Je už v meste dosť kostolov?
Počet veriacich v Európe klesá, uviedla Pápežská ročenka 2018 – Annuario Pontificio, ktorú uverejnili minulý týždeň vo Vatikáne. A inak tomu nie je ani v Košiciach. Kým v roku 2001 ich bolo v našom meste 178 877, v roku 2011 (posledné štatistické zisťovanie o počte veriacich) ich počet klesol o viac než 35-tisíc. Napriek tomuto trendu sa kostoly v Košiciach naďalej stavajú.
Z roka na rok tu žije aj menej obyvateľov, čo má vplyv taktiež na úbytok veriacich. Zatiaľ čo v roku 2001 nás bolo niečo viac ako 242-tisíc, v roku 2011 už iba 240 433 a podľa štatistického úradu vlani 239 141. Vráťme sa však ku kostolom. V Košiciach ich máme desiatky, ďalšie štyri sú ešte rozostavané.
[ad][/ad]Pravoslávny chrám
Jeden z nich už síce slúži veriacim, ale zvonku je ešte stále obohnaný plotom. Je to pravoslávny chrám na ulici Československej armády. Budovali ho dlhých 16 rokov od kúpy pozemku. Momentálne sa stavajú garáže a pastoračné centrum. Predstavený katedrálneho chrámu a správca cirkevnej obce Vladimír Spišák na naše otázky ohľadne výstavby neodpovedal. „Chrám je postavený, nemám vám k tomu čo viac povedať.“
Veľké posvätenie Katedrálneho chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky a sv. Jána Milostivého bolo 28. septembra 2013. Predpokladaný termín dokončenia druhej etapy stavby je 31. december 2020.
Gréckokatolícky chrám
Farnosť Presvätej Bohorodičky Ochrankyne Košice – Nad jazerom stavia v tejto mestskej časti nový chrám. Na svojej webovej stránke, kde sa podrobne venujú výstavbe, je uvedené: „Po rozhovore s vladykom Milanom Chauturom sme dohodli posviacku chrámu na 30. septembra 2018. Je to termín, ktorý sa dá stihnúť len s pomocou Božou a pomocou ľudí dobrej vôle.“ Platnosť stavebného povolenia predlžovali už dvakrát, tentoraz by to mohli stihnúť.
Vladimír Varga, gréckokatolícky farár, si nemyslí, že by bolo v Košiciach veľa kostolov. „Na Sídlisku Nad jazerom, ktoré má cca 25-tisíc obyvateľov, je zatiaľ iba jeden kostol. Už vyše dvadsať rokov gréckokatolícki veriaci v našej mestskej časti slávia služby Božie v provizórnej kaplnke.
Okrem tohto dôvodu stavby nového chrámu je aj evidentné zvyšovanie počtu veriacich, a to najmä mladých rodín. Chrám staviame hlavne zo zahraničných cirkevných nadácií a milodarov veriacich, ale dostali sme aj dotácie od štátu či od mestskej časti,“ hovorí farár a dodáva, že príspevky veriacich sú vyššie, ako očakávali. „A to svedčí aj o ich potrebe nového chrámu.“
Rímskokatolícky kostol
Veľký rímskokatolícky kostol sv. Dominika Sávia sa stavia na Sídlisku Ťahanovce nad Americkou triedou od roku 2004. „Začali sme ho stavať na sídlisku, kde za socializmu cirkev nemohla byť viditeľne prítomná. Vychádzalo sa z potrieb veriacich, ktorí túžili žiť svoju vieru aj na týchto miestach,“ hovorí Jaroslav Fabian, hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach. „Vybrali sme pozemok, projekt skúmala diecézna Komisia pre sakrálne stavby a rozhodnutie dával diecézny biskup po vypočutí kňazskej rady.“
[ad2][/ad2]Ako uvádza J. Fabian, Sídlisko Ťahanovce má zhruba 22-tisíc obyvateľov, z toho je 10-tisíc rímskokatolíkov, čiže kapacita kostola určite bude využitá. „Platné povolenie stavby kostola je do roku 2022 a dovtedy by sa mala aj celková výstavba ukončiť. Je financovaná dominantne z darov veriacich a farnosť disponuje v súčasnosti stabilitou v príjmoch. Ľudia prispievajú rovnako cez celý rok a tento príspevok sa medziročne ani nezväčšuje, ale ani nezmenšuje. Iné zdroje tvoria len 10 percent doterajšej investície výstavby kostola.“
Rímskokatolícki veriaci sa doteraz stretávajú v unimobunkách, ktoré slúžili stavbárom pri výstavbe sídliska. Je to provizórna kaplnka, ktorú v nedeľu navštevuje asi 1 300 veriacich.
Evanjelický kostol
„Porevolučný boom vo výstavbe kostolov je prirodzený po viac ako 40-ročnej nútenej prestávke, kedy sa kostoly počas socializmu prakticky nesmeli stavať,“ hovorí zborový farár Ondrej Kolárovský. Ako povedal, dôvodom pre výstavbu kostola na Toryskej ulici bolo to, že v meste donedávna pôsobil len jeden evanjelický cirkevný zbor s kostolom v historickom centre na Mlynskej ulici.
[ad3][/ad3]„Výstavbe kostola predchádzal prieskum. Na sídlisku Terasa spolu s ďalšími pastoračnými obvodmi je takmer 3 000 evanjelikov. Oficiálnu posviacku kostola plánujeme v septembri tohto roku,“ hovorí O. Kolárovský a dodáva, že rozhodujúci objem financií na výstavbu získali odpredajom majetku. V objeme financií sú na druhom mieste zbierky veriacich, ale aj komerčný úver. Nechýbali však ani dary partnerských cirkví zo zahraničia, súkromných podnikateľských subjektov a príspevky mesta, mestských častí i Košického samosprávneho kraja.
Aj Evanjelický cirkevný zbor a. v. Košice – Terasa musel viackrát predlžovať stavebné povolenie. V spolupráci so susediacou Poliklinikou Terasa aj MČ Západ vybudovali 43 parkovacích miest a zabezpečili opravu cesty.
Najvýznamnejšie kostoly v Košiciach
- Dóm svätej Alžbety (Hlavná ul.)
- Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Dominikánske nám.)
- Kaplnka svätého Michala (Hlavná ul.)
- Kostol svätého Antona Paduánskeho, Františkánsky (Hlavná ul.)
- Kostol Najsvätejšej Trojice, Premonštránsky (Hlavná ul.)
- Kostol svätého Michala archanjela, Uršulínsky (Mäsiarska ul.)
- Kostol svätého Ducha (Južná tr.)
- Kalvínsky kostol (Hrnčiarska ul.)
- Kostol Sedembolestnej Panny Márie (Kalvária)
- Evanjelický kostol (Mlynská ul.)
- Ortodoxná synagóga (Puškinova ul.)
- Gréckokatolícky chrám Narodenia presvätej Bohorodičky (Moyzesova ul.)
- Kostol Božského Srdca Ježišovho (Komenského ul.)
- Kostol Krista kráľa (Moysesova ul.)
- Kostol Kráľovnej pokoja (Ul. Milosrdenstva)
- Kostol svätých košických mučeníkov (Nad jazerom)
- Kostol svätého Ondreja (Podhradová)
- Kostol svätého Gorazda a spoločníkov (Terasa)
- Gréckokatolícky chrám Božej Múdrosti (Furča)
- Gréckokatolícky chrám svätého Petra a Pavla (Terasa)
- Kostol Svätej Rodiny (Furča)
- Kostol Božieho Milosrdenstva (KVP)
[ad3][/ad3]