Išlo by o zneuctenie Novembra ´89?
17. novembra uplynie 30 rokov od Nežnej revolúcie, ktorá znamenala pád komunistického režimu v bývalom Československu. Pri príležitosti tohto výročia sa aj v Košiciach budú konať rôzne kultúrne i spoločenské podujatia.
Činohra Štátneho divadla naplánovala pre divákov hru Marcela Děkanovského s názvom SPIN. Na Malej scéne mala mať premiéru 14. novembra. Hra bola napokon po štyroch týždňoch skúšok zrušená. Autor Marcel Děkanovský sa v nej s nadsádzkou i humorom pozerá na život, súvisiaci s prácou v nemenovej televízii pred rokom 1989.
,,Na vine je vedenie Štátneho divadla, ktoré zverilo réžiu neskúsenej Michale Hadušovskej, pre ktorú to mal byť režisérsky debut u nás. Nerozumela hre, nerozumela textu, nevedela, čo robiť, a nemala ani autoritu medzi hercami” povedal nám M. Děkanovský o dôvodoch zrušenia hry SPIN. ,,Napokon sa prepisovali aj moje texty, ktoré podľa dramaturga Štefana Fejka neboli dosť autentické. Moje pôvodné texty herci ani poriadne nečítali,” rozhorčoval sa.
,,Po predstavení mala nasledovať beseda s Milanom Kňažkom a Jánom Budajom, tribúnmi Nežnej revolúcie, ktorých sa diváci mohli pýtať na najdôležitejšie momenty, kedy sa začala písať nová kapitola našich dejín.”
[ad][/ad]Blaškovičovej výhrady
Herečka Ľuba Blaškovičová pôsobí na košických divadelných doskách viac ako štyridsať rokov. V hre SPIN síce hrať nemala, no s kolegami z divadla o nej v šatni spolu hovorili.
,,Mala som výhrady k Marcelovi Děkanovskému a neviem si predstaviť, že by on mal byť autorom diela, ktoré sa uvedie na 30. výročie Nežnej revolúcie,” povedala Ľuba Blaškovičová, ktorá sa spolu s manželom Petrom Raševom, Marcelom Strýkom a ostatnými členmi Verejnosti proti násiliu prihovárali ľuďom počas revolučných dní v centre mesta. Narážala na Děkanovského minulosť, na jeho údajnú spoluprácu s komunistickou štátnou bezpečnosťou (ŠtB).
,,Neviem, či to mala byť osobná prezentácia alebo obhajoba Marcela Děkanovského, V predstavení mali navyše hrať aj mladí herci, ktorí poriadne nerozumeli textu. Navyše sa po predstavení mali osobne zúčastniť besedy, a tak napísali vedeniu divadla list, že v nej hrať nechcú.”
V spisoch to je uvedené…
Košický výtvarník a aktivista Peter Kalmus označil zrušenie Děkanovského hry SPIN za malé víťazstvo.,,Nám vadilo, že uvedenie jeho hry je zneuctenie Novembra,” povedal Kalmus a poukázal na Děkanovského evidenciu vo zväzkoch ŠtB ako agenta.
,,V spisoch je to jasne uvedené. A že svedkovia na súde, bývalí príslušníci Štátnej bezpečnosti, tvrdia opak… čo oni mohli vedieť, čo presne a kedy Děkanovský robil?” pýta sa Kalmus.
Na súde, ktorý inicioval Děkanovský, aby sa zbavil biľagu agenta, v roku 2012 vypovedal aj historik umenia Gabriel Kladek, ktorý ako člen košického koordinačného výboru VPN študoval archívy ŠtB. Na sudcove otázky o spolupráci Děkanovského s ŠtB povedal, že ho urážajú. Napriek tomu Kalmus trvá na svojom: ,,Viem, že Ďekanovský donášal na Marcela Strýka. Je to v spise s názvom Komúna, ktorý na Strýka založila ŠtB.”
,,Všetko sú to Kalmusove nezmysly,” ukončil debatu na túto tému Marcel Děkanovský. Okresný súd Košice I v júni 2012 rozhodol v jeho prospech – teda že nespolupracoval s komunistickou ŠtB a ako agent bol vedený neoprávnene. Odporca Ústav pamäti národa sa proti rozsudku neodvolal.
Technické príčiny…
Štátne divadlo Košice oficiálne uviedlo, že z technických príčin ruší premiéru SPIN a 14. novembra odohrá netradičné predstavenie List Gustávovi Husákovi podľa známeho Otvoreného listu Václava Havla z apríla 1975. ,,Poslal ho vtedajšiemu generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru Komunistickej strany Československa, v podstate najmocnejšiemu mužovi vtedajšieho režimu, a nikdy naň nedostal odpoveď,” uviedol PR manažér divadla Svjatoslav Dohovič. Na otázku, či zrušenie predstavenia SPIN nesúvisí s Děkanovského minulosťou, Dohovič povedal, že k tomu sa vyjadrovať nebude.
Podľa Marcela Děkanovského uznávaný choreograf a divadelník Ondrej Šoth prejavil záujem o jeho zrušenú hru SPIN. ,,Ondrej Šoth čítal moju hru a páčila sa mu. Takisto ho zaujala i hudba od Paula Rhena. Momentálne je maximálne pracovne vyťažený, ale v budúcom roku by sme mohli na tom začať pracovať,” povedal Děkanovský s nádejou, že jeho hra neskončí napokon v šuflíku.
Súd: Nebol agentom ŠtB
Podľa zväzkov, ktoré v roku 2004 začal na základe zákona zverejňovať Ústav pamäti národa (ÚPN), ŠtB zaregistrovala Marcela Děkanovského ako tajného spolupracovníka s krycím menom Marcel v decembri 1974.
Děkanovský nepopieral, že ho v Prahe a potom aj Košiciach, kde pracoval, kontaktovali príslušníci ŠtB. Vždy však odmietal, že by im dal súhlas na spoluprácu alebo im poskytol nejaké informácie.Po 20 rokoch od Nežnej revolúcie podal žalobu na ÚPN pre svoju evidenciu vo zväzkoch ŠtB. Košický súd sa pri rozhodovaní opieral aj o svedectvá bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti.
ŠtB ho nikdy predtým neviedla ako preverovanú osobu ani ako kandidáta tajnej spolupráce, čo boli predstupne agenta. Svedkovia pripustili, že ŠtB mohla z Děkanovského vyrobiť agenta bez jeho vedomia.
Děkanovský od súdu žiadal, aby vydal rozhodnutie, že nebol agentom a zaviazal ÚPN zverejniť ho. Okresný súd Košice I v júni 2012 rozhodol, že vo zväzkoch ŠtB je ako agent vedený neoprávnene.
[ad2][/ad2]