Jeseň v znamení bitky o kreslá v krajskom parlamente
Už 4. novembra vypukne tvrdý súboj o kreslo predsedu samosprávneho kraja, ale aj o poslanecké lavice. Vo voľbách do vyššieho územného celku sa o kreslo župana uchádza až 15 záujemcov, zástupcami občanov sa chce stať 469 kandidátov, hoci k dispozícii je len 57 miest.
V Košickom samosprávnom kraji (KSK), na rozdiel od ostatných siedmich územných celkov je jednoznačné, že ten istý predseda už do kresla nezasadne. Zdenko Trebuľa sa rozhodol nekandidovať.
Lukratívny flek
Zapisovateľka volebnej komisie KSK prijala do 5.septembra do polnoci, kedy bol posledný termín na prihlásenie, až 15 kandidátnych listín na post župana. Naposledy v roku 2013 malo záujem o funkciu desať kandidátov.
Medzi kandidátmi sú dvaja primátori, ale aj poslankyňa parlamentu, riaditeľ neziskovej organizácie, projektový manažér, ale aj bývalý vysokoškolský pedagóg, bývalý vojak či vynálezca. Lákadlom môže byť aj plat, podľa zákona je stanovený na 3 220 eur. Ktorí sú najväčší kandidáti? „Pán Raši je schopný politik strednej generácie, Smer má isté šance. Oceňujem rovnako to, že Rastislav Trnka, ktorý je menej známy, dokázal dať dokopy SaS, liberálov s KDH pána Hlinu. Ja by som na tých dvoch predovšetkým zameral pozornosť,“ podotkol pre televíziu TA3 politológ Michal Horský.
Obrovský záujem je aj o miesta poslancov. Voľných je spolu 57 poslaneckých kresiel, záujem o ne prejavilo 469 kandidátov, čo je o 66 záujemcov viac ako vo voľbách v roku 2013.
Košičanov je najviac
Pretlak je vo všetkých košický okresoch. Miesto v krajskom parlamente je iba pre 17 kandidátov, no presvedčiť voličov chce až 148 Košičanov, z nich je 38 nezávislých. Tí si museli získať minimálne 400 podpisov, aby mohli kandidovať. Najväčší súboj bude v okrese Košice I, kde o 5 miest bojuje až 52 kandidátov, najpokojnejšie zase v treťom volebnom obvode s 2 miestami a 14 kandidátmi.
Stranícke nominácie
Z politických strán zástupov do volieb nominovali strany a koalície Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Zoskupenie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, NOVA, Slovenská národná strana, SMER – sociálna demokracia, ŠANCA či Šport do Košíc a na Východ.
Dvojdňové moratórium
Termín volieb do vyšších územných celkov stanovil predseda parlamentu na 4. novembra. Volebná kampaň skončí moratóriom 48 hodín predo dňom konania volieb. Košický kraj je rozdelený na 11 volebných obvodov, z toho štyri sú v Košiciach.
Kandidáti na predsedu môžu na predvolebnú kampaň minúť maximálne 250-tisíc eur. Ak je kampaň vedená politickou stranou alebo hnutím, môže byť použitých maximálne 500-tisíc eur.
Kandidáti na župana
Róbert Bačinský – nezávislý
Ing. Jozef Bobík – nezávislý
Ing. Rudolf Botka – NOVÝ PARLAMENT
PhDr. Jozef Červeňák – Rómska iniciatíva Slovenska
RNDr. Ing. Jaroslav Džunko – nezávislý
Ing. Karol Pataky (MOST-HÍD, SKOK – Európski liberálni demokrati)
Ing. Oliver Petrík – JEDNOTA – ľavicová strana Slovenska
MUDr. Richard Raši, PhD., MPH (SMER – SD, SMK – MKP, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislý kandidáti)
Lukáš Sisák – Komunistická strana Slovenska
Ing. Vladislav Stanko, MBA – nezávislý
Ján Struk – STRANA MODERNÉHO SLOVENSKA (SMS)
PhDr. Štefan Surmánek, CSc. – Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
Ing. Adam Šepetka – Nezávislosť a Jednota
JUDr. Ing. Jarmila Tkáčová – Slovenská národná strana
Ing. Rastislav Trnka (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), Sloboda a Solidarita, KDH, NOVA, ŠANCA
Trebuľa ide do dôchodku
Bojovať o stoličku župana doterajší predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa už nemá záujem.
„Je to moje vlastné rozhodnutie. Prišiel čas byť trochu bližšie k rodine, venovať sa záľubám, rodine, vnúčatám,“ uviedol Trebuľa, ktorý pôsobil ako predseda vyššieho územného celku tri volebné obdobia. Predtým bol primátorom Košíc, ale aj bežným mestským poslancom. Dokopy v politike pôsobí už 19 rokov.
Trebuľa dovŕši koncom septembra 62 rokov.
„Vznikne mi nárok na dôchodok a vnímam, že je potrebná zmena,“ konštatoval politik, ktorý by si vedel za svojho pôsobenia predstaviť aj silnejšie kompetencie, najmä v legislatíve.
„Môjho nasledovníka alebo nasledovníčku čaká ťažká práca. Ľudia očakávajú veľa, naplnenie týchto predstáv je však závislé od toho, akú veľkú má kraj peňaženku. Po náročných rokoch ekonomickej krízy máme dnes podstatne viac možností investovať. Mnohí nám vyčítali, že sme išli do úverov, ale aj to malo svoj význam,“ uviedol predseda KSK.
Tohtoročné voľby do vyšších územných celkov budú s dvomi novinkami.
Doteraz sa odohrával výber predsedu v dvoch kolách volieb, do ktorých postúpili dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov. Po novom bude za predsedu samosprávneho kraja zvolený ten, kto získa najviac platných hlasov.
Poslanci a župani, ktorí získajú mandát v tohtoročných novembrových voľbách, budú mať o jeden rok predĺžené volebné obdobie.
Dôvodom je zlúčenie termínov volieb v roku 2022, kedy sa spoločne budú konať nielen do krajov, ale aj na miestnej úrovni. Navrhli to koaliční poslanci, aby si ľudia zvolili zástupcov obce a kraja naraz. Zlúčenie termínov zdôvodnili šetrením financií, a tiež zvýšenou účasťou obyvateľov v komunálnych voľbách.