskytu arzénu v pitnej vode v Košiciach.
Vyhlásenie súvisí s viacerými príspevkami Michala Kravčíka na sociálnej sieti. Kravčík je predsedom mimoparlamentnej Demokratickej strany a poslancom košickej župy. V mimovládnej organizácii Ľudia a voda sa dlhodobo venuje problematike ekologického a hospodárneho nakladania s vodnými zdrojmi.
Kravčík v reportáži na Facebooku začiatkom apríla upozornil na veľké množstvo sedimentov vo vodárenskej nádrži Bukovec, z ktorej sa dodáva pitná voda najmä pre mestskú časť Myslava, KVP a časť Západu. Usadeniny na dne nádrže odkryl pokles vodnej hladiny spôsobený dlhotrvajúcim suchom.
[ad][/ad]Publikácia výskumného ústavu
Poslanec a environmentalista v príspevku uviedol, že v sedimentoch Bukovca sa vo vysokých hodnotách nachádza arzén, teda zdraviu škodlivý ťažký kov. Odvolal sa na publikáciu Výskumného ústavu vodného hospodárstva z roku 2016, podľa ktorej jeden kilogram sedimentov v nádrži obsahuje 814 miligramov arzénu.
„Mali by sa tým zaoberať kompetentné orgány a rezorty zodpovedné za ochranu zdravia,“ hovorí Kravčík v reportáži. Doteraz si ju pozrelo takmer 80-tisíc ľudí.
Štátni hygienici teraz verejnosť upokojujú, že voda z vodných nádrží , v ktorej sa môžu vyskytovať rôzne chemické prvky, vrátane arzénu, sa upravuje. „Prevádzkovatelia vodných zdrojov dokážu tieto prvky dokonale odstrániť, čím sa zabezpečí vyhovujúca kvalita pitnej vody,“ hovorí Dietzová.
Pravidelný monitoring
Pokračuje, že pracovníci úradu robia pravidelný monitoring pitnej vody dodávanej do mestskej rozvodnej siete. Vzorky odoberajú vo vnútri budov, kde pitná voda vyteká z kohútikov bežne slúžiacich na ľudskú spotrebu.
Od začiatku roka 2016 hygienici z košického vodovodu vo všetkých mestských častiach odobrali 619 vzoriek pitnej vody. Z nich 114 podľa Dietzovej vzali špeciálne na vyšetrenie arzénu.
„Všetky vzorky vyhovovali požiadavkám vyhlášky, ktorá ustanovuje podrobnosti o kvalite potnej vody,“ povedala. Spresnila, že limit pre arzén v pitnej vode je desať mikrogramov na liter, pričom zo 114 vzoriek bola len v jednej nameraná hodnota 5,3, vo všetkých ostatných to bolo menej ako 1,7.
Kvalitu pitnej vody nemonitoruje len úrad verejného zdravotníctva, ale aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá surovú vodu nakupuje od správcu Bukovca, Slovenského vodohospodárskeho podniku. Následnej ju upravuje a potom distribuuje verejným vodovodom.
Vodárne: Kravčík zavádza
Výsledky laboratórnych analýz kvality vody posiela VVS elektronicky štátnym hygienikom. Podľa nich z výsledkov predkladaných vodárňami vyplýva, že neboli zaznamenané „žiadne významné prekročenia limitných hodnôt“ arzénu v pitnej vode.
Na Kravčíka niekoľkými vlastnými reportážami aj tlačovými správami reagovala aj VVS. Vyčíta mu neobjektivitu jeho príspevkov pretože sa zameriava na zloženie sedimentov v nádrži, ale nezaoberá sa kvalitou vodárňami odoberanej surovej vody, a už vôbec nie pitnou vodou, ktorá vznika úpravou.
Vodárenská spoločnosť vysvetľuje, že z nádrže je surová voda privádza do Úpravovne vody Bukovec, v ktorej sa na dvoch linkách dvojstupňovou technológiou upravuje na pitnú. Celý proces pritom trvá 14 hodín.
[ad2][/ad2]Analýzy robia denne
Pred aj po úprave sa voda kontroluje a podľa vodární v oboch prípadoch spĺňa kritériá vyhlášky. VVS uvádza, že medzná hodnota arzénu v surovej vode je 50 mikrogramov na liter, pričom v rokoch 2011 až 2019 v nej boli namerané maximálne hodnoty od 9,6 do 21,5.
„Analýzy vzoriek vody z jednotlivých technologických stupňov na úpravovni sa vykonávajú denne. Prevádzka má tak denne možnosť odkontrolovať, či proces prebieha správne,“ povedal Ivan Dubovský, riaditeľ košického závodu VVS s tým, že si odberatelia môžu byť istí, že pijú zdravotne bezpečnú pitnú vodu.
Kravčík povedal, že k vyhláseniam hygienikov sa vyjadrí neskôr. Na príspevky vodárni na Facebooku napísal, že vychádzal z dostupných údajov, ale je rád, že vodárenská spoločnosť sa stará o zdravie ľudí a že permanentne upravuje surovú vodu z Bukovca pod hranicu limitov škodlivých látok. „Som rád, že Košičania môžu piť kvalitnú a bezpečnú vodu.“
Východoslovenská vodárenská spoločnosť tiež informovala, že v súvislosti s príspevkami M. Kravčíka podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy. V aktivitách krajského poslanca vidí kampaň pre voľby od Európskeho parlamentu, v ktorých Kravčík kandiduje. Podľa VVS to potvrdzuje to, že sa neobrátil na žiadne príslušné orgány, ktoré dohliadajú na kvalitu vody.
[ad3][/ad3]