Igelitkám zadarmo od Nového roka odzvonilo
Od Nového roka platí na Slovensku novela zákona o odpadoch. Nielen u nás, ale aj vo väčšine krajín Európskej únie.
Väčšina veľkých obchodných reťazcov sa prispôsobovať nemusela. Už dlhší čas igelitové tašky predávajú. Horšie je to však v menších a v nepotravinových obchodoch.
Výnimku dostali iba veľmi ľahké plastové tašky, ktoré sú nevyhnutné z hygienických dôvodov, alebo ich poskytujú ako predajný obal pre voľne uložené potraviny (napríklad pečivo, zelenina).
Igelitky sa stávajú odpadom pomerne rýchlo a ich negatívny vplyv na životné prostredie rastie. Väčšina ľudí takúto tašku využíva kratšie ako jednu hodinu. Podľa údajov Európskej komisie spotrebuje bežný Slovák ročne zhruba 466 igelitových tašiek. Priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana. Vo Veľkej Británii po zavedení zákona zaznamenali pokles spotreby až o 85 percent.
[ad][/ad]Ako je to v skutočnosti?
Urobili sme malý prieskum v predajniach v jednom z najväčších obchodných centier v Košiciach. Vo väčšine z nich už mali pri pokladni cenník tašiek. Našli sme iba jeden obchod s textilom, kde tovar rovno zabalili do tašky bez toho, aby sa opýtali, či si to prajeme, a taška bola zadarmo.
Za tašku si neúčtujú poplatok ani niektoré reštaurácie, ak si dáte jedlo zabaliť so sebou. Zaplatíte iba za plastový obal, cenu tašky už na bločku nenájdete. Podobnú skúsenosť sme mali aj s donáškovou službou potravín. Väčšina tovaru síce bola zabalená v papierových vreckách, ale napríklad mäso už bolo v igelitovej taške. Presne tak isto to robia aj vo svojich predajniach. Ak chcete do plastovej tašky zabaliť nákup, musíte si ju kúpiť, mäso však do takých istých tašiek balia zadarmo.
Veľmi tenké vrecúška
Pri nákupe ovocia, zeleniny či pečiva sú v rolkách pripravené veľmi tenké tašky, ktoré sa podľa zákona nespoplatňujú, ale mali by byť pri nich k dispozícii aj alternatívne, napríklad papierové vrecká. Väčšie reťazce sú už pripravené a popri vrecúškach z plastu nájdete aj tie papierové.
Podľa definície zákona veľmi tenké vrecúško má hrúbku menšiu ako 15 mikrometrov a vyžaduje sa z hygienických dôvodov alebo z dôvodu predchádzania plytvaniu s potravinami. Čo však v prípade, ak si kupujete napríklad skrutky? Podľa zákona by ste zaň mali zaplatiť. Vyskúšali sme aj túto možnosť. V dvoch predajniach nám skrutky do nich zabalili, ale poplatok za ne nepýtali. V každom prípade by však podľa zákona mali mať k dispozícii aj alternatívne, napr. papierové vrecká.
Podobnú skúsenosť sme mali aj v lekárni, kde nám lieky bez problémov zabalili do tenkého igelitového vrecka. Dostali sme ho na požiadanie a nič sme zaň nezaplatili.
S novelou zákona sa už vysporiadali aj v čínskych obchodoch s textilom, kde ste doteraz mohli dostať tenkú plastovú tašku zadarmo. Navštívili sme dva a v oboch sme našli cenníky tašiek. Tá najmenšia stála 1 cent.
Mastné pokuty
Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia obchodníkom pokuty od 500 do 50 000 eur. Kontrolovať dodržiavanie zákona a udeľovať pokuty môže Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).
„Vzhľadom na to, že uvedená povinnosť predávajúcich vstúpila do účinnosti 1. januára 2018, SOI kontroly v uvedenej oblasti ešte nevykonala. Postupovať budeme štandardným spôsobom, a to vykonaním anonymného kontrolného nákupu v každom kraji,“ povedala pre TASR hovorkyňa SOI Danuša Krkošová. Zároveň uviedla, že čo sa týka udeľovania pokút, je predčasné prejudikovať ich výšku. Tá bude závisieť od zistení, ich početností, ale aj veľkosti podnikateľského subjektu.
[article slug=”viac-ekologie-do-obchodov”][/article]Spotreba na Slovensku a v EÚ
- priemerná ročná spotreba na jedného Slováka – 466 igelitových tašiek
- priemerná ročná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana
- vo Veľkej Británii po zavedení zákona zaznamenali pokles spotreby až o 85 percent (zdroj – Európska komisia).
Anna Bernátová – dôchodkyňa
Plátené tašky používam radšej, pretože chcem šetriť životné prostredie.
Eva Wittenbergerová – dôchodkyňa
Viac igelitové, lebo ich využívam na smetie z bytu. Neviem, ako to pôsobí na životné prostredie, ale pokiaľ sú, tak ich využívam.
Marta Dziaková – dôchodkyňa
Momentálne mám igelitovú, kúpila som si ju v obchode. Ale asi začnem využívať plátenú, ak si ju nezabudnem doma. Už je toho odpadu veľa, treba šetriť prírodu.
Natália Zajacová – študentka
Radšej využívam igelitové tašky. Nemám veľmi rada plátené a keď idem do obchodu, je mi praktickejšie vziať si tašku rovno z obchodu.
(DN)