Jedinečná hra o dom sa skončila. Manželia dostali pokutu 32-tisíc eur!
Martin Krajňák z Nižnej Myšle sa pred vyše rokom rozhodol, že predá svoj rodinný dom. Vymyslel to tak, že vyhlási súťaž, pri ktorej sa do žrebovania môže dostať každý, kto zaplatí sumu dvadsať eur. On aj manželka dostali pokutu po 16-tisíc eur!
Hra o dom úspešná nebola. Podľa verejného prísľubu, ktorý vyhlasovateľ uverejnil na internete, bolo podmienkou žrebovania vyzbieranie najmenej 20-tisíc vkladov. To sa však nepodarilo.
„Myslím si, že sa to nepodarilo pre prekážky, ktoré mi kládli pod nohy najmä úradníci z Finančnej správy. Výsledok bol ten, že sa prihlásilo niečo vyše 250 záujemcov, ktorí poslali po 20 eur. Všetky peniaze som im do posledného centu vrátil do konca minulého roku,“ povedal nám Martin Krajňák.
Hazardná hra?
Jeho nápad bol však od začiatku tŕňom v oku Finančnej správy. Na hru si posvietili veľmi podrobne, hoci to úradníkom poriadne zamotalo hlavy. Takýto spôsob zmeny vlastníckych práv k nehnuteľnosti je u nás niečím nevídaným. Napokon však dospeli k výsledku. Na naše otázky hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková odpovedala, že finančný dohľad ešte prebieha, alebo že predmety otázok spadajú pod daňové tajomstvo. V októbri však stanovisko dostal priamo Martin Krajňák.
„Výkonom dozoru bolo preukázateľne zistené, že dozorovaný subjekt porušil ustanovenie paragrafu tri odsek tri Zákona o hazardných hrách,“ píše sa v ňom. Pre finančné orgány ide teda, ľudovo povedané, o hazardnú hru s riadnym hracím plánom a nie o verejný prísľub s jasnými pravidlami.
Pracovníci daňového úradu vyrubili M. Krajňákovi a jeho manželke ako vyhlasovateľom súťaže po 16-tisíc eur! Obaja sa proti pokute hneď odvolali na Finančnom riaditeľstve ako nadriadenom orgáne.
Predčasná pokuta?
Medzitým prebiehalo v súvislosti so súťažou o dom za dvadsať eur aj policajné vyšetrovanie, ktoré skončilo jasným rozhodnutím – trestný čin spáchaný nebol, ale môže ísť o priestupok. Toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v marci, daňováci však pokutu naparili už v októbri. „Ako je toto možné? Dali mi pokutu za niečo, o čom až neskôr rozhodol oprávnený orgán, teda polícia a prokuratúra, že môže ísť o priestupok,“ čuduje sa M. Krajňák.
Najvyššia inštancia Finančnej správy má však na vec iný názor: „Finančné riaditeľstvo potvrdilo rozhodnutie príslušného daňového úradu a daňovník sa obrátil na súd. Finančná správa počká na rozhodnutie súdu a bude sa ním riadiť. Finančná správa pri svojich kontrolách postupuje podľa legislatívy, ktorá je platná v období, v ktorom sa prípad stal,“ informovala nás hovorkyňa finančákov P. Macíková.
Žaloba na Finančnú správu
Reakcia M. Krajňáka na rozhodnutie Finančného riaditeľstva nie je prekvapujúca. Mladý muž podal na Krajský súd v Košiciach žalobu na verdikt o pokute aj s návrhom na odklad jej splatnosti. „Nespáchal som žiadny trestný čin a nikomu nevznikla žiadna škoda. Budem sa brániť tak, ako môžem. Pre mňa je postup Finančnej správy jasný – chcú zo mňa urobiť exemplárny prípad pre všetkých, ktorí by chceli využiť podobné nápady, ako som mal ja. Ale prečo? Vo svete, ale aj v Európskej únii, takéto súťaže a lotérie prebiehajú úplne bez problémov,“ nechápe M. Krajňák.
Vyšetrovateľ vec posunul daňovému úradu
Tipérsky kolos TIPOS podal v súvislosti so súťažou M. Krajňáka na políciu ešte v júni minulého roka podnet pre podozrenie z trestného činu nepovolenej prevádzky lotérií alebo iných podobných hier. „Pravidlá verejného prísľubu nastoľujú podmienky, ktorých princíp napĺňa znaky hazardnej hry,“ potvrdil nám hovorca TIPOS-u Rastislav Čépe. Policajné vyšetrovanie sa skončilo vo februári tohto roku. „Trestná vec prečinu nepovolenej prevádzky lotérií a iných podobných hier bola dňa 28. februára 2017 vyšetrovateľom postúpená Daňovému úradu Košice, lebo výsledky vyšetrovania preukazujú, že v danom prípade nejde o prečin. Môže však ísť o priestupok, alebo iný správny delikt v zmysle Zákona o hazardných hrách,“ informoval nás prokurátor Branislav Bujňák z Krajskej prokuratúry v Košiciach. (FER)
Vo svete nie sú podobné súťaže žiadnym problémom
Kým podľa postoja slovenských štátnych orgánov je predaj domu prostredníctvom žrebovania z tých, ktorí poskytnú určitý vklad, niečím nepovoleným, vo svete už podobné akcie úspešne prebehli.
Podľa informácií, ktoré preleteli svetovými médiami v apríli tohto roku, vo Veľkej Británii práve teraz prebieha podobná lotéria. Majiteľ Dunstan Low takto predáva svoj dom v grófstve Lanceshire.
Zrekonštruovanú budovu s historickou hodnotou znalcami ohodnotenú na 840-tisíc libier môže získať ktorýkoľvek šťastlivec, ktorý si kúpi žreb za dve libry. V apríli bolo predaných 186-tisíc žrebov. Ich predaj sa končí 1. augusta a prebieha podľa medializovaných informácií bez najmenších problémov zo strany britských úradov.
Po ďalší príklad netreba chodiť ďaleko, len do Rakúska. Vlani takto zmenila majiteľa luxusná vila v Korutánsku v hodnote 830-tisíc eur. Bývalá majiteľka Traude Danielová predala 9 999 žrebovacích lístkov po 99 eur za kus. Podľa Danielovej, ktorá dom neúspešne predávala poldruha roka, je lotéria ideálnou možnosťou na získanie dostatočných prostriedkov za nehnuteľnosť.
Rovnakým spôsobom sa dnes predávajú, napríklad, hotely v Alpách, domy v Británii, či prímorské vily na Baleárskych ostrovoch.